هشدار کانون صنفی دانشگاه چمران اهواز درخصوص همه‌گیری مجدد کرونا

اهواز- ایرنا- کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در بیانیه‌ای نسبت به همه‌گیری دوباره ویروس کوید ۱۹ و اعمال نکردن تصمیمات قاطع و تاثیرگذار توسط مسوولان استانی هشدار داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا در این بیانیه آمده است: پس از یک دوره اعمال تصمیمات استانی و قرنطینه شهرهای استان به ویژه اهواز و اعمال محدودیت‌های عمومی و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی شوربختانه دوباره به دلیل ساده انگاشتن این همه‌گیری ویروسی و نداشتن قاطعیت در تداوم این محدودیت‌های ضروری با گسترش بی‌رویه بیماری کوید ۱۹ در شهرهای مختلف استان خوزستان مواجه هستیم.

همچنین در این بیانیه آمده است: این حجم بیماران مبتلا در اهواز و سایر شهرهای استان واقعا آزاردهنده است و نشان از کم اهمیت انگاشتن سلامت شهروندان دارد؛ برای این شرایط باید در اسرع وقت چاره‌اندیشی کرد و مسوولان با تداوم محدودیت‌ها از اجتماع مردم در خیابان‌ها و بازارهای محلی به شدت جلوگیری کنند.

این بیانیه می‌افزاید: مسوولان مربوطه باید بدون هیچ مسامحه‎ای تا کاهش معنی‎دار تعداد مبتلایان، دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب را در همه صنوف، سازمان‌ها، ادارات و بانک‌ها به صورت جدی اعمال، ارزیابی و نظارت کنند؛ از طرف دیگر، بازگشایی عجولانه مدارس و احتمالا دانشگاه‌ها نیز به طور قطع نمی‌تواند در خوزستان در دستور کار قرار گیرد زیرا پیامدهای بسیار منفی می‌تواند داشته باشد.

در این بیانیه ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های مجدانه و جهادی پزشکان، پرستاران و سایر عوامل در صحنه در طول مدت شیوع این بیماری آمده است: هم اکنون دغدغه و نگرانی دانشگاهیان نسبت به حفظ تندرستی تک تک شهروندان و همچنین اهمیت رعایت مقررات مربوطه برای مبارزه با این بیماری است که نه تنها سلامت مردم بلکه بنیان‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را نیز تهدید می‌کند.

اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه از همه مردم خوزستان و شهروندان خواستند از حضور غیرضروری در سطح شهر خودداری و پروتکل‌ها و دستورهای بهداشتی به ویژه فاصله‌گذاری‌ها و استفاده درست از ماسک و مواد ضدعفونی کننده را با جدیت رعایت کنند.

آنها در این بیانیه همچنین خواستار درایت بیشتر مسوولان عالی استان و اتخاذ تدابیر مناسب و مجدانه در فراهم ساختن امکانات بهتر برای شهروندان و تأمین نیازهای اولیه، حمایت‌ و تسهیلات مالی، اجرایی و اقتصادی و تسهیل دسترسی و تهیه مواد و وسایل بهداشتی شدند و عنوان کردند: باید با متخلفان و ناقضان حقوق مردم، برخورد جدی و قاطعانه‌تری صورت گیرد.

استاندار خوزستان ادارات، بانک‌ها و اصناف غیرضروری را از دوشنبه تا پایان هفته جاری در ۹ شهرستان خوزستان شامل باوی، هویزه، اهواز، حمیدیه، هندیجان، دزفول، شوشتر، کارون و مسجد سلیمان تعطیل کرد.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزایش بیماریابی و رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی از عوامل افزایش ابتلا به کرونا در خوزستان بوده است.

ویروس کرونا نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده است که سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha