آمریکا داعش را مسئول حملات خونین اخیر افغانستان دانست

تهران- ایرنا- زلمای‌خلیل زاد با نادیده گرفتن نقش آمریکا در یک دهه خشونت و تداوم جنگ در افغانستان روز جمعه داعش را مسئول حملات خونین هفته گذشته افغانستان معرفی کرد.

با گذشت چند روز از حمام خونین در شهرهای افغانستان و ادامه حملات به غیرنظامیان در ماه مبارک رمضان، خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در پیام توییتری نوشت: دولت اسلامی خراسان (شاخه‌ای از گروه تروریستی داعش) این هفته دو حمله در افغانستان از جمله حمله به بیمارستانی در کابل که در آن دو نوزاد تازه متولد شده کشته شدند، انجام داد. 

وی افزود، به جای افتادن در دام داعش و به تأخیر انداختن صلح و یا ایجاد موانع در این مسیر، افغان‌ها باید جمع شوند تا این تهدید را از بین برده و یک فرصت صلح تاریخی را دنبال کنند.

روز سه شنبه گذشته چهار مهاجم انتحاری به یک بیمارستان و زایشگاه در غرب شهر کابل حمله کرند که در نتیجه ۲۴ زن و کودک کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند. در همین روز مراسم تشییع جنازه در استان ننگرهار هدف حملات انتحاری قرار گرفت که در آن ۲۵ نفر کشته و ۶۸ تن دیگر زخمی شدند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان پس از حملات مرگبار تروریستی به بیمارستانی در کابل و مراسم تشییع جنازه در شرق این کشور، طالبان و داعش را مسوول این رویداد دانست و گفت که آن‌ها با اشاره بیگانگان به کشتار مردم ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه طالبان اراده‌ای برای کاهش خشونت و جنگ ندارند، گفت به همین دلیل نیروهای ارتش باید از حالت دفاعی خارج شده و حملات تهاجمی خود را از سر بگیرند.

دولت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان در دهم اسفند ماه سال گذشته، نیروهای دولتی را از حالت تهاجمی خارج کرده و دستور دفاعی داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =