مجازات سنگین عاملان قطع درختان جنگلی مریوان اعلام شد

سنندج - ایرنا - سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان از صدور مجازات سنگین برای عاملان اصلی قطع درختان جنگلی و تصرف عرصه‌های طبیعی این شهرستان خبر داد.

آزاد نامداری روز جمعه اظهار داشت: برای ۹ نفر از متخلفان و سودجویان که در شرایط بوجود آمده از ویروس کرونا و تعطیلات نوروزی اقدام به تخریب، قطع و یا سوزاندن درختان جنگلی و عرصه‌های طبیعی کرده و در زندان بسر می‌بردند مجازات سنگین از سوی مقام قضایی صادر شد.

وی افزود: متهم ردیف اول آقای ع - ا به اتهام تخریب و تصرف یک هزار و ۵۳۱ متر مربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۲۰ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان خوزستان، شهرستان مسجد سلیمان بابت تصرف اراضی ملی و پرداخت ۴۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان جزای نقدی و هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف دوم آقای ا. و  به اتهام تخریب و تصرف ۸۲۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۳ اصله درخت و ۴۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه، شهرستان قصرشیرین، شهر سومار و بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۷۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان جزای نقدی و ۶۲ میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف سوم آقای ص. و به اتهام تخریب و تصرف ۸۵۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۲۱ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه شهر ثلاث باباجانی، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۱ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان جزای نقدی و بیش از سه میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف چهارم آقای ا. د به اتهام تخریب و تصرف ۳۳۹ متر مربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۱۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به شهر قزوین، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۰ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان جزای نقدی و ۹ میلیون و ۱۷۳ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف پنجم آقای ع. د نیز به اتهام تخریب و تصرف ۴۷۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع هشت اصله درخت و ۱۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۵ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۰ میلیون و ۹۷۳ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف ۶  آقای ا. ق نیز به اتهام تخریب و تصرف ۱۸۴۵ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۱ اصله درخت و۲۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان آذربایجان غربی، شهر بوکان، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۶۲ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه های طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف هفتم آقای  م. ع. ی نیز به اتهام تخریب و تصرف ۴۹۹۷ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۵ اصله درخت و ۳۰ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی و ۱۹ میلیون و ۶۴۹ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف هشتم نیز به نام  آقای ح. ا  به اتهام تخریب و تصرف ۱۶۱۱ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۲ اصله درخت و ۲۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۶۸ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

متهم ردیف نهم نیز به نام آقای ع. خ به اتهام تخریب و تصرف ۲۸۹۴ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۸۹ اصله درخت و ۲۱۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه، شهرستان قصرشیرین، شهر سومار، بابت تصرف اراضی ملی نیز به  پرداخت پنج میلیارد و ۱۵۱ میلیون تومان جزای نقدی و یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

نامداری با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون ۳۵ نفر متخلف و سودجو در شهرستان مریوان به جرم تخریب، تصرف و قطع و سوزاندن درختان جنگلی دستگیر شده اند، گفت: به غیر از این ۹ نفر سایر محکومین تعهد داده‌اند که با هزینه شخصی آثار تصرف را رفع، درختان انگور کاشته شده را معدوم و به جای آن درختان جنگلی کاشته و نگهداری کنند و عواقب هر گونه پیشامد احتمالی برای عرصه و درختان کاشته شده بر عهده محکوم علیه خواهد بود.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می‌دهد و از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =