پویش "نذر خون" چشم‌انتظار شهروندان همدان

همدان- ایرنا- مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان گفت: با توجه به تاثیر کرونا در کاهش شمار اهداکنندگان خون امید می‌رود شهروندان در پویش «نذر خون» مشارکت بیشتری داشته باشند.

فاطمه یادگاری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: همه ساله در شب های قدر و روزهایی همچون تاسوعا و عاشورا شماری از شهروندان تحت عنوان نذر خون نسبت به اهدای خون به عنوان یک کار خداپسندانه اقدام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: سالهای گذشته در ماه مبارک رمضان پیامک‌هایی مبنی بر ادای نذر خون در روزهایی به غیر از شب های قدر ارسال می‌شد چرا که در این شب ها شاهد ترافیک و ازدحام اهدا کنندگان بودیم.

مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان اضافه کرد: بر خلاف سالهای گذشته امسال نسبت به حضور در مراکز انتقال خون فراخوان داده شده است چرا که به علت شیوع کرونا میزان اهدا کنندگان خون تا حد قابل توجهی کاهش داشته است.

یادگاری بیان کرد: شب نوزدهم رمضان امسال ۶۸ نفر در مرکز انتقال خون استان و ۴۸ نفر در ملایر نسبت به اهدای خون اقدام کردند که این آمار نسبت به سالهای قبل بسیار اندک است.

وی احتمال داد: در شب های ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان این آمار افزایش یابد با این وجود از اهدا کنندگان خون در استان همدان خواست در پیوستن به پویش نذر خون مشارکت بیشتری داشته باشند تا بتوان خون مورد نیاز بیماران را تامین کرد.

مسوول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان درباره اهدای پلاسما نیز گفت: پذیرش بهبودیافتگان از ویروس کرونا برای اهدای پلاسما آغاز شده است و تاکنون چهار نفر به شکرانه سلامت نسبت به اهدای پلاسما اقدام کردند.

به گفته وی فروردین امسال ۲ هزار و ۳۴۵ واحد خونگیری در مراکز انتقال خون همدان صورت گرفت که یک هزار و ۵۰۱ مورد آن مربوط به اهدا کنندگان مستمر بود.

 یادگاری اضافه کرد: سال گذشته نیز ۳۴ هزار و ۲۷۶ نفر در استان همدان نسبت به اهدای خون اقدام کردند که ۸۱۳ نفر از این تعداد بانوان بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =