تقویت سیستم بهداشتی کشور، راهکاری مهم در جهت مهار کرونا

تهران- ایرنا- برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، اقدامات همه‌جانبه‌ای در دستور کار قرار گرفته است تا با همکاری همه نهادها و با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این اپیدمی به طور کامل کنترل و ریشه‌کن شود. از این رو به‌منظور پیشگیری از بروز موج دوم کرونا، تنها باید با مشارکت جامعه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش فاصله‌گذاری فیزیکی، این مهم را تحقق بخشید.  

ویروس کرونا به اپیدمی های پایدار منجر می شود و تا به حال نشان داده  که در دوره فعالیت خود شمار زیادی را درگیر کرده است. از این رو فاصله اجتماعی به عنوان یک راهبرد مهم برای مقابله با آن مورد تاکید است و باید با ایده های خلاقانه و راهکارهای هوشمندانه به گونه ای رفتار کرد که فاصله اجتماعی باعث نزدیکی بیشتر شود. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور را از زوایای مختلفی مورد ارزیابی قرار داده اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

روزنامه آرمان ملی: یکی از نگرانی‌ها و شاید دلیل اصلی ناتوانی کشورها در ریشه‌کن کردن ویروس کرونا در شهرهایشان، پرسه ناقلان بدون علائم کرونا در سطح شهر است و به گفته متخصصان بیماری‌های عفونی افراد بیمار که علائم ظاهری کرونا را ندارند می‌توانند در روز، این ویروس را به دو تا چهار نفر منتقل کنند.

روزنامه آرمان ملی در گزارشی با عنوان ناقلان مرگ در شهر پرسه می‌زنند، آورده است: بسیاری دیگر نیز این افراد ناقل ویروس کووید-۱۹ را به بمب‌های متحرک تشبیه کرده‌اند که می‌توانند در طول یک ماه حدود حداقل ۱۰۰ نفر را مبتلا کنند. به گفته دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی: «۸۰ درصد مبتلایان به کرونا یا بدون علامت هستند و یا علامت خفیفی دارند، این افراد از نظر انتقال دادن بیماری به سایرین بسیار نگران کننده هستند؛ زیرا از آنجایی که فاقد علامت هستند با دیگران ارتباط برقرار کرده و یا از منزل خارج می‌شوند و این موضوع می‌تواند تهدیدی برای دیگران باشد.» حدود ۸۰ روز از مشاهده اولین ابتلا به کرونا در کشور می‌گذرد و هنوز دولت و ستاد مقابله با کرونا، برنامه‌ای مشخص برای شناسایی این افراد ندارد و برخی مواقع مسئولان، این افراد را تهدید می‌کنند، در حالی‌که کسی نمی‌تواند آنها را شناسایی کند. ۱۹ فروردین امسال بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت اعلام کرد: «در گام اول طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، افراد علامت‌مدار را شناسایی کردیم اما در گام دوم سراغ افرادی می‌رویم که منشأ عفونت هستند اما علائمی ندارند و بدون علائم عفونت را به دیگران منتقل می‌کنند. شرکت‌های دانش بنیان کمک‌های زیادی در این زمینه به ما کردند و ما اکنون به سراغ کانون‌هایی می‌رویم که علائم ندارند ولی ویروس را جابه‌جا کردند. ما امروز خوشه‌های آلوده بدون علامت را شناسایی خواهیم کرد و مردم نیز در این راه کنار ما خواهند بود». با گذشت بیش از یک ماه از این گفته‌ها، اما هنوز برنامه‌های اجرائی در این رابطه انجام نشده است.

سلمان رضوی در یادداشتی در روزنامه اعتماد می نویسد: مایک پمپئو امروز وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شود تا با مقام‌های رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو کند. وزارت خارجه امریکا دو موضوع کرونا و ایران را محور اصلی این سفر اعلام کرده است، اما این دو را نمی‌توان تنها محور بحث‌های میان دو طرف دانست، از همین رو باید پس از سفر دید که چه مباحثی در ملاقات میان طرفین مطرح شده است.  ولی خبرها حاکی از آن است که یکی از مباحث مهم در گفت‌وگوهای دوجانبه موضوع ضمیمه کردن بخش‌هایی از کرانه باختری به حاکمیت اسراییل است. در طرح معامله قرنی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده ارایه داده برخلاف رویه و سیاست دولت‌های پیشین امریکا در زمینه صلح و سازش میان اسراییل و فلسطین، از ضمیمه شدن بخش‌های قابل‌ملاحظه کرانه باختری به اراضی اشغالی سخن به میان آمده است و این موضوع جدیدی از سوی امریکا به حساب می‌آید. اخیرا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسراییل نیز اعلام کرده که قصد دارد در تابستان این کار را انجام دهد. اجرایی‌سازی این موضوع نیازمند حمایت کامل امریکاست که به نظر می‌رسد دولت ترامپ از این موضوع به‌طور کامل حمایت می‌کند.

عماد ملازاده دبیر انجمن علمی کار درمانی ایران درباره شیوع ویروس کرونا در گفت وگو با روزنامه اطلاعات می گوید: با توجه به شیوع ویروس کرونا و در جهت جبران فاصله گذاری اجتماعی بر آن شدیم تا رویداد بزرگ آموزش و توانبخشی مجازی ویژه والدین و خانواده‌های دارای افراد ناتوانی را با هدف تحقق اجتماعی و دسترسی همگانی به خدمات و آموزش‌های توانبخشی آغاز کنیم. ‏ اگرچه ما مانند همکاران پزشک، پرستار و کادر درمان در خط درمان ویروس کرونا نیستیم ولی با این حال ما هستیم تا بتوانیم مسئولیت اجتماعی مان را در قبال جامعه با هدف توانبخشی ایفا کنیم. در این طرح استادان مجرب و افراد متخصص در حوزه توانبخشی مشارکت دارند و تلاش می‌کنند تا مشکلات این افراد را از طریق آموزش در منازل برطرف کنند. ‏ فیلم‌های آموزشی تهیه شده است که به شکل رایگان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد، از آنجایی که این افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کروناویروس قرار دارند برای جلوگیری بروز مشکل برای آنان و نیاز به خروج از منزل نیز امکان پرسش و پاسخ افراد و خانواده‌ها بعد از تماشای این فیلم‌های توانبخشی فراهم شده است. به این ترتیب این افراد می‌توانند از متخصصان کمک بگیرند و در فیلم‌های بعدی به این پرسش‌ها پاسخ داده می‌شود.

روزنامه ابتکار در گزارشی آورده است:‌ خوزستان در حالی پا به آخرین روزهای ماه اردیبهشت می‌گذارد که بادها، گرد و غبار بیگانه را به این سرزمین بلاخیز می‌آورد و در حالی که نفس‌ها از غبار به تنگ آمده، امیدها از مهار کرونا در روزهای گرم تابستان با افزایش شمار بیماران در خوزستان بر باد می‌رود. استانی که ۱۰ شهر آن برای دومین بار وارد قرنطینه و اعمال محدودیت‌های اجتماعی شده است. محدودیت‌هایی که به فقر و فشار اقتصادی بیشتر بر مردم محروم این منطقه دامن می‌زد. بیش از یک ماه است که بنا به دستور وزارت بهداشت و به دلیل «جلوگیری از سفر به مناطق کم‌خطر» و تفاوت در «تفسیر نتایج آزمایش‌ها»، خبری از آمار تفکیک شده استانی از موارد ابتلا به کرونا ویروس جدید در ایران نیست. با این حال در روزهای اخیر آمار موارد ابتلا به کووید ۱۹ در استان خوزستان در میان آماری که مسئولان از شمار مبتلایان و فوت‌شدگان منتشر می‌کنند دیده می‌شود. دلیل این اتفاق اما افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در این استان است. استانی که بیش از ۱۰ شهرش در وضعیت خطرناکی از نظر اپیدمی کرونا قرار دارد. براساس آماری که غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز ۲۲ اردیبهشت ماه اعلام کرده، در یک ماه گذشته تعداد بیماران دلیل افزایش شمار مبتلایان در استان اما چند عامل بوده است. در درجه نخست، کاهش محدودیت‌ها و آغاز مجدد فعالیت بازار و اصناف که به رعایت نشدن فاصله اجتماعی و کاهش سطح هوشیاری مردم در مقابل بیماری کرونا منجر شده است و در درجه دوم، تقویت سیستم بیماریابی در این استان است.

پر مخاطره‌ترین بحران دولت‌ها در دنیای پس از کرونا،‌ عنوان یادداشتی در روزنامه همدلی است، در بخشی از آن می خوانیم: در سال‌های اخیر عمده پژوهش‌های نگارنده در دو حوزه شهرسازی و جامعه‌شناسی پیرامون دو موضوع بوده است که به ‌ترتیب عبارتند از «بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سیاستگذاری مدیریت شهری» و «بررسی تاثیر سرمایه اجتماعی خانواده بر تصمیمات فرزندان پس از ازدواج» بوده است. در روزها و هفته‌های اخیر بسیاری از متخصصان و پژوهشگران در رابطه با چالش‌های پیش روی جوامع در دنیای پس از کرونا مقالاتی را به رشته تحریر در آورده‌اند، نقدی که به این مقالات و پژوهش‌ها وارد است، بی‌توجهی و بعضا اشاره گذرا به شاخص سرمایه اجتماعی و تاثیر این سرمایه در تسهیل عبور جوامع از بحران‌های اقتصادی – اجتماعی و سیاسی ناشی از اپیدمی کرونا است. اگر به شیوه‌های تامین منابع مالی دولت‌ها برای اداره و توسعه کشورها خاصه در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه دقت نظری داشته باشیم، نیک درمی‌یابیم با توجه به تاثیری که «شاخص سرمایه اجتماعی دولت» بر تحقق درآمدهای مالیاتی دارد و مهم‌تر از آن با توجه به تاثیری که این سرمایه بر جذب سرمایه‌های خارجی و میزان مشارکت بخش خصوصی در فرایند توسعه کشورها دارد، بی‌شک یکی از پرمخاطره‌ترین بحران‌های پیش روی دولت‌ها در دنیای پس از کرونا بحران سرمایه اجتماعی است، چرا که این سرمایه در این برهه از تاریخ متاثر از شفافیت در عملکرد و مدیریت بحران اپیدمی کرونا است، اگرچه این سرمایه در دنیای شبکه‌ای شده کنونی متاثر از قیاس عملکرد دولت‌ها از سوی شهروندان به واسطه اطلاعات منتشره در بستر شبکه‌های اجتماعی نیز است، شاهد این مدعا رجوع به صفحات شبکه‌های اجتماعی شهروندان آلمانی و کره جنوبی و... است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بحران کرونا در زمره پیچیده‌ترین رخدادهای دنیای معاصر است که تاکنون برخی از ابعاد چندلایه‌ آن آشکار شده است و جنبه‌های ناشناخته‌تر آن در آینده به تدریج روشن خواهد شد. چون ویروس خطرناک کرونا زندگی همه‌ انسان‌ها در همه‌ ساحت‌ها و حیات ملت‌ها را در همه حوزه‌ها، تحت تأثیر و نفوذ خود قرار داده است، توصیف و تحلیل آن از عهده‌ یک دانش خاص یا یک تخصص خاص خارج است و به همکاری‌های بین‌رشته‌ای  و فرارشته‌ای نیاز دارد؛ اکنون که در میانه‌ این بحران قرار داریم، باید با عزم ملی در راه مستندسازی این رخداد و فرآیندهای آن گام برداریم و اگر این رخداد و پیامدهای آن به نحو روشنی روایت نشوند، بسیاری از حقایق زندگی انسان‌هایی که به نحو مستقیم یا غیرمستقیم با آن درگیر بودند، برای همیشه ناشناخته خواهد ماند. بر اساس اعلام پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، این پژوهشگاه از اواخر اسفند ۱۳۹۸ اندیشه مستندسازی و توصیف پرمایهی این رخداد را مطرح کرده است. اکنون با تأکید مقام معظم رهبری، اهمیت این اقدام بیش از پیش آشکار شده که امید است، با فراهم شدن مقدمات و پشتیبانی دستگاه‌های مختلف و همکاری همه‌ نهادها و شخصیت‌ها این طرح بزرگ ملی به نحو شایسته‌ای به اجرا درآید.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی آورده است: این روزها که سایه‌ی «کرونا» بر سر نظام بهداشت و درمان ایران سنگینی می‌کند، بیش از اندازه از «طرح تحول نظام سلامت» می‌شنویم؛ طرحی که دولت یازدهم آن را به عنوان جام طلا، پشت ویترین افتخارات خود گذاشت. کارگزاران دولت هم از آن با عنوان موتور محرک نیروهای سخت‌افزاری و انسانی، در مقابله با کرونا یاد می‌کنند. از این دیدگاه اگر طرح تحول شکل نمی‌گرفت، حالا کرونا هیچ چیزی از شبکه‌ی درهم تنیده بهداشت و درمان کشور باقی نمی‌گذاشت و مانند سیاهچاله‌های کیهانی همه‌ی ما را در خود فرو می‌برد؛ گویی که از همان ابتدا، قامت این طرح برای مبارزه با بیماری‌های عالم‌گیر اندازه گرفته شده بود.  منتقدان طرح تحول نظام سلامت، اما اعتقادی به این تحلیل ندارند. آنها کسری بودجه چند هزار میلیاردی و بدهی‌زایی طرح را بهترین گواه بر ناکارآمدی آن می‌دانند و با اشاره به مشکلاتی که در زمینه‌ی بالارفتن تعداد مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیردار، مانند دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و... وجود دارد، مدعی می‌شوند که این طرح در قسمت پیشگیری از بیماری‌ها موفق نبوده؛ آمار هم گویای چنین واقعیتی است.

به گزارش پایگاه خبری فرارو، اهمیت جایگاه پرستاران در فرایند درمان درهنگام وقوع بحران‌هایی همچون شیوع اپیدمی‌ها بیش از هر زمان دیگری آشکار می‌گردد. در همین راستا در ماه‌های اخیر که کشورهای جهان برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا به کادر درمان به ویژه پرستاران اتکا داشته اند، برای مسئولان کشور زنگ خطری در باره وخامت اوضاع نابه‌سامان پرستاران به صدا در آمد. در شرایطی که شاید موج‌های دوم و سوم کرونا در راه باشند، تلاش در جهت کاستن از تبعیض‌های موجود در سلسله مراتب نظام درمانی و توجه ویژه به مطالبات صنفی پرستاران، می‌تواند در میان تهدیدهای گوناگون، فرصتی را فراهم آورد تا از نابرابری و تبعیض‌های موجود در میان کادر درمان کم شود. تبعیض گسترده‌ای که سابقه شکل گیری آن درنظام بیمارستانی کشور به دهه‌ی هفتاد باز می‌گردد، که در نتیجه تعرفه گذاری خدمات پزشکی واجرای طرح خودگردانی بیمارستان‌ها کار تیمی و اختلافِ دستمزدِ تا حدی عادلانه، جای خود را به شکاف طبقاتی عمیقی داد. حال در شرایط کنونی گذر از بحران کرونا و حفظ سلامت شهروندان جز از مسیر تغییر سیاست‌های کلان و سیاست گذاری‌های مربوط به کادر درمان نمی‌گذرد.

رسانه‌های اصولگرا

روزنامه وطن امروز: وزارت بهداشت در ارائه آمارهای «کووید-۱۹» دچار دوگانگی شده، چرا که باید از یک طرف نظر بدنه دولت برای بازگشایی کسب‌وکارها و مشاغل را تامین کند و از سوی دیگر باید همچنان نگران رعایت پروتکل بهداشتی توسط مردم باشد؛ به همین علت در اظهارات وزارت بهداشت شاهدیم که هم درباره کنترل کرونا در برخی استان‌ها سخن می‌گوید و هم نسبت به شیوع موج جدید در برخی دیگر از استان‌ها شدیدا هشدار می‌دهد.

به گزارش روزنامه وطن امروز، آمارهای پایین مرگ‌ومیر در کنار آمار بالای تعداد مبتلایان این خوشبینی را هم ایجاد کرده بیماری «کووید-۱۹» کنترل شده و دیگر لازم نیست این ویروس جدی گرفته شود. نقشه به ‌روز شده کرونا در کشور نشان می‌دهد روند ابتلا در استان‌های شمالی و شمال غرب و همچنین تهران و خوزستان نگران‌کننده است. بررسی نقشه‌ای که وزارت بهداشت توسط اپلیکیشن ماسک منتشر کرده، علاوه بر رنگ‌های سفید و زرد و قرمز، رنگ‌های کبود هم دارد و بیانگر اوضاع بد در مناطق غربی کشور است. این نقشه متوسط تعداد مبتلایان در ۲ هفته اخیر را نشان می‌دهد و این هشدار را می‌دهد که خطر کرونا در کشور کم نشده و باید دولت ایده‌های جدیدی برای کنترل این ویروس پیاده کند. در نقشه فوق رنگ نارنجی به عنوان افراد مشکوک مراجعه کننده به مرکز درمانی معرفی شده و رنگ قرمز به عنوان مبتلایان قطعی و رنگ تیره‌تر به عنوان تراکم بیشتر مبتلایان قطعی در استان‌ها مشخص شده است.

روزنامه جوان در گزارشی آورده است: روز گذشته اگرچه ۱۴۸۱ بیمار جدید به شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور افزوده شد، اما در ۱۴ استان کشور حتی یک مورد فوتی هم ثبت نشد و در ۵ استان تنها یک مورد فوتی داشتیم. حالا آنطور که وزیر بهداشت می‌گوید در بسیاری از نقاط کشور به فاز کنترل و حتی مهار کرونا رسیده‌ایم. سعید نمکی در عین حال با تأکید بر اینکه کرونا همچنان ادامه دارد، تصور پایان کرونا را بزرگ‌ترین خطای استراتژیک در این دوره می‌داند. به گفته آقای وزیر، تصمیم‌گیری درباره بازگشایی اماکن مقدس هم قرار است امروز در جلسه‌ای نهایی شود. بنا به تأکید وی وزارت بهداشت از دیدگاه کارشناسی هنوز به نتیجه بازگشایی این اماکن نرسیده و بابت افزایش مسافران، ایجاد تراکم جمعیت و چالش انتشار ویروس کرونا همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد. کرونا هنوز تمام‌نشده، این را می‌توان از آمار۱۴۸۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی شده طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر دیروز متوجه شد. با شناسایی این موارد جدید مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۱۰ هزار و ۷۶۷ نفر رسید. اما تاکنون ۸۸ هزار و ۳۵۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

توقعی که بود، عنوان سرمقاله ای در روزنامه صبح نو است،‌ در بخشی از آن می خوانیم:‌ مراکز دینی کشور از ابتدای بحران کرونا همراهی خوب و قابل قبولی را با تصمیم‌های ستاد ملی کرونا از خود نشان داده‌اند. این همراهی به حدی بود که حتی مقدس‌ترین اماکن دینی نظیر حرم رضوی هم بنا به درخواست مسوولان ذی‌ربط درهای خود را به روی زائران و مجاوران بستند. همراهی قاطع رهبر انقلاب از این رویه هم اوج این هماهنگی و تعامل را به رخ کشید. حالا مجامع با پروتکل‌های بهداشتی تن به فعالیت کنترل‌شده داده‌اند. جالب آنکه حتی در این شرایط هم هنوز همه مراکز دینی کشور از قبیل مساجد و هیات‌ها تعطیل‌اند. اگر دیگر مجامع با حفظ پروتکل‌های خاصی تن به فعالیت داده‌اند و فعالیت یا عدم فعالیت آنها در مکانیزم تصمیم‌گیری ستاد، بررسی شده، چرا موضوع فعالیت مراکز دینی و مجالس دعا و مناجات در صف بررسی قرار نمی‌گیرند؟ تصمیمات اخیر مسوولان ستاد برای فعالیت محدود و مشروط مساجد صرفا برای لیالی قدر هرچند جای تقدیر دارد اما توقع آن بود که وقتی این بخش از جامعه در اوج بحران و با وجود برخی حواشی،‌ همراهی بی‌نقصی را با تصمیم‌گیران بهداشتی کشور به نمایش گذاشتند، اصل مساله نحوه فعالیت مراکز دینی هم به جای به حاشیه رفتن در مسیر بررسی قرار می‌گرفت تا حداقل بلاتکلیفی موجود درباره شکل مجالس دعا و مناجات زودتر به سرمنزل مقصود برسد.

میثم سفیدخوش پژوهشگر فلسفه، در گفت وگو با خبرگزاری مهر می گوید: در این ایام کرونایی، بسیاری به کرونا به مثابه شر نگاه و از القاب شرورانه برای توصیف آن استفاده می‌کنند، نمونه دم دستی و آشنای آن، اینکه خیلی‌ها می‌گویند «زودتر شر کرونا کنده شود و برود»، در این میان اما خیلی‌ها هم آن را به عنوان یک خیر می‌انگارند و معتقدند که از دل حوادث خیر حاصل می‌شود. موضوع مهمی که درباره موضوع خیر و شر وجود دارد این است که تعریف خیر و شر به همین سادگی که ما در زبان استفاده می‌کنیم نیست و در طول تاریخ نسبت به این مفاهیم تلقی‌های متفاوتی وجود داشته است. یکی از حوزه‌هایی که در رابطه با موضوع خیر و شر وجود قابل بحث است بحث پیرامون دانشگاه و نسبت آن با خیر و شر است.  مواجهه کسانی که کرونا را خیر یا شر می‌بینند، مشروع است، ولی عاطفی است و خیلی عقلانی نیست. وقتی که مناسبت جدید دانش‌ها با خیر و شر را بازنگری نکردیم، احتمالاً اظهار نظرهایی هم که درباره خیر و شر می‌کنیم خام است. به همین دلیل ضروری است که ما نسبتمان را با خیر و شر در دانشگاه روشن کنیم

اعظم خوش‌خلق‌سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم می گوید: یکی از کارهایی که در ‌برهه حساس شیوع کرونا در ‌پژوهشگاه صورت گرفت، طراحی ۳ نوع کیت ارزان‌قیمت با قابلیت شناسایی ۳ ژن از ۴ ژن کووید ۱۹ بود و دانشمندان این مجموعه تلاش دارند تا ‌به زودی ژن چهارم را نیز مورد شناسایی قرار دهند.‌ ‌ با تولید انبوه این کیت‌ها ‌می‌توانیم غربالگری خوبی ‌در کشور داشته باشیم و ان‌شاالله به زودی کرونا را شکست می‌دهیم. اگر بتوانیم مجوزهای لازم را بگیریم می‌توانیم با تولید انبوه، توفیقات ارزشمندی در غربالگری داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا، نارسایی حاد کلیوی یک عارضه جدی بیماری کووید ۱۹ است که کمتر گزارش شده و به خوبی هم علت آن مشخص نیست. طبق اعلام این محققان، نرخ مرگ و میر برای بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیوی حدود ۵۰ درصد است. دنیل باتل سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری شده در بیمارستان، بخصوص در بخش آی‌سی‌یو، ۲۵ تا ۳۰ درصد در معرض ریسک نارسایی حاد کلیوی قرار دارند.» برای این مطالعه جدید، محققان دو مطالعه اخیر در چین را در رابطه با جزئیات مربوط به بافت کلیوی بیماران فوت شده به دلیل کووید ۱۹ بررسی کردند. نوع نارسایی حاد کلیوی در این بیماران پیچیده بود و شامل چندین فاکتوری بود که در بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیوی وجود ندارد. این فاکتورهای منحصربه فرد شامل تهاجم احتمالی کروناویروس به کلیه‌ها، تمایل به تشکیل لخته‌های خون، و تشکیل واسطه‌های فعال التهاب بود. به گفته باتل، «این یافته‌های جدید متخصصان و پزشکان را وامی دارد که تمرکز بیشتری بر کلیه‌ها داشته باشند و به اطلاعات درستی در مورد عملکرد و ساختار کلیه‌ها در بیماران کووید ۱۹ دچار نارسایی کلیه‌ها دست یابند.» فهم بهتر این مکانیسم منجر به توسعه شیوه‌های درمانی مؤثری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهار نیوز، کروناویروس ها خانواده ای از ویروس ها هستند و SARS-CoV-۲ عضو جدید این خانواده است که در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد. این ویروس از یک جهش ایجاد شده است. از این رو، به رغم تمام پژوهش هایی که اخیرا انجام شده است، دانشمندان همچنان باید پژوهش های بسیار بیشتری درباره آن انجام دهند تا با ابعاد مختلف این ویروس آشنا شوند.کروناویروس جدید از طریق قطرات تنفسی که به واسطه سرفه، عطسه یا حتی تنفس و صحبت کردن پخش می شوند، گسترش می یابد. این قطرات می توانند از فردی به فردی دیگر منتقل شده و یا برای مدتی روی سطوح باقی بمانند و تماس با این سطوح می تواند به انتقال ویروس به میزبان جدید منجر شود.آنچه کروناویروس جدید را خطرناک ساخته بسیار مسری بودن آن است. در شرایطی که برخی افراد آلوده به این ویروس ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند، اما نرخ مرگ و میر در افراد مسن یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف بسیار بالا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =