بیماریابی فعال علت افزایش آمار مبتلایان کرونا در ایلام است

ایلام - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: برخی افراد با ایجاد حواشی، افزایش آمار مبتلایان به کرونا را نشانه ضعف عملکرد ستاد استانی مبارزه با کرونا و دانشگاه علوم پزشکی می‌دانند، در صورتی که رشد آمار مبتلایان در واقع بیان کننده بیماریابی فعال در استان است.

 دکتر جمیل صادقی‌فر روز شنبه در کارگروه مجازی اطلاع‌رسانی و تبلیغات کرونا در ایلام اظهار داشت: میزان نمونه‌گیری و بیماریابی در هفته گذشته بیشتر از کل نمونه‌گیری‌های فروردین ماه بوده که این آمار می‌تواند در قالب فرصت یا تهدید ظهور یابد.

وی افزود: این افزایش آمار فرصت ارزشمندی است چرا که تشخیص زودرس این بیماری روند درمان را راحت‌تر و مانع گسترش به اطرافیان می‌شود.

دکتر صادقی‌فر یادآور شد: در روزهای آغازین شیوع کرونا از طریق فضای مجازی و رسانه‌های نوشتاری و دیداری از مردم خواسته شد اضطراب و استرس را از خود دور کنند اما هم اکنون نه تنها اضطراب و استرس نسبت به بیماری ندارند، بلکه هیچ حساسیت و دقت نظری در رعایت دستورالعمل بهداشتی نیز ندارند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام همچنین در خصوص داروی خاص در این زمینه گفت: هیچ مکمل، آمپول و قرص خاصی از طرف وزارت بهداشت جهت تسریع درمان بیماران کرونایی اعلام نشده است و کماکان ترکیبی از مواد غذایی، ویتامین‌ها و پروتئین‌های سالم که بعنوان رژیم غذایی سالم از آنها یاد می‌شود باید توسط افراد مصرف شود.

دکتر صادقی‌فر با اشاره به افرادی که با سهل‌انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی عقیده دارند هرچه زمان بگذرد این ویروس ضعیف‌تر می‌شود، افزود: این طرز تفکر و عقیده از سوی مردم می‌تواند بسیار خطرناک و نگران‌کننده باشد و به وخامت اوضاع و انتشار بیشتر این ویروس کمک کند.

وی تاکید کرد: با وجودیکه سه ماه از انتشار این ویروس می‌گذرد اما در هیچ کشوری حتی کشورهایی که میزان شیوع در آنها پایین است شاهد اعلام قطع زنجیره کرونا نیستیم.

دکتر صادقی‌فر تصریح کرد: در خصوص کرونا باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که این ویروس دست‌کم تا آخر سال با ما خواهد بود و سبک زندگی خود را به شیوه‌ای تدوین کنیم که در فصل زمستان که هوا سردتر است با مشکل مواجه نشویم.

آمار روزانه مبتلایان کرونا در استان ایلام طی هفته گذشته روند افزایشی داشت بطوریکه در چند روز از آمار مبتلایان در پیک ابتدایی شیوع کرونا فراتر رفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha