درخواست عفو بین‌الملل از پادشاه سعودی برای آزادی فعالان زن عربستانی

تهران – ایرنا – عفو بین‌الملل روز پنجشنبه از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان خواست تا فعالان زن حقوق بشری این کشور را که در زندان هستند ،آزاد کند.

به گزارش الجزیره، سازمان عفو ‌بین الملل از سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی خواسته تا شماری از مدافعان برجسته زنان در این کشور را پس از دو سال بازداشت، آزاد کند.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است: در ۱۵ می ۲۰۱۸، تعدادی از فعالان برجسته حقوق زنان عربستان دستگیر شدند. آنها سالها به طور مسالمت‌آمیز از حقوق زنان از جمله حق رانندگی و انجام اصلاحات گسترده‌تر در رابطه با حق سرپرستی مردان در عربستان حمایت می‌کردند.

"مایه تأسف است که اکنون دو سال است این زنان شجاع هنوز پشت میله‌های زندان به سر می‌برند. "

در همین رابطه «لین معلوف» مدیر خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل گفت: بسیاری از فعالان زن حقوق بشری عربستان در زندان، شکنجه های جسمی و روحی شدند و بسیاری از آن ها، اگرچه آزاد شده‌اند، اما همچنان به اتهامات مربوط به فعالیت مسالمت آمیزشان در جریان محاکمه هستند.

در حال حاضر، ۱۳ فعال حقوق زنان در عربستان به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری در جریان محاکمه هستند و از این ۱۳ نفر، لجین الهذلول، سمر بدوی، نسیمه الساده، نوف عبدالعزیز و میاء الزهرانی همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند.

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز پیش تر در سخنانی از مقام‌های سعودی خواست فعالان زن عربستانی را که به دلیل اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌آمیز در این کشور به زندان محکوم شده‌اند، آزاد کند.

از زمان روی کار آمدن محمد بن‌سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، فشار به فعالان سیاسی، دینی و مدنی افزایش چشمگیری یافته است به گونه‌ای که از سپتامبر(شهریور۹۸) سال ۲۰۱۹ تاکنون ده‌ها نفر از روحانیون، وعاظ، اساتید دانشگاه، فعالان مدنی زن و هنرمندان این کشور به بهانه‌های مختلف دستگیر و روانه زندان شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =