۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۷
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 83786061
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا و بحران اقتصادی؛ کاهش ۹۰ درصدی پروازها در قاره سبز

تهران- ایرنا- لغو دومینووار پروازها در یک ماه گذشته و کاهش ۹۰ درصدی فعالیت خطوط هوایی در قاره اروپا، سند روشنی از بحران جدی شرکت‌های هواپیمایی در بحبوحه گسترش بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در قاره سبز است.  

به گزارش چهارشنبه خبرگزاری افه، سازمان امنیت ناوگان هوایی اروپا (یورو کنترل) اعلام کرد میزان ترافیک هوایی اروپا به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در یک ماه گذشته و لغو ۱۲ هزار و ۹۳۴ پرواز در این قاره، شاهد کاهش ۹۰ درصدی بود؛ به گفته این سازمان حدود سه هزار و ۳۸۸ پرواز نیز در سی روز گذشته با تاخیر انجام شده است.  

«ایمون برنان» مدیر کل یورو کنترل در حساب توئیتری خود ضمن ابراز تاسف از پیامدهای ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر در بخش حمل‌ونقل هوایی به عنوان یکی از آسیب‌دیده‌ترین حوزه‌ها نوشت: به نظر می‌رسد ما به پایین ترین نقطه رسیده‌ایم، آنچه باقی مانده است پروازهای باری، پروازهای موردی برای بازگشت مسافران به کشورهای خود و پروازهایی با هدف تعمیر و نگهداری هواپیماهاست.  

شرکت اطلاعات هوایی «راداربوکس» نیز پیش تر اعلام کرده بود: بحران کنونی در صنعت حمل‌ونقل هوایی از عواقب حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شدیدتر است؛ مشاهده تصاویر ثبت شده از کاهش چشمگیر پروازهای انجام شده در تاریخ هشتم می ۲۰۱۹ (۱۹ اردیبهشت) نسبت به زمان مشابه در سال جاری میلادی (ششم می ۲۰۲۰) نشان از وخامت اوضاع دارد.  

روند کاهشی فعالیت ناوگان هوایی از ماه ژانویه (دی- بهمن) و با انتشار اولین اخبار از شیوع کووید-۱۹ در یکی از بزرگترین مراکز صنعتی چین آغاز شد؛ به دنبال این اخبار کم کم زنگ‌های هشدار به صدا درآمد و اولین پروازها با هدف مقابله با شیوع بیماری همه‌گیر از کشورهای آسیای غربی به مقصد چین و کره جنوبی متوقف شد.

روند لغو پروازها دومینووار یکی پس از دیگری ادامه یافت؛ تا جایی که با اعلام نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شمال ایتالیا، همه پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایر فرانس، بریتیش ایرویز، رایان ایر و ایزی جت به مقصد این کشور به حالت تعلیق درآمد.

در اسپانیا نیز با اعلام وضعیت هشدار سراسری، محدودیت‌هایی برای سفرهای غیرضروری به کشورهای ثالث در نظر گرفته شد.  

تداوم بحران شیوع کرونا قطعا تاثیرمنفی جدی بر کارکرد و بقای شرکت‌های هواپیمایی جهان داشته و خواهد داشت. در این دوران شیوع ویروس کرونا باعث متوقف شدن کامل حمل‌ونقل هوایی شده و مدیران بیشتر این شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که اندک اندک به کمک‌های مالی نیاز پیدا می‌کنند. این شرکت‌ها امیدوارند از دولت‌ها که آنها نیز به نوبه خود به دلیل کاهش درآمدها با مشکلاتی رو به رو هستند، کمک های مالی فوری دریافت کنند.

شرایط کنونی خطوط هوایی به قدری پیچیده است که شرکت هواپیمایی لوفت هانزا از انجام برخی مذاکرات با دولت آلمان برای دریافت یک بسته حمایتی ۹ میلیارد یورویی به منظور جبران خسارت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا خبر داد؛ دولت فدرال آلمان نیز پذیرش این پیشنهاد را مشروط به شراکت ۲۵ درصدی در سهام این شرکت اعلام کرد.

در این دوران کرونایی، اوضاع برای شرکت‌های هواپیمایی در جهان بیش از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، ‌رو به وخامت گذاشته و سبب شده است ضمن اخراج هزاران نفر از کارکنان این شرکت‌ها به دلیل خسارت‌های سنگین مالی، ‌ از پس دادن هزینه بلیت خریداری شده مسافران خودداری کنند.

شیوع کرونا در چین و سپس در کشورهای مختلف ضربه جدی و هولناکی به شرکت‌های هواپیمایی جهان از جمله غول‌های هواپیمایی وارد کرده به طوریکه مقامات این شرکت‌ها برای اتخاذ تدابیری که کمترین آسیب را به آنها وارد کند، عملا مستاصل شده‌ و چشم‌انداز مبهمی برای آینده صنعت هوایی جهان ترسیم می شود.

براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۴ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده که از این میان بیش از ۲۹۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha