اجرای طرح راهکار در بیش از هزار کانون‌ مساجد هرمزگان

بندرعباس- ایرنا- طرح ملی «راهکار» در یک‌هزار و ۳۷ کانون فرهنگی هنری شهری و روستایی مساجد هرمزگان در حال اجرا است.

رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثارِ رمضان با نام «راهکار» با هدف ایجاد و تقویت نهضت خدمت‌رسانی، تقویت بنیه ایمان، همدلی، کار و ایثار در محیط خانواده و محله با استفاده از ظرفیت‌های خودجوش و داوطلبانه مردمی با محوریت کانون‌های مساجد در هرمزگان اجرا می‌شود.

در این طرح ۱۴ برنامه عملیاتی در ۴ چهار محور ایمان، همدلی،  کار و  ایثار طراحی شده تا کانون های فرهنگی هنری مساجد بتوانند تا زمانی که نماز جماعت در مساجد برقرار نباشد، این برنامه ها را اجرا کنند.

مدیرستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد هرمزگان گفت: این طرح ملی شامل دو بسته «مسجدمحور» و «خانواده‌محور» ویژه ماه مبارک رمضان به ویژه شب‌های قدر و متناسب با شرایط کرونایی جامعه درحال برگزاری است.

احمد پهلوانی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بسته مسجدمحور طرح ملی راهکار به دنبال آن است که برنامه‌های خود را در ایام اپیدمی کرونا بر پایه فضای مجازی ارایه کند و در صورت لزوم اجرای حضوری فعالیت‌های کانون‌ها نیز بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت عمل می‌کند.

وی ادامه داد: بسته مسجدمحور طرح راهکار «مسجدمجازی»، ««فضاسازی محله»، «ارتباط مجازی »، «تکریم»، «مواسات»، «آموزش مجازی»، «بازارچه‌های مجازی» را شامل می‌شود.

مدیرستادهماهنگی کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد هرمزگان افزود: بسته دوم «خانواده‌محور» بوده و همانند بسته اول از هفت بخش تشکیل شده و محورهایی مانند «خانه‌های نورانی»، «به‌توان مهربانی»، «به وقت لبخند»، «خانه‌آت آباد»، «کمک مومنانه»، «با کتاب در خانه»، «مثل مسجد» را شامل می‌شود.

پهلوانی هم‌چنین به برگزاری مراسم شب‌های قدر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی از مساجد استان هرمزگان به جز شهرستان‌های بندرعباس و میناب اشاره کرد ابرازداشت: کانون‌های فرهنگی هنری با استفاده از ظرفیت‌های مردمی در تهیه ماسک، دستکش، ضدعفونی مساجد و محیط پیرامونی و فاصله‌گذاری اجتماعی نقش موثری در اجرای این پروتکل‌ها در شب های قدر دارند.

وی در این باره به قربانی کردن گوسفند و توزیع گوشت بین نیازمندان، پخت و توزیع غذای گرم بین محرومین در وعده‌های افطار و سحری، تهیه و توزیع نان رایگان(نذری یا صلواتی) بین آسیب‌دیدگان از کرونا، تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی به عنوان بخشی از فعالیت‌های کانون‌های مساجد به ویژه شب‌های قدر اشاره کرد.

به گفته‌ این مسوول، در کنار فعالیت‌های اجتماعی برگزاری مسابقات تفسیر کوتاه با محور جزء هفت قرآن بخش دیگری از فعالیت‌های اعضا در این کانون‌هاست.

پهلوانی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب با مراجعه به سامانه تفسیر کوتاه در مسابقه شرکت کنند و به عنوان یکی از برگزیده‌های هر شب این مسابقه باشند.

هم اکنون یکهزار و ۳۷ کانون فرهنگی هنری در مناطق شهری و روستایی هرمزگان فعالیت دارند که این تعداد کانون با گستردگی جغرافیایی که در استان دارند به عنوان شبکه گسترده فرهنگی و مذهبی پذیرای جوانان علاقه‌مند به فعالیت‌های فرهنگی و هنری محسوب می‌شوند.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =