صدور بخشنامه‌ای برای رعایت حقوق حیوانات و پرهیز از برخوردهای غیراصولی

تهران - ایرنا - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با صدور بخشنامه‌ای به استانداری‌ها بر رعایت حقوق حیوانات و پرهیز از برخوردهای غیراصولی در این زمینه از سوی شهرداری ها تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی نژاد گفت: این بخشنامه با توجه به دریافت گزارش‌های واصله از برخی شهرها و پایش صورت پذیرفته مبنی بر عدم رعایت برخی از ضوابط مقرر در دستورالعمل ساماندهی سگ‌های بدون صاحب و در راستای تحقق بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری مبنی بر وظیفه‌مندی شهرداری‌ها در جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و ساماندهی حیواناتی که در شهرها بلاصاحب هستند و به منظور ارتقاء سلامت، بهداشت و امنیت شهروندان و رعایت اصول و قواعد اخلاقی برخورد با حیوانات بلاصاحب صادر و ابلاغ شده است.
وی  افزود: در این بخشنامه بر اجرای دقیق دستورالعمل ساماندهی سگ‌های بدون صاحب با رعایت حقوق حیوانات و پرهیز از برخوردهای غیراصولی و تطبیق اقدامات و برنامه‌های در دست انجام با این دستورالعمل  تاکید شده است.
جمالی نژاد همچنین تشکیل و برگزاری مستمر کارگروه ساماندهی حیوانات ناقل بیماری به انسان در سطح استان و شهرستان با تاکید بر حضور فعال اعضاء کارگروه و تسریع در راه‌اندازی مرکزی جهت ساماندهی حیوانات ناقل بیماری به انسان در استان‌های فاقد این مراکز را دیگر موضوعات این بخشنامه عنوان کرد.

مشارکت نهادهای غیردولتی و تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای غیردولتی و تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در اجرای بهینه طرح از جمله در زمینه درمان، غذارسانی، عقیم‌سازی و سایر امور مربوطه و دریافت پیشنهادهای تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در سطح شهرها در جهت تکمیل و بهبود روش های اجرایی فعلی و دستورالعمل ابلاغی و اطلاع رسانی به شهروندان پیرامون نحوه اجرای صحیح مفاد دستورالعمل و اقدامات در دست انجام در این زمینه تاکید کرد.
وی اضافه کرد: از معاونت های عمرانی استانداری‌ها خواسته شده این موارد را به تمامی شهرداری‌های تابعه ابلاغ و نظارت دقیق بر اجرای آن به عمل آورند و در صورت تخطی از ضوابط دستورالعمل، ‌ با خاطیان برخورد قانونی ‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =