اشغال فلسطین قابل فراموشی نیست

غزه - ایرنا- در حالی که این روزها شیوع ویروس کرونا همه توجه توجه جهان را به خود معطوف کرده و باعث تعطیلی ها در فلسطین اشغالی شده اما مردم فلسطین سالروز اشغال کشورشان را فراموش نکرده و به شیوه های مختلف یاد فاجعه این روز را احیاء و همچنان بر حق بازگشت به خانه هایشان تاکید دارند.

به گزارش ایرنا از غزه، فلسطینی ها در سرتا سر سرزمین های فلسطینی هفتاد و دومین سالگرد اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ میلادی را در شرایط استثنایی و اعمال محدودیت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا احیا می کنند.

جنگ ۱۹۴۸ یا آن چه فلسطینی ها از آن به "یوم النکبه" (روز نکبت) یاد می کنند و اسرائیلی ها، تشکیل دولت موهوم خود، جنگی بود که در سرزمین فلسطین شکل گرفت و به تشکیل رژیم جعلی اسرائیل و رانده شدن فلسطینی ها از سرزمین مادری شان منجر شد.

آغاز این فاجعه در ماه می سال ۱۹۴۸ با اشغال بیش از سه چهارم منطقه تاریخی فلسطین ، کشته شدن۵۳۱ فلسطینی و اخراج و آوارگی حدود ۸۵٪ از جمعیت فلسطین در کشورهای همسایه با آن و برخی از کشورهای خارجی طبق گزارش دفتر مرکزی آمار فلسطین، بود.

أحمد أبو هولی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، رئیس اداره امور پناهندگان و رئیس کمیته عالی ملی بزرگداشت روز (نکبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از فعالیت هایی برای احیای ۷۲  امین سالگرد اشغال فلسطین خبر داد.

وی گفت: محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برنامه های این روز را بدون فعالیت های مردمی جمعی به منظور محافظت و صیانت از امنیت مردم و اردوگاه های آوارگان با توجه به شیوع بیماری همه گیر جهانی کرونا توصیه کرد.

کرونا بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را در ۲۱۰ کشور جهان بیمار کرده است که ۳۷۵ نفر از مبتلایان فلسطینی هستند و تاکنون دو نفر از آنان نیز فوت و ۳۰۸ نفر نیز بهبود یافته اند.

ابو هولی افزود: کمیته عالی ملی احیای این روز  فعالیت های گسترده ، سیاسی ، فرهنگی ، ادبی و هنری در پیش گرفته بود ، اما به دلیل وضعیت اضطراری در کشور در مواجهه با ویروس کورونا ، کلیه فعالیت های ملی و تجمعات مردمی و جمعی به حالت تعلیق درآمده است.

این مسئول فلسطینی خاطر نشان کرد: فعالیت های سالگرد روز اشغال فلسطین (نکبه) مطابق بخشنامه های عباس امسال محدود به فعالیت هایی در شبکه های اجتماعی و  راه اندازی بزرگ ترین کمپین رسانه ای در سطح ملی و فرا ملی چند زبانه با شعار "ما به فلسطین باز خواهیم گشت" است. همچنین محمود عباس یک سخنرانی سیاسی تلویزیونی برای مردم فلسطین در داخل و خارج سرزمین های فلسطینی خواهد داشت که در این سالگرد روز تلخ برای فلسطینیان، پیام های سیاسی برای جامعه بین المللی در سایه تجاوزات اسرائیلی ها به حقوق مردم فلسطین خواهد داشت در حالی که رژیم اشغالگر حقوق مشروع آن را سلب کرده و در تلاش برای الحاق کرانه باختری و منطقه أغوار به خود است.

عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین گفت که فعالیت های اینترنتی از پانزدهم ماه می همزمان با بالا بردن پرچم فلسطین و پرچم های سیاه بر روی بام خانه ها در کلیه سرزمین های فلسطینی و متوقف کردن حرکت به مدت ۷۲ ثانیه مطابق با تعداد سال های این فاجعه ، پخش صدای تکبیر از بلندگوی مساجد و به صدا در آمدن ناقوس کلیساها آغاز خواهد شد. موسسه پخش رادیو و تلویزیون های فلسطین نیز در این روز میزبان شخصیت های ملی و حقوقی و سالمندان بوده و فیلم های مستند از آوارگی و رنج مردم فلسطین در طول  ۷۲ سال از فاجعه پخش خواهد شد.

وی افزود: مجموعه ای از پوسترها ، مستندها و مصاحبه های ضبط شده با افراد سالخورده که اطلاعات مربوط به موضوع آورارگی فلسطینیان را به دو زبان عربی و انگلیسی در بردارد  طی یک هفته از ۱۵ تا ۲۲ می پخش خواهد شد علاوه بر این یک کمپین در صفحات اجتماعی که در آن محاکمه اسرائیل به دلیل جنایات  این رژیم از سال ۱۹۴۸  تا کنون خواسته می شود به راه خواهد افتاد؛  این جنایت ها و قتل عام ها امروز به ۷۰ مورد می رسند که در طی آن ۱۵ هزار فلسطینی از جمله زنان و کودکان و پیران کشته شده اند.

ابو هولی اظهار داشت: کمیته عالی ملی احیای روز نکبه همچنین نامه ای را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال خواهد کرد تا فاجعه فلسطین و فاجعه ای را که مردم ما طی ۷۲ سال  تجربه کرده اند، یادآوری کند. علاوه بر آن پیام های دیگری از سوی "سلیم الزعنون" و "ابو الأدیب" روسای شورای های ملی و مرکزی فلسطین به پارلمان های عربی و آفریقایی و اروپا برای یاد آوری این روز و نیز پیام هایی به وزارت خارجه کشورهای جهان فرستاده خواهد شد.

وی اضافه کرد که این فعالیت ها با هدف یادآوری جهانی فاجعه فلسطین با توجه به مشغول بودن جهان به مقابله با ویروس کرونا و تأیید پیام مردم فلسطین در پایبندی به حق عادلانه بازگشت به خانه های خود و رد معامله قرن آمریکا و تحمیل حاکمیت "اسرائیلی" بر کرانه باختری و منطقه أغوار اردن صورت می گیرد.

عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) تأکید کرد که رژیم اشغالگر در راستای تداوم اشغال و کنترل خود بر سرزمین فلسطین با مصادره کردن آن و ساخت شهرک های بیشتر و اجرای معامله  قرن که هدف از آن انحلال آرمان فلسطین و حقوق مردم فلسطین است، عمل می کند  و در سایه شیوع ویروس کرونا در تلاش برای الحاق یکجانبه مناطق ای از کرانه باختری و أغوار با نادیده گرفتن قوانین آشکار بین المللی و قطعنامه های مشروع و بی توجهی به راه حل تشکیل دو کشور است.

                                                                                                            

ابو هولی با تأکید بر لزوم وحدت بخشی به همه تلاش ها از همه ابتکارات و فعالیت هایی که در بسیاری از رویدادها ، نهادها و ارگان های مختلف در داخل و خارج ازفلسطین انجام می دهند قدردانی کرد.

اشرف زاید از فرماندهان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز گفت که ۷۲ سال از این فاجعه خونریز و درد آور برای فلسطینیان می گذرد و هنوز نیز محنت های آنها ادامه داشته اما مردم فلسطین هنوز منتظر بازگشت به خانه های خود هستند.
وی افزود: ۷۲ سال در حالی که ده‌ها هزار شهید و صدها هزار زندانی زخمی برجا گذاشته همه آنها را به سمت قدس پیش می برد و فلسطین امروز به یک آرمان بزرگ تبدیل شده که دفاع از آن وظیفه همه است. 

این مسئول حماس درباره هدف قرار دادن بیت المقدس و کرانه باختری و منطقه أغوار در قالب معامله قرن و نیز شهرک سازی ها برای فشار بر فلسطینی با هدف ترک سرزمین هایشان هشدار داد.

سخن آخر این که همه این اقدامات و اعتراض ها یک معنی و مفهوم برای اشغالگران و حامیان آنها دارد و آن این که فلسطین و اشغال آن با گذشت 72 و بیشتر قابل فراموشی نیست و هر سال مراسم یوم النکبه با توجه به ادامه جنایت های اشغالگران علیه مردم این سرزمین با شکوه تر و گسترده تر برگزار می شود و این برنامه ها تا زمان بازگشت میلیون ها آواره فلسطینی به خانه و کاشانه خود و پایان اشغالگری ادامه خواهد داشت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =