فعالیت ۳۶ هزار هنرمند صنایع دستی در لرستان

خرم آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت:اکنون ۳۶ هزار هنرمند در زمینه تولیدات صنایع دستی در سه هزارو ۵۰۰ کارگاه این استان فعالیت می‌کنند.

سید امین قاسمی روز پنجشنبه به رسانه ها  با بیان به اینکه صنایع دستی لرستان شامل تولیدات عشایری، روستایی و شهری است اظهار داشت:  بیشتر تولیدات صنایع دستی عشایری به مصرف خانوار می‌رسند و کمتر به بازار عرضه می‌شوند.

وی به فعال بودن ۵۲ رشته صنایع دستی در استان اشاره کرد و افزود: سیاه چادربافی، چیت بافی، قالی و گلیم بافی، جاجیم‌بافی رنگرزی، خراطی، نمدبافی، قلم زنی و ورشوسازی برخی از رشته های فعال صنایع دستی در لرستان به شمار می روند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان فعال بودن رشته های مختلف صنایع دستی در این استان را بر مبنای نیازمندیهای مردم در طول تاریخ دانست و اظهار داشت: نوع، شکل، نحوه تولید و کیفیت صنایع دستی استان لرستان متاثر از ویژگیهای مختلف اقتصادی، اجتماعی ـ فرهنگی و محیطی این استان است و مردم این دیار تحت تاثیر عوامل مذکور از گذشته­های دور با استفاده از محصولات کشاورزی، دامی و کارگاهی به تولید صنایع دستی پرداخته تا علاوه بر پر کردن اوقات فراغت راه دومی برای امرار معاش خوبی داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز برگزاری ۲۹ دوره آموزشی در سال ۹۸ برای هنرمندان صنایع دستی لرستان را گامی مهم در توسعه و ترویع این هنر صنعت در استان نام برد و افزود: در حال حاضر یک بازارچه دائمی در خرم آباد و سه بازارچه موقت و خودگردان با همکاری بخش خصوصی در شهرهای بروجرد، دورود و الیگودرز تولیدات صنایع دستی استان را عرضه می کنند.

وی با اشاره به اینکه باید در خصوص فروش صنایع دستی استان کارهای بیشتری صورت گیرد بیان داشت: سال گذشته به صورت فروش چمدانی ۵۵ هزار دلار و از طریق گمرک نیز ۶ هزار دلار صادرات محصولات صنایع دستی استان را به کشورهای مختلف داشته ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =