امام جمعه پارس‌آباد بر ساماندهی قلعه اولتان با کاربری گردشگری تاکید کرد 

اردبیل - ایرنا - امام جمعه پارس‌آباد گفت: قلعه تاریخی اولتان این شهرستان باید با کاربری گردشگری ساماندهی و از عایدات و آثار مثبت آن مردم منطقه بهره‌مند شوند.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر باقری‌بنابی روز پنجشنبه در دیدار با مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی استان اردبیل در پارس‌آباد اظهار داشت: یکی از خواسته‌های دیرین مردم منطقه ساماندهی قلعه تاریخی اولتان است که تعیین حریم آن خبر خوشی از سوی مدیرکل میراث فرهنگی استان بود.
وی با اشاره به تولیدات صنایع دستی بیان‌کرد: بخش صنایع دستی و بافته‌های داری این شهرستان نیازمند حمایت و برندسازی است و انتظار می‌رود در این زمینه هم اقدامات لازم انجام شود.
باقریبنابی گفت: بهره‌برداری از زمین ۹۰ هکتاری دانشگاه برای تبدیل به تفرجگاه از جمله انتظارات از اداره کل میراث فرهنگی استان است تا در صورت اجازه قانونی و انطباق با ضوابط در این زمینه اقدام شود.
او با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان نظیر شاه‌باغی و حاشیه رود ارس تصریح‌کرد: با وجود ظرفیت بالای این مناطق هنوز بهره‌برداری گردشگری از آن نشده است که انتظار می‌رود در این زمینه نیز اقدامات لازم انجام شود تا زمینه برای رونق گردشگری در شهرستان فراهم آید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل هم در این دیدار گفت: ما در سال ۹۹ و در راستای نامگذاری سال برنامه‌ریزی اساسی انجام داده‌ایم تا زمینه برای جهش تولید در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهم آید.
نادر فلاحی با اشاره به اقدامات انجام شده در شهرستان پارس‌آباد افزود: در سال گذشته ثبت بین‌المللی نشان جغرافیایی ورنی مغان انجام شده که این اقدامی مهم در راستای معرفی این دست‌بافته در سطح جهانی است.
او در مورد ساماندهی قلعه تاریخی اولتان گفت: پس از ۴۰ سال حریم قلعه اولتان با ابلاغ وزیر به استاندار اردبیل ثبت شد که در حفاظت و صیانت آن نقش مهمی دارد و با اقدامات اساسی این محوطه به عنوان پایگاه ملی ثبت خواهد شد تا امکان دریافت اعتبار ملی برای ساماندهی این بنا فراهم آید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل افزود: با ثبت این قلعه تاریخی به عنوان پایگاه ملی، امکان توسعه و احیای آن سرعت خواهد گرفت.
فلاحی در مورد توسعه گردشگری اظهارداشت: امکان توسعه گردشگری در هرمنطقه بستگی به تعامل و همکاری تمامی مسوولان و ایجاد باور اقتصادی به گردشگری دارد که مردم باید به این باور برسند.
او تصریح‌کرد: برای سال جدید برنامه‌ریزی لازم در حوزه‌های مختلف کاری اداره کل در شهرستان پارس‌آباد با همراهی فرماندار انجام گرفته و برخی از پروژه‌ها را تا پایان سال به بهره‌برداری خواهیم رساند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: از جمله پروژه‌هایی که برای افتتاح در نظر گرفته شده ساختمان صنایع دستی، توسعه صنایع دستی در روستاها، برگزاری جشنواره‌های گردشگری و صنایع دستی است که برای تحقق اهداف تعیین‌شده نیازمند حمایت‌های معنوی امامان جمعه هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =