۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83786756
۴ نفر

برچسب‌ها

ره هزار شب را با کتاب قدر بدانیم

تهران-ایرنا- آنجا که تفکر از عبادت برتر است، می‌توان شب‌های قدر را به مطالعه در زندگی حضرت علی (ع) این امام گرانقدر، گذراند.

رمضان ماه عبادت و بندگی و ماه اندیشیدن و دانایی است، چنان که تفکر و تعلیم و تعلم، از عبادت برتر دانسته است، اگر این تفکر در عبودیت خداوند و ولایت برگزیدگان او باشد، عبادتی تام و تمام خواهد بود، این شب‌ها که شهادت حضرت علی (ع) است را می‌توان به اندیشیدن در ولایت او گذراند و کتاب‌هایی درباره حضرت مطالعه کرد.

قرآن از علی (ع) چه می‌گوید؟

پژوهشگر ان قرآنی معتقدند، خداوند در قرآن نیز درباره جایگاه امامت حضرت علی (ع)، سخن گفته است، در این باره یکی از دانشمندان علوم قرآنی در قرن پنجم کتابی می‌نگارد که ترجمه آن این روزها در دست است. 

کتاب سیمای امام علی(ع) در قرآن ترجمه فارسی از کتاب تفسیر شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، نوشته عبیدالله بن عبدالله بن احمد، معروف به حاکم حسکانی، از مفسران و عالمان قرن پنجم هجری است. در این کتاب آیاتی که توسط پیامبر(ص) یا اهل‌بیت پیامبر درباره علی(ع) و فاطمه زهرا(س) و حسنین(ع) تفسیر و تأویل شده و یا مستقیماً درباره آن‌ها نازل شده، جمع‌آوری شده است.

 روایات نقل‌شده در این کتاب، سند تاریخی دارند، برخی از روایت‌ها از ائمه اطهار(ع) و برخی از صحابه پیامبر(ص) نقل شده است. مؤلف در انتهای کتاب گفته: من این جمع‌آوری را از روی شتاب انجام داده‌ام و این، همه روایات موجود نیست و این کار را برای تکذیب کسانی که مدعی‌اند آیه‌ای درباره اهل‌بیت پیامبر(ص) نازل نشده است، انجام داده‌ام. بیشتر روایات وارده در این کتاب، درباره علی(ع) و ولایت ایشان است؛ به همین خاطر است که مترجم، نام سیمای امام علی در قرآن را برای ترجمه این تفسیر برگزیده است.

کتاب سیمای امام علی در قرآن به کوشش و ترجمه یعقوب جعفری در ۴۱۵ صفحه توسط نشر اسوه قم منتشر شده است.

علی (ع) از خود چه می‌گوید؟

در کلام امام معصوم، جز سخن راست بیرون نمی‌آید. حضرت علی (ع)، درس آموخته مکتب پیامبر اکرم، محمد امین (ص) است که لب جز به حقیقت نمی‌گشود. در بیان این امام بزرگوار، در توصیف خود چه نکاتی آمده است؟

کتاب علی از زبان علی، گزارش‌های تاریخی و روایی براساس سیر طبیعی گفتارهای اجتماعی و سیاسی این امام است، این کتاب از اول تا آخر از زبان خود حضرت علی(ع) است و چند پاورقی جزئی دارد. این کتاب در ۱۰ فصل شامل دوران مکه, دوران مدینه, دوران خلفا, دوران خلافت, دوران جنگ جمل, دوران جنگ صفین, دوران حکمیت, دوران جنگ نهروان, دوران غارت‌ها و دوران شهادت است که همه آن‌ها بر اساس کلام ایشان تنظیم شده‌اند.

نویسنده در این اثر با استفاده از منابع دست‌ اول و مطمئن شیعه و اهل سنت، کوشیده تا حوادث و رخدادهای زندگی حضرت علی (ع) را با زبانی ساده از لحظه تولد تا شهادت ایشان شرح دهد.

کتاب علی از زبان علی، به کوشش محمد محمدیان، سجاد محمدی، راضیه حقیقت و مهدی صالحی در ۶۲۴ صفحه توسط دفتر نشر معارف، منتشر شده است.

شهدا از علی (ع) چه می‌گویند؟

شهادت راه امام علی (ع) است، راه امامت است. والاترین رهروان راه امامت، شهدا هستند، آنان از امام نخست خود چه می‌گویند؟

شهید مصطفی چمران، شخصیتی والا و  بی‌نظیر در همه ابعاد شخصیتی‌اش بود، او یک مجاهد عارف، یک فرهیخته دانشمند و یک سیاستمدار صاحب اندیشه بود که در مذهب و دین خود نیز بسیار تفکر می‌کرد.  کتاب علی زیباترین سروده هستی، شامل دست نوشته‌های شهید دکتر مصطفی چمران، درباره حضرت علی(ع) و راز و نیازهای او به همراه سه سخنرانی است و سعی شده است تا در این کتاب از نگاهی دیگر به امام علی(ع) نگاه شود، و آن نگاه شهیدی است که از محبان و معتقدان به امامت علی ابن ابی‌طالب است.

کتاب علی زیباترین سروده هستی، در ۱۰۳ صفحه توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =