اهدای مدال جمعیِ جهانی فلورانس نایتنگل به تمامی پرستاران و ماماهای بشردوست

تهران - ایرنا - کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد: امسال کمیسیون مدال فلورانس نایتنگل یک مدال جمعیِ جهانی را به تمامی پرستاران و ماماهایی اهدا می کند که به دلیل فعالیت­ های بشردوستانه خود از آزادی محروم شده اند.

به گزارش روز پنجشنبه کمیته بین ­المللی صلیب سرخ از ژنو، این مدال معتبر، بالاترین عنوان افتخاری بین ­المللی برای رشته پرستاری است که امسال بر خلاف سنت اعطای این مدال دوسالانه به پرستاران برجسته، این جایزه برای قدردانی به صورت جمعی اهدا می­ شود.

 مدال فلورانس نایتینگل از سال ۱۹۱۲ میلادی ( ۱۲۹۱ هجری شمسی) توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ بنیان گذاشته شد.

رسالت و ماموریت کمیته بین المللی صلیب سرخ


فعالیت های کمیته بین المللی صلیب سرخ بر مبنای کنوانسیون های ژنو مصوب ۱۹۴۹ و پروتکل های الحاقی به آنها، اساسنامه این سازمان - و نیز اساسنامه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر- و قطعنامه های کنفرانس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تنظیم می شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ یک سازمان مستقل و بی طرف است که تلاش دارد حمایت و کمک رسانی بشردوستانه به قربانیان درگیری مسلحانه و دیگر شرایط خشونت آمیز را تضمین کند. این سازمان در شرایط اضطراری وارد عمل شده و همزمان لزوم رعایت حقوق بین المللی بشردوستانه و ادغام آن در قوانین داخلی را هم ترویج می کند.

بنا به پیشنهاد کمیته بین المللی صلیب سرخ بود که دولتها کنوانسیون های ژنو اولیه را در ۱۸۶۴ تصویب کردند. از آن زمان، کمیته با حمایت تمامی اعضای نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر به طور مستمر دولت ها را تشویق کرده تا حقوق بین المللی بشردوستانه را با شرایط جدید تطبیق دهند، به خصوص با توجه به توسعه وسائل و روش های جنگی جدید، تا بتوانند حمایت مؤثرتری از قربانیان درگیری به عمل آورند.

امروزه، تمامی دولت ها بر اساس کنوانسیون های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ ملزم هستند که در زمان درگیری مسلحانه از مجروحان، بیماران و کشتی شکستگانی که عضو نیروهای مسلح هستند و نیز از اسرا و غیرنظامیان حمایت و حفاظت نمایند.

بیش از سه چهارم از تمامی دولتها در حال حاضر عضو پروتکلهای الحاقی به کنوانسیونها مصوب ۱۹۷۷ هستند. پروتکل اول برای حمایت از قربانیان درگیریهای مسلحانه ی بین المللی است، و پروتکل دوم برای قربانیان درگیریهای مسلحانه ی غیر بین المللی. در این معاهدات به طور خاص قواعد لازم برای حمایت از جمعیت غیرنظامی در برابر آثار مخاصمات درج شده اند. در پروتکل سوم الحاقی مصوب ۲۰۰۵، مجوز استفاده از یک نشان جدید – کریستال سرخ- توسط جمعیت های ملی که عضو نهضت هستند صادر شده است.

مبانی قانونی برای هرگونه عملکرد کمیته بین المللی صلیب سرخ


 کنوانسیونهای چهارگانه ژنو و پروتکل اول الحاقی تعهدی را بر دوش کمیته بین المللی صلیب سرخ می گذارند تا در زمان درگیری مسلحانه بین المللی وارد عمل شود. به خصوص کمیته حق دارد از اسرای جنگی و غیرنظامیان بازدید کند. کنوانسیونها همچنین به کمیته حق چشمگیری برای به دست گرفتن ابتکار عمل و پیشنهاد طرح اعطا می کنند.

در زمان درگیری مسلحانه غیر بین المللی، کمیته از حق ابتکار عمل بشردوستانه برخوردار است که توسط جامعه بین الملل به رسمیت شناخته شده و در ماده ۳ مشترک در کنوانسیون های چهارگانه ژنو نیز تصریح شده است.

در زمان ناآرامی ها و تنش های داخلی و در هر شرایط دیگری که نیازمند عملکرد بشردوستانه باشد، کمیته بین المللی صلیب سرخ باز هم از حق ابتکار عملی برخوردار است که در اساسنامه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر بر آن تصریح شده است. بنابراین، هر جا که حقوق بین المللی بشردوستانه کاربرد نداشته باشد این کمیته می تواند خدمات خود را بدون آنکه در امور داخلی کشور مربوطه خللی وارد کند به دولت آن کشور ارائه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =