۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۱
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 83787250
۰ نفر

برچسب‌ها

از سیگنال سود تا تلنگر به ادعای توسعه صنعتی در زنجان

ایرنا – رسانه‌ها و مطبوعات استان زنجان در این هفته موضوعات مختلفی را در سرخط اخبار و صفحات نخست خود انعکاس دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به تب‌وتاب افراد در این روزها برای ورود به بورس و چالش‌های توسعه صنعتی در استان اشاره کرد.

روزنامه صدای زنجان در گزارشی به تب‌وتاب افراد در این روزها برای ورود به بورس پرداخت و نوشت: به دنبال کاهش نرخ سود بانکی در سال ۹۹ از سوی دولت، حجم بالایی از سرمایه‌های رسوب شده اقشار مختلف مردم در بانک‌ها به سمت بورس حرکت کرد. در این بین بسیاری از مردم به دلیل تبی که بورس در جامعه ایجاد کرده است صرفا برای تحقق رویای سود در لحظات اولیه سرمایه‌گذاری، نسبت به خرید سهم اقدام کردند که همچنان ادامه دارد.

به گفته مدیر بورس منطقه زنجان برخی فرصت‌طلبان به اصطلاح سیگنال‌فروش، با علم به عدم اطلاع افراد از بازار سرمایه، نسبت به ارائه مشاوره‌های غیرواقعی اقدام می‌کنند که نتیجه آن چیزی جز متضرر شدن مردم و بهم ریختن بازار سرمایه نیست!

رشد مثبت بازار بورس طی سال‌های اخیر جذابیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران داشته است و به طبع هر چقدر نقدینگی افراد به سمت این بازار جذب شود باعث رونق اقتصادی می‌شود.

به دنبال شرایط به وجود آمده بسیاری از مردم برای اینکه از قافله عقب نمانند باوجود خطر بیماری کرونا مقابل دفاتر پیشخوان دولت برای ورود به بازار بورس و دریافت کد بورسی و استفاده از  عرضه‌های اولیه صف‌های طولانی تشکیل دادند که همچنان ادامه دارد.

امیرحسین یکی از شهروندان متقاضی خرید سهام می‌گوید: شغل اصلی من جلوبندی خودرو است اما به شدت در این ایام، درآمد ما کاهش یافته است برای همین از آنجایی که شنیده‌ام عرضه‌های اولیه سود دارند شاید با خرید این سهام درحد ۲ میلیون تومان سود نصیبم شود تا به زخم‌های زندگی‌ام بزنم.

کمیل یکی از شهروندان زنجانی نیز که از حدود ۳ سال پیش مشتری پروپاقرص بازار سرمایه است، می‌گوید با سرمایه ۵۰ میلیون تومانی وارد بازار شده و تاکنون تقریبا هزار درصد سود کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان بورس منطقه‌ زنجان، در فروردین‌ماه سال جاری میزان معاملات بورس بیش از ۹۹۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال بوده است که از نظر ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۴۲ درصدی داشته است.

البته ناگفته نماند سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه شاخص کل بازار سرمایه که اخیرا روزهای پرصعودی را پشت سر گذاشته بود، سقوط حدود ۲۷ هزار واحدی را تجربه کرد.

مهرداد محبی، مدیر بورس منطقه زنجان در این باره معتقد است نوسان ذات بازار است و این تغییرات جزو ریسک بازار محسوب می‌شود.

محبی با اشاره به ریزش بورس از حدود ۲ روز اخیر عنوان می‌کند: امروزه نیز شاهد جمع‌تر و کوچک شدن صف‌های فروش هستیم. به شخصه معتقدم متقاضیان حضور در بازار سرمایه باید دیدگاه بلندمدتی به این بازار داشته باشند، اگر چنانچه برای کسب سود به بازه زمانی کوتاهی فکر می‌کنند، قطعا دچار مشکلات روحی می‌شوند. پیشنهاد ما این است در وهله نخست نگاه سرمایه‌گذاری بلندمدت به این بازار داشته باشند و سپس اولویت مردم به ویژه افرادی که آشنایی با تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها ندارند، برای ورود به بازار سرمایه، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

محبی با بیان اینکه در بازار سرمایه، تخصص حرف اول را می‌زند، تصریح می‌کند: مردم دقت داشته باشند که اگر بدون اطلاعات وارد بازار سرمایه شوند، ممکن است ضرر کنند.

مدیرمسوول پایگاه خبری همدلی زنجان در یادداشتی به بررسی  اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص شاخص های توسعه صنعتی در استان پرداخت و نوشت: با اینکه تمام اعداد و ارقام صنعتی اعلام شده طی سال های اخیر و همچنین اطلاعات اخیر مبنی بر روند فزاینده رشد صنعتی استان زنجان است، سوالی که غاطبه مردم در خصوص این اخبار دارند این است که چرا با رشد قابل توجه حجم سرمایه گذاری صنعتی، نمود توسعه در ابعاد مختلف برای استان زنجان قابل لمس نیست.

اگر مدیران استانی مدعی تاثیر متقابل توسعه صنعتی استان و با کلیت مفهوم “توسعه” در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند، آن را با شاخص و عدد به مردم ارائه کنند.این میزان حجم سرمایه گذاری و رشد واحدهای تولیدی تا چه میزان با اسناد بالادستی توسعه استان همچون سند توسعه آمایش سرزمینی منطبق بوده است؟

پایگاه خبری موج رسا در خصوص وضعیت آسفالت شهری زنجان از قول رییس شورای شهر زنجان نوشته است: باید از پیمانکاران تعهدهای جدی‌تری بگیریم و درصورتی‌که پیمانکاران به تعهد خود عمل نکنند پیمانکاران به دستگاه قضایی معرفی شوند.

عباس راشاد  با بیان اینکه موضوع اساسی در خصوص وضعیت آسفالت شهر زنجان این است که آیا لکه‌گیری‌ها دوام دارد یا خیر؟ ابراز کرد: نظر من این است که این لکه‌گیری‌ها دوام نخواهد داشت و احتمال دارد این لکه‌گیری‌ها به دلیل استفاده از نمک به‌عنوان حلال در آسفالت  شهری، آسفالت را خراب کند.

رییس شورای شهر زنجان با بیان اینکه از شهرداری درخواست کردیم که برنامه مناسبی را برای این بحث به شورا پیشنهاد دهند، تصریح کرد: پیمانکاران قبلی در بحث آسفالت به شهرداری تضمین‌هایی داده‌اند، اکنون در حال پیگیری این موضوع هستم که آیا این تضمین‌ها عملیاتی شده و پیمانکاران به تضمین‌های خود عمل کرده‌اند یا خیر؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =