۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۱
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83787727
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت برگ انگور در خلیل‌آباد آغاز شد

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد از آغاز برداشت برگ انگور از تاکستاهای این شهرستان جهت تهیه دلمه و سایر موارد مورد استفاده همچون کنسرو برگ و استفاده دارویی خبر داد.

محمود شبان روز پنجشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به آغاز روزهای برداشت برگ مو از تاکستان‌های سر سبز شهرستان خلیل آباد افزود: در این ایام همه روزه بیش از ۴۰ تن برگ انگور از این شهرستان بارگیری می‌شود که این امر باعث ایجاد اشتغال در روستاها به مدت ۵۰ روز و در هر روز برای ۸۰۰ نفر می شود.

وی با بیان این که هرساله از ابتدای اردیبهشت ماه برگ های انگور چیده شده و بعد از سورت و بسته بندی به سایر استانها به خصوص تهران ارسال می شود اظهار داشت: به علت ارزش دارویی و غذایی برگ مو و افزایش متقاضی آن در بازارهای داخلی هر سال میزان برداشت آن بیشتر می شود و در این راستا چندین مرکز جمع آوری برگ مو نیز دایر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با اشاره به این که چیدن برخی از برگ‌های مو باعث توزیع صحیح و منظم مواد غذایی در اندام های بوته شده و همچنین به تهویه بیشتر و جلوگیری از فعالیت سفیدک و پوسیدگی خوشه کمک می کند گفت: برگ درخت انگور سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و برای سلامت قلب و بسیاری از دستگاه های بدن مفید است.

شبان افزود: با توجه به این که برگ مو به صورت فله ای به فروش می رسد و مدت ماندگاری آن کم است جهاد کشاورزی خلیل آباد آماده است به منظور احداث واحدهای تبدیلی و بسته بندی مناسب با ماندگاری طولانی تسهیلات مورد نیاز برای بخش خصوصی را فراهم کند.

شهرستان خلیل آباد در فاصله ۲۴۲ کیلومتری غرب مشهد افزون بر ۱۷ هزار هکتار باغ با تولید بیش از ۱۵۰ هزار تن در سال دارد که سطح زیر کشت باغات انگور پنج هزار و ۷۰۰ هکتار ، باغات پسته چهار هزار و ۵۰۰ هکتار ، مزارع زعفران چهار هزار و ۶۰۰ هکتار و باغات انار آن هزار و ۲۰ هکتار است.

ارتزاق ۸۰ درصد مردم خلیل آباد از فعالیت در بخش کشاورزی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =