لزوم اجرای سیاست‌های تشویقی برای ترغیب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

رشت - ایرنا- استاندار گیلان بر لزوم استفاده از ظرفیت مشارکت‌های مردمی و نیز اجرای سیاست‌های تشویقی برای ترغیب به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع عصر امروز (چهارشنبه) در نشست ویدئوکنفرانسی شهرداران استان در خصوص مقابله با ویروس کرونا، با قدردانی از اقدامات صورت گرفته وتلاش فعالان حوزه خدمات شهری در این ایام اظهار داشت: برای جذب اعتبارات مربوط به ساماندهی پسماند، پیگیری‌های موثری صورت گرفته و شهرداران باید همچنان در این زمینه همت خود را به کار ببندند.

 وی عنوان کرد : در صورت بروز هرگونه کوتاهی در این خصوص، به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا بسیاری از مناسبات گذشته را متحول کرده و سبک جدیدی از زیست اجتماعی و فردی را پیش روی ما نهاده، تصریح کرد: طبق نظرات کارشناسان حوزه های بهداشتی؛ باید موضوع فاصله گذاری اجتماعی و رعایت دستورالعمل های مراقبتی، پیوسته مورد توجه باشد و اقدامات پیشگیرانه توسط آحاد شهروندان انجام شود.

وی ادامه داد: اطلاع رسانی عمومی در خصوص کرونا واقدامات کنترلی در تحقق اهداف و برنامه های پیش بینی شده بسیار موثر است و مجموعه شهرداری ها با امکانات تبلیغات شهری که در اختیار دارند؛ همانگونه که در اسفندماه سال گذشته نسبت به پویش "در خانه بمانیم" آگاهی بخشی عمومی مناسبی شدو همچنان باید این مهم در دستور کار باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان به اقدامات اثرگذار و مطلوب صورت گرفته در ۵۲ شهر استان در مقابله با ویروس کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: تبلیغات محیطی، تابلوها و تلویزیون های شهری در این ایام به موضوع کرونا اختصاص یافت و علاوه بر ارسال پیامک هایی با محتوای آموزشی، نسبت به ضدعفونی کردن محیط های پیرامونی و توزیع اقلام بهداشتی اقدامات موثری انجام شد.

وی ادامه داد : از شهرداری ها انتظار می رود نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی در مجموعه های خدمات رسان تحت مدیریت خود همچون دست اندرکاران ارائه خدمات شهری و دیگر مشاغل مرتبط، اهتمام بیشتری ورزند چراکه این امر هم ضامن سلامت این خدمت رسانان پر تلاش است و هم فرهنگ سازی برای دیگر شهروندان است.

زارع به رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی بیش از۸۰ درصد مردم و نیز توجه به طرح فاصله گذاری اجتماعی اشاره و اضافه کرد: با همت و هم افزایی مردم، کادر درمانی، فعالان اجتماعی و فرهنگی و همچنین مدیران دستگاه های اجرایی امروز شاهد کنترل شیوع ویروس کرونا در استان گیلان هستیم.

وی با اشاره به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس از هفته آینده تاکید کرد: با توجه به امکان افزایش ترددها با وسایل نقلیه عمومی، پاکسازی و ضدعفونی کردن آنها، گام موثری در سلامت دانش آموزان است که باید مورد توجه باشد.

 زارع گفت: ضدعفونی تمامی مدارس استان پیش از بازگشایی آنها مبنای عمل دست اندرکاران باشد و باید شهرداری ها و دهیاری ها برای اجرای این مهم، یاریگر آموزش و پرورش بوده و فرمانداران نیز بر اجرا آن نظارت داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تصمیمات خوب گرفته شده در سطح ملی برای رفع مشکلات بوجود آمده در بخش درآمدی شهرداری ها گفت: در حوزه توزیع درآمد حاصل از ارزش افزوده، مهمترین مولفه برای توزیع اعتبار، جمعیت است و ملاک جمعیت نیز سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ می باشد.

وی یادآور شد: علیرغم برخی دشواری ها، دولت در سال گذشته توانست از شیوه های مختلف به شهرداری ها از جمله واریزی سازمان امور مالیاتی استان ۱۶۸میلیارد تومان، کمک برای قیر رایگان شهرداری ها ۱۵میلیارد تومان، کمک سازمان شهرداری ها برای پسماند ۱۰۴ میلیارد تومان، کمک سازمان شهرداری ها برای احداث و تکمیل ایستگاه های آتش نشانی و گردشگری دو میلیارد تومان و برای تجهیز ماشین آلات شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر نیز یک میلیارد و یکصد میلیون تومان کمک کند.

به گفته زارع؛ در سال گذشته کمک نقدی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور حدود ۷۵ میلیارد تومان بوده درحالیکه این کمک در سال ماقبل، هشت میلیارد تومان بوده است.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی و نیز اجرای سیاست های تشویقی بخش خصوصی برای ترغیب به سرمایه گذاری تأکید و خاطرنشان کرد: انتظار دارم در سال جاری از ظرفیت سازمان همیاری شهرداری ها استفاده بیشتری شود و شهرداری ها در اجرای پروژه ها و طرح های خود به مشارکت با این بخش بپردازند.

استاندار در ادامه به موضوع پسماند و ارتباط آن با بهداشت محیط نیز اشاره کرد و گفت: انتظار است بر اساس پهنه بندی و اقداماتی که سازمان پسماند در دستور کار قرار داده، پیگیری های جدی صورت گیرد.

وی در موضوع وجود نگرانی هایی در خصوص جذب نشدن اعتبار این بخش در برخی شهرداری‌ها گفت: پیگیری های جدی هم در وزارت کشور و  سازمان برنامه و بودجه انجام شده؛ از این رو همه شهرداران باید در جهت جذب اعتبار بکوشند و در صورت عدم توجه شهرداری ها به این موضوع با آنها برخورد می شود و این نقیصه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در مورد مذاکرات خود با وزیر راه و شهرسازی در خصوص برخی پروژه ها از جمله مشکلات بخش راه و نیز ارتفاع سازی اظهار داشت: این موضوع در شورای عالی شهرسازی مطرح می شود و در شهرداری هایی که طرح جامع آنها درحال بازنگری است، در صورت ارائه پیشنهاد می توان نسبت به اخذ مجوز اقدام کرد.

زارع خاطرنشان کرد: ارتفاع سازی به ویژه در برخی مناطق، می تواند به سبب فروش تراکم موجب درآمدزایی برای شهرداری ها باشد و نیز زمینه جذب سرمایه گذاران بومی و غیربومی که علاقمند به برج سازی با مصارف تجاری و گردشگری در مرکز استان و شهرستان های گردشگرپذیر هستند را فراهم سازد.

وی تاکید کرد : نباید ارتفاع سازی، سبک و شیوه زندگی شهری را تحت الشعاع قرار دهد.

 استاندار گیلان  همچنین بر لزوم پاسخگویی به درخواست ها در اسرع وقت، رعایت کرامت انسانی، تکریم ارباب رجوع، فعال سازی میز خدمت، ملاقات های حضوری با شهروندان ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و یا مکالمه تلفنی با آنان برای رفع مشکلات‌شان تأکید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =