۴۳میلیارد ریال به خانواده‌های کمیته امداد چهارمحال و بختیاری کمک شد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون ۴۳ میلیارد ریال به خانواده‌های زیرپوشش این نهاد در استان کمک شد.

علی ملکپور روز پنجشنبه در جلسه مشترک شورای زکات و ستاد اقامه نماز استان افزود: از این میزان ۲۳میلیارد ریال از محل کمک‌های مردمی و ۲۰ میلیارد ریال نیز از محل کمک بنیاد مستضعفان توزیع شد.

وی گفت: در سالجاری از محل کمک‌های مردمی و دفتر امام جمعه شهرکرد و مجموعه استانداری در قالب اطعام مهدوی و توزیع غذای بین خانواده نیازمند ۲۵ هزار و ۸۴۹ پرس غذای گرم توزیع شد.

وی به توزیع ۱۰ هزار سبد غذایی بین خانواده نیازمند و افراد تحت پوشش این نهاد تاکنون اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود توزیع غذای گرم و سبد غذایی تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه پارسال در بحث زکات، استان چهارمحال و بختیاری رتبه نخست کشوری را کسب کرد، افزود: سال گذشته ۵۶ میلیارد ریال از محل کمک‌های های زکات در استان جمع آوری شد که نست به سال‌های قبل رشد خوبی داشته است.

ملکپور اظهار داشت: در عید فطر سال گذشته ۲۳میلیارد ریال زکات فطریه در استان جمع آوری شد که از این میزان ۲۱ میلیارد ریال زکات عام، ۹۴۰ میلیون ریال زکات سادات، و مابقی کفاره عمد و غیر عمد بود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و مشخص نبودن برپایی نماز در استان افزود: برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام‌شده است و با توجه به وضعیت موجود در سالجاری، شیوه‌های مختلفی برای دریافت فطریه از سوی این نهاد، طراحی و پیش‌بینی‌ شده است.

وی گفت: پرداخت به روش الکترونیکی با شماره گیری کد دستوری *۸۸۷۷*۵# و مراجعه به سایت emdad.ir و شماره گیری تلفن گویا ۰۹۶۸۸۷ و پرداخت از طریق اپلیکیشن‌های بله، بام، سکه، ایوا و سنا انجام می شود.

وی افزود: به منظور حمایت از ایتام نیز بنیاد مستضعفان ۱۰ میلیارد ریال و به ازای هر یتیم ۵ میلیون ریال واریز کرده است.

وی به راه اندازی سامانه "سنا" کمیته امداد امام خمینی (ره) در هفته آینده نیز اشاره کرد و گفت: این سامانه برای شناسایی افراد نیازمند واقعی و توزیع عادلانه کمک به این افراد و جمع آوری کمک‌های مردمی راه‌اندازی شده است.

رییس اداره امور اجرایی زکات چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با اشاره به اینکه تنها متولی برای صدور مجوز دریافت زکات در استان دبیرخانه شورای زکات است، افزود: همه افراد و مووسسات خیریه باید برای دریافت زکات مجوز این دبیرخانه را داشته باشند.

حجت‌ الاسلام سید مهدی هاشمی افزود: با توجه به شرایط کنونی جامعه و شیوع ویروس کرونا در صورتی که نماز عید فطر برپا نشود و پایگاه‌های جمع آوری فطریه فعال نشوند، از روش‌های نوین برای جمع‌آوری زکات فطریه استفاده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه زکات فطره متعلق به همه فقراست و خاص جامعه هدف کمیته امداد و بهزیستی و نهادهای حمایتی نیست، افزود: کمیته امداد امام خمینی(ره) برای متمرکز شدن جمع‌ آوری کمک‌ها به عنوان متولی انتخاب شده است.

به گزارش ایرنا، حدود ۱۰ درصد جمعیت استان چهارمحال و بختیاری زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =