کمیسیون‌های تخصصی باید جای قدرت گرفتن رییس یا هیات رییسه، تقویت شوند

تهران- ایرنا- منتخب مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس یازدهم با تاکید بر علمی بودن رویکرد کشور در همه زمینه ها گفت: کمیسیون های تخصصی مجلس باید به جای قدرت گرفتن رییس یا هیات رییسه، تقویت شوند.

«محمدعلی محسنی بندپی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اولویت های مجلس یازدهم گفت:‌ مهمترین اولویت مجلس باید پرداختن به معیشت،‌ مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان باشد.

وی ادامه داد: در این ۴۰ سال ثابت شد بدون مردم در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی مفهومی ندارد و تا وقتی مردم پشت انقلاب و ارزش ها و آرمان های آن هستند، انقلاب اسلامی با اقتدار به مسیر خود ادامه می دهد.

منتخب مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس یازدهم اظهارکرد: کاهش حضور مردم در انتخابات دوم اسفند سال گذشته نشان داد، بخش عمده ای از این حضور کم، شاید به نارضایتی آنان نسبت به نظارت و مدیریت برمی گردد.

محسنی بندپی با بیان اینکه اگر مجلس می خواهد به راس امور بگردد باید شفافیت را در صدر برنامه های خود داشته باشد، تصریح کرد: مجلس یازدهم باید مصالح مردم را در اولویت خود قرار دهد و مصالح حزبی و جناحی را فدای مصالح ملی نکند. مصالح ملی باید اولویت همه نمایندگان در همه جناح ها با همه دیدگاه ها و تفکرات باشد.

اوج ضعف مجلس دهم، نظارت بر اجرای قانون بود

این منتخب مجلس یازدهم با اشاره به دو وظیفه تقنینی و نظارت بر اجرای قانون، اوج ضعف مجلس دهم را نظارت بر اجرای قانون برشمرد و گفت:‌ در مجلس دهم اگر برخی وزیران به دلیل ضعف عملکرد مورد استیضاح قرار می گرفتند، مجلس و هیات رییسه به راحتی آن را کنار می گذاشت.

وی همچنین با تاکید بر شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان ادامه داد: مردم باید بدانند نماینده آنان به کدام دلیل یا دلایل وزیری را زیر سوال می برد یا استیضاح می کند و با کدامین شاخص یا شاخصه ها به وزیری رای اعتماد می دهد.

اهمیت کمیسیون‌های تخصصی یکی دیگر از موضوعاتی بود که منتخب مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس یازدهم به آن اشاره و خاطرنشان کرد: در همین موضوع کرونا استان های مختلف، درجات مختلفی از ابتلا را داشتند که کمیسیون های تخصصی بایستی به طور جدی به آن می پرداختند؛‌  در حقیقت کمیسیون های تخصصی به جای قدرت گرفتن هیات رییسه و رییس مجلس باید تقویت شوند .

وی با استناد به فرمایش رهبری در گام دوم انقلاب مبنی بر اینکه اگر امریکا به این همه ثروت و توانمندی دست یافته بر پایه دانش بوده و آن روی سکه دانایی، توانایی است، افزود: ما هم اگر بخواهیم کشوری توانمند شویم رویکردمان باید علمی باشد و رویکرد علمی به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و آموزشگاه ها محدود نمی شود؛ باید در همه ارکان نظام خود را نشان دهد از جمله در کمیسیون‌های تخصصی. اگر کمیسیون های تخصصی خوب، در مجلس داشته باشیم در هر دو بعد قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون موفقیت بیشتری در انتظار آن مجلس خواهد بود.

محسنی بندپی اضافه کرد: اگر به کشورهای مختلف و آنانی که شرایطی به مراتب بدتر از ما داشتند و امروز جزو قطب های برتر اقتصادی دنیا هستند، بنگریم در می یابیم تنها راه موفقیت آنان حفظ منافع ملی و رویکرد علمی به همه پدیده ها در همه عرصه ها بود.

وی ابراز امیدواری کرد  مجلس یازدهم با اولویت پرداختن به معیشت، اقتصاد و اشتغال جوانان در بعد نظارت هم موفقیت های خوبی کسب کند و اگر ضعف هایی هم در مجلس دهم وجود داشته که قطعا هم چنین بوده، آن را جبران کند و مجلس را به جایگاه واقعی خود برگرداند.

تغییر ترکیب نمایندگان در این دوره از مجلس کم سابقه بود

این منتخب اصلاح طلب مجلس یازدهم با تاکید بر نقش ناچیز نمایندگان در بحث کرونا گفت: در همان زمان جنگ و آن شرایط سخت، مجاز به تعطیلی مجلس نبودیم؛ در ماجرای کرونا هم می توانستیم با رعایت پروتکل های بهداشت و فاصله گذاری های اجتماعی جلسات مجلس را تشکیل دهیم اما از آنجا که کرونا با انتهای مجلس دهم همزمان شد و بسیاری از نمایندگان فعلی در مجلس یازدهم حضور ندارند، این امر باعث شد شاید آن انگیزه های کافی برای برگزار کردن نشست های مختلف وجود نداشته است.

وی ادامه داد: تجلی اراده  مردم در ۲ اسفند بر تغییر ترکیب نمایندگان بود که شاید در طول ۱۲ دوره گذشته تا این میزان، ترکیب مجلس دچار تغییر نشده است. امیدوارم منتخبان مردم در مجلس یازدهم شایسته این اعتماد مردم باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =