۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۱۲
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83787594
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی ۱۰۰ دهنه پل تاریخی در لرستان

خرم آباد- ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ۱۰۰ پل تاریخی تاکنون در این استان شناسایی شده است.

سید امین قاسمی روز پنجشنبه با بیان اینکه وجود این پل های تاریخی لرستان را به عنوان پایتخت پل های تاریخی معروف کرده است، افزود: این پل ها به صورت مجموعه هستند و از دوره هخامنشی این سرزمین کهن از سازه پل بهره مند بوده است.

وی با بیان اینکه در دنیا کمتر پل هایی به عظمت و بزرگی پل های لرستان وجود دارد اظهار داشت: باید توجه داشت تعداد پل در لرستان نشانه تبحر خاص مردمان این سرزمین در دست یافتن به هنر معماری و  ‌علم مهندسی در زمان خود است بنابراین توجه به دفع خطر و ضرورت مرمت و بازسازی این میراث ارزشمند امری ضروری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان گفت: خوشبختانه در جریان زلزله ۱۷ اردیبهشت ماه در کالبد ظاهری پل ها آسیبی وارد نشده اما شدت سیل سال گذشته و تزلزل بنیان پل های تاریخی ضرورت نگهداری از این آثار ارزشمند تاریخی را دو چندان کرده است. 

قاسمی یادآوری کرد: در جریان وقوع سیل فروردین ۹۸ بسیاری از پلهای تاریخی سطح استان بویژه پل کشکان به علت اینکه در مسیر سیلاب بودند، خسارات زیادی را محتمل شدند.

وی اظهار داشت: در راستای ضرورت  مرمت، بازسازی و رفع خطر پل ها  با اعتبارات اندک سالانه مرمتهایی بصورت اضطراری انجام گرفت اما پاسخگوی خسارات وارد شده به این آثار نبوده و همچنان منتظر تخصیص اعتبارات جبران خسارت سیل به این اداره کل به منظور مرمت و استحکام بخشی این پل ها هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان با اشاره به ضرورت فرهنگسازی در راستای جلوگیری از صدمه زدن به میراث فرهنگی تصریح کرد: با توجه به اینکه میراث فرهنگی مانند پل ها و یا دیگر آثار ارزشمند مربوط به اداره یا ارگان خاصی نیست و در واقع متعلق به همه مردم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =