۸۰۰ نفر در بافق حفاظت از عرصه‌های طبیعی را برعهده دارند

یزد - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق گفت:۸۰۰ نفر در این شهرستان به عنوان همیارطبیعت در حفاظت از عرصه‌های طبیعی، تولید گیاهان دارویی و نحوه راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی فعالیت دارند.

کمال کریمی روز پنجشنبه در نشست طرح ارزیابی، ظرفیت سازی، توان افزایی و توانمندسازی آبخیزنشینان در حوزه روستاهای قطرم و شادکام بافق و جنت و غرب بهاباد به پیمانکاری معاونت پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران که با حضور رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک و کارشناس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان یزد، ناظرین مقیم و تسهیل‌گران این طرح در اداره منابع طبیعی شهرستان برگزار شد اظهار داشت: این افراد برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و جلب مشارکت مردم وظیفه دارند در مدیریت  و آبادانی طبیعت کمک کنند تا میراث دار طبیعت این نعمت خدادادی برای نسل‌های آینده باشند.

وی افزود: تنها راه برون رفت از چالش های موجود در مسیر حفاظت از منابع طبیعی اقدام فرهنگی است بنابراین همه باید همیار طبیعت باشند تا از عرصه های منابع طبیعی بر اساس قانون حفاظت شود.

رییس منابع طبیعی و آبخیز داری بافق با ارائه طرح ارزیابی و توان افزایی آبخیزنشینان تصریح کرد: این طرح در شهرستان بافق برای روستاهای قطرم و شادکام اجرا  و پیشنهادات اهالی این دو روستا جمع آوری و جهت تخصیص اعتبار به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد ارسال شد.

وی اجرای مشارکتی مردم روستای شادکام در عملیات بیولوژیک و بیومکانیک و آبیاری نهال‌های غرس شده در این روستا را یکی از دستاوردهای موفقیت آمیز این طرح عنوان کرد.

کریمی ، همچنین با اعلام ممنوعیت برداشت گیاهان دارویی ، صنعتی و خوراکی افزود: هرگونه حمل و برداشت گیاهان دارویی از مراتع و عرصه‌های طبیعی قاچاق محسوب و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

تسهیل‌گر طرح مذکور، هم در این نشست، وجود جاده دسترسی مناسب، تعامل خوب جوامع محلی روستاهای قطرم و شادکام با اداره منابع طبیعی، نزدیکی به مرکز شهرستان را از مزایای انتخاب طرح یاد شده در این دو روستا و توانمندشدن جوامع محلی دانست.

محبوبه معتمدنیا، تعارضات با محیط زیست،عدم واگذاری زمین به جوانان، تعدد بوم گردی در این روستاها را از مشکلات اجرای طرح مذکور ذکر کرد.

رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی استان و ناظر عالی طرح نیز خواهان نظارت بیشتر بر اجرای پروژه شد و بیان کرد: پیشنهادات و مشکلات این طرح باید در دستورکار قرارگیرد و هر چه زودتر بررسی شود.

 محمدرضا احمدی همچنین بر اهمیت پایداری و حمایت همه جانبه از تعاونی‌ها تأکید کرد.

 شادکام و قطرم واقع در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر بافق از روستاهای هدف گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود.

از مجموع ۸۵۰ هزار هکتار مساحت بافق، ۲۴۰ هزار و ۲۳۷ هکتار آن بیابان، ۳۰۰ هزار هکتار مرتع ، ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل طبیعی و ۷۰۰ هکتار نیز جنگل دست کاشت است.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =