مدرسه‌های اردستان با رعایت مسایل بهداشتی بازگشایی می‌شود

کاشان- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: مدرسه‌هایی که شرایط رعایت الزامات بهداشتی را داشته باشند، از شنبه آینده در این شهرستان بازگشایی خواهند شد.

حسن ذبیحی روز پنجشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش اردستان افزود: ورود پرسنل و دانش‌آموزان به مدرسه‌ها باید با غربالگری همراه باشد و دستورالعمل ویژه با ۵۵ مورد توصیه در مورد ارزیابی مدرسه‌ها هنگام بازگشایی، مد نظر قرار بگیرد.

وی بیان کرد: بحث بازگشایی مدرسه‌ها زیاد است و به مراقبت و نظارت دست‌اندرکاران بخش آموزش نیاز دارد، زیرا کودکان‌ می‌توانند ناقل ویروس باشند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان تاکید کرد: موضوع فاصله‌گذاری و رعایت دستورالعمل بهداشتی ضروری است و باید واحدهای آموزشی آن را جدی بگیرند و بازرسی و نظارت را مد نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: ۲۷ اردیبهشت تیم‌های بهداشتی شبکه بهداشت در مدرسه‌ها حضور می‌یابند، ورودی افراد را کنترل می‌کنند و کسانی که علایم بیماری داشته باشند، شناسایی و قرنطینه خانگی خواهند شد.

مدیر آموزش و پرورش اردستان نیز گفت: دستور بازگشایی مدرسه‌ها از روز شنبه داده شده و به مدت یک هفته حضور همه کادر آموزشی و اجرایی در این واحدها الزامی است اما حضور دانش‌آموزان اختیاری خواهد بود.

علی‌اصغر مومنیان اضافه کرد: از هفته دوم تا پایان هفته چهارم شورای هر آموزشگاه در مورد ادامه پیدا کردن کلاس‌ها و رفع اشکال تصمیم‌گیری خواهند داشت.

وی  یادآور شد: امتحان‌های پایه نهم از تاریخ ۶ خرداد به صورت حضوری و آموزشگاهی و امتحانات پایه دوازدهم از تاریخ ۱۷ خرداد به صورت حضوری برگزار می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش اردستان در مورد برگزاری کلاس‌های مهارتی و کارگاهی اظهارداشت: هنرستان‌ها در ۲۰ جلسه‌ و تا پایان مردادماه به صورت حضوری برگزار می‌شود و شرکت هنرجویان الزامی است.

وی با قدردانی از تلاش شبکه بهداشت و درمان، فرمانداری و سایر نهادها و قشرها که برای مهار گسترش ویروس کرونا و سفید اعلان شدن وضعیت در شهرستان اردستان تلاش کردند، افزود: مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال سرانه بهداشتی مدرسه‌ها از سوی وزارتخانه به شهرستان پرداخت و به حساب مدرسه‌ها واریز شده است و تیم ویژه هم بر نحوه رعایت دستورالعمل بهداشتی در مدرسه‌ها نظارت خواهند داشت.

دستگاه‌های اداری اردستان به آموزش و پرورش کمک کنند

فرماندار اردستان نیز در ادامه گفت: در شرایط کنونی و مشکلات شیوع ویروس کرونا، دستگاه‌های اداری که امکان کمک به آموزش و پرورش برای ارایه هر چه بهتر خدمات آموزشی دارند، از آن دریغ نکنند.

حمیدرضا تاملی، به بحث سفید اعلان شدن وضعیت شیوع کرونا در این شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: این مساله نتیجه تلاش کادر درمانی، رعایت مسایل بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی مردم، اطلاع‌رسانی خوب و به‌هنگام رسانه‌ها در این زمینه که بسیار مهم بود، تلاش دستگاه‌های خدمات‌رسان در ضدعفونی کردن اماکن و معابر و کمک خیریه‌ها است.

وی با قدردانی از تلاش و همکاری همه دستگاه‌ها، خیریه‌ها و افراد نیکوکار که با کمک مومنانه و یاری‌رسانی به نیازمندان نقش مهمی در کاهش مشکلات ناشی از ویروس کرونا داشتند، تاکید کرد: با سفید شدن وضعیت شهرستان نباید تصور کرد که کرونا تمام شده است، بلکه باید مسایل بهداشتی را همچنان رعایت کرد.

فرماندار اردستان در مورد آموزش مجازی به دانش‌آموزان‌ در دوران شیوع ویروس کرونا بیان کرد: کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است و با راه‌اندازی سامانه شاد نیز فعالیت‌ها بهتر و هماهنگ‌تر شده و به خوبی در شهرستان در حال اجرا است.

وی ادامه داد: چنان که استاندار محترم به عنوان دلسوز بخش آموزش و پرورش تاکید داشتند، همه دستگاه‌ها باید به کمک آموزش و پرورش بیایند و اکنون که واحدهای آموزشی بازگشایی می‌شوند، در مسایل بهداشتی و ضدعفونی کردن باید این مجموعه را یاری کنند.

تاملی همچنین از شبکه بهداشت و درمان این شهرستان خواست تا اسامی دانش‌آموزانی که در خانواده‌های پرخطر زندگی می‌کنند را به آموزش و پرورش اعلام کند تا از ورود آنها به مدرسه در راستای پیشگیری از تداوم انتقال ویروس کرونا جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: در رابطه با نصب شیرهای پدالی در مدرسه‌ها که امروز استاندار محترم اعلام کردند نیز در شهرستان از سوی آموزش و پرورش با استفاده از سرانه نوسازی، کمک انجمن خیران و افراد نیکوکار حداکثر تا ۱۵ شهریورماه باید به انجام برسد.

امام‌جمعه اردستان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت علم‌آموزی تاکید کرد: ارزش انسان به دانش و دانایی است و در این راه نباید کوتاهی کرد.

حجت‌الاسلام‌حسن دهشیری افزود: از سویی ما نباید ادعای عالم بودن کنیم، زیرا دامنه دانش گسترده است و هر لحظه انسان باید به علم‌آموزی بپردازد و از این موقعیت استفاده کند.

وی گفت: افتخار ما این است که معلم‌مان خداوند، پیامبر (ص) و ائمه (ع) هستند و از این رو باید در راه فراگیری علم کوشا باشیم.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به بیشتر کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شیوع این ویروس که تا کنون به ابتلای ۱۱۴ هزار و ۵۳۳ نفر و جان‌باختن ۶ هزار و ۸۵۴ نفر در کشور منجر شده است، بسیاری از مشاغل و واحدهای آموزشی را از اسفند سال گذشته به تعطیلی و دورکاری کشاند.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان با جمعیت دانش‌آموزی بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =