۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 83786588
۰ نفر

برچسب‌ها

بدعت خطرناک ترامپ برای آینده جهان

تهران- ایرنا- اگرچه بسیاری از قوانین و هنجارهای بین‌المللی در جنگ‌ها و منازعات و رقابت های تاریخ معاصر از سوی دولت‌ها بویژه حکومت‌های توتالیتر نقض شده و یا نادیده گرفته می‌شد اما معمولا در هنگامه حوادث طبیعی، روحیه امدادرسانی حفظ و همان دولت ها هم حداقل ظاهر را حفظ می‌کردند اما حالا رئیس‌جمهور آمریکا در دوره همه‌گیری کرونا بدعتی گذاشته است که چشم‌اندازی هولناک از آینده جهان را تصویر می‌کند.

شاید به جرات بتوان گفت که این اولین بار است که یک دولت در هنگامه پدیده ای اجتماعی مانند همه گیری پرتلفات کرونا که جهان نیازمند تعامل و همکاری و کمک به کشورهای ضعیف تر و آسیب پذیرتر است، اینگونه علنی و آشکار، نیات و سیاست های خود را جهت بهره برداری و سوء استفاده در تقابل با طرف های خود تحمیل می کند.

دونالد ترامپ از ابتدای همه گیری کرونا درحالی که تعداد زیادی نامه نگاری، کارزارها و پویش های ضد جنگ و ضد تحریم را که خواستار پایان و یا کاهش تحریم های ایران برای مقابله با کرونا بودند، رد کرد و به همه پاسخ منفی داد. آمریکا تنها دولتی است که حتی ظاهر را هم حفظ نکرده و در حالی که ایران را که همزمان با تحریم های ظالمانه می بایست با کرونا وارد جنگ می شد، فهرست جدیدتری از تحریم ها را روی میز گذاشت تا از فرصت کرونا سوء استفاده کرده باشد.

ترامپ و تیم کینه توز او به رهبری مایک پمپئو در ادامه دولت های جهان و شرکت های بین المللی را هم بخاطر هرنوع همکاری و معامله با ایرانی ها تهدید به مجازات های سنگین کردند و این تهدیدها همچنان ادامه دارد، تا جایی که بسیاری از محافل پژوهشی اعتراف کردند که دسترسی ایران به دارو و غذا همچنان بسته است.

مقام های آمریکایی، در برابر موج اعتراض ها و سوالات رسانه ای در ارتباط با تحریم های ایران، مدعی شدند که غذا و دارو و تجهیزات پزشکی از این تحریم ها مستثنی است اما این ادعاها را کسی باور نکرد؛ چرا که شرکت های بزرگ دارویی آشکار کردند که تحریم ها دست و بال آنان را برای صادرات به ایران بسته است و ریسک بالایی دارد.

این سوء استفاده از شرایط بحرانی ناشی از همه گیری کرونا در جهان در قبال کشورهای مختلف که آمریکا آنها را دشمن یا کشورهای مستقل می شناسد، جریان یافته است؛ ازجمله در قبال چین ، ونزوئلا ، سوریه و نیز لبنان.

دولت ترامپ برای دستیابی این کشورها به ضرورت های این دوره سخت، تاکنون شرط و شروط تعیین کرده ؛ از اهرم هایی مانند دلار سوء استفاده کرده و در نهایت نفوذ خود را در نهادهای بین المللی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی علیه این کشورها بکار برده است تا کشورهای مقابل اردوگاه خود را تضعیف کند.

پایان عصر اخلاقی در مناسبات بین المللی

آمریکای دونالد ترامپ اولین کشوری است که از بروز یک فاجعه انسانی ابراز خوشحالی کرده است، وقتی وزیر بازرگانی اش به منافع آمریکا در همه گیری در چین (در زمستان گذشته) اشاره کرد.

ترامپ به جای آنکه در ادای مسئولیت جهانی اش در قبال کرونا، جدیت بخرج داده و یک کارزار بین المللی را به دلیل امکاناتی که در اختیار دارد، برای جلوگیری از انتشار ویروس در سراسر جهان راه اندازی کند، به فکر سوء استفاده از شرایط افتاد و این تفکر و نیت را نیز نتوانست پنهان کند. (شادی روزهای اول انتشار کرونا در چین از سوی رهبران آمریکا)

این در حالی است که در گذشته دولت ها بدون در نظر گرفتن نوع و جنس روابط و مناسباتشان، به کشورهای آسیب دیده از بلایای طبیعی اعم از سیل و زلزله کمک های بشردوستانه ارسال می کردند و حداقل این بود که اگر هم توان و یا قدرت ارسال کمک های مادی را نداشتند، ابراز همدردی می کردند.

حالا اما ترامپ و تیم کینه توز او به رهبری پمپئو همه آن آداب انسانی را زیر پا گذاشته است و در بحبوحه کمک کشورها به یکدیگر و ارسال ملزومات بهداشتی، مانع تراشی می کند و کار به جایی رسید که در روزهای اوج کرونا در اروپا ، کشورهای اروپایی، ازجمله آلمان ها و فرانسوی ها آمریکا را به راهزنی محموله های خریداری شده متهم کردند.

با این روند جهان باید شاهد جابجایی ارزش های انسانی با پلیدی هایی تحت سیطره افراط گرایان باشد و اگر تا دیروز در جنگ ها آمبولانس ها و بیمارستان ها را با استدلال اینکه اشتباها زده اند، هدف قرار می دادند، از حالا این مراکز به هدف های واقعی تبدیل خواهند شد، بدون آنکه ابایی از عمل ضد انسانی خود داشته باشند.

ترامپ و تیم کینه توز و تندرو او در حال جابجایی هنجارهای بین المللی با ضد ارزش ها هستند و این به معنای پایان عصر اخلاق است که دود آن را چشم های نسل های آینده تجربه خواهد کرد. از همین رو باید از مصلحان، دلسوزان و دغدغه مندان آینده جهان خواسته شود، برای جلوگیری از این بدعت گذاری ها در مناسبات بین المللی و اصلاح روندها، حرکت کنند و آستین ها را بالا بزنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =