پاشنه آشیل کرونا به نقطه قوت آن در کهگیلویه وبویراحمد تبدیل شد

یاسوج- ایرنا- در حالی که بر اساس برخی پیش بینی ها و بررسی های غیردقیق که البته به یک تلقین و باور کاذب نیز در سطح جامعه و میان مردم تعمیم یافته بود که با گرم شدن هوا موج شیوع بیماری کرونا کنترل و حتی کمر آن نیز شکسته خواهد شد اما در برخی مناطق کهگیلویه وبویراحمد گرمای هوا نه تنها پاشنه آشیل که نقطه قوت و حتی به عامل شیوع این بیماری اکنون تبدیل شده است.

از حدود بیش از سه هفته گذشته تاکنون موج شیوع بیماری در ۶ شهرستان و مناطق گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد از جمله کهگیلویه، بهمئی، لنده، چرام، باشت و گچساران همچنان موج بروز بیماری و شمار مبتلایان به کرونا در این مناطق با سیر صعودی مواجه شده است.

در دو روز گذشته از حدود ۱۳ فرد مبتلای به بیماری کرونا در استان کهگیلویه وبویراحمد ۱۲ نفر آن در شهرهای گرمسیری استان همچون کهگیلویه و لنده گزارش شده است.

البته قرابت های عاطفی و قومیتی و همچنین ارتباطات و مراودات اجتماعی که خود یک چالش اساسی و در حقیقت پاشنه آشیل در شیوع و افزایش مبتلایان کرونا در این شهرستان ها محسوب می شد اکنون با موج شیوع آن در استان همسایه و مجاور خوزستان و شهرهای آن این احساس خطر را در استان مضاعف تر نیز کرده است.

استان خوزستان علاوه بر همسایگی و مجاورت با استان کهگیلویه وبویراحمد به لحاظ ارتباطات تجاری و اقتصادی و همچنین مراودات و قرابت های قومیتی و عاطفی نیز پیوندی ناگسستنی و نزدیک به این استان بویژه مناطق گرمسیری همچون کهگیلویه، لنده، گچساران و بهمئی دارد.

احساس خطر می کنیم

استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز در همین زمینه و با توجه به شیوع این بیماری در مناطق گرمسیری استان تصریح کرد که این باور و تلقین نادرست که گرمای هوا در کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا موثر بوده اکنون تا حدودی سبب عادی انگاری مردم در مواجهه با بیماری و عدم رعایت اصول صحیح فاصله گذاری و مسایل بهداشتی در برخی مناطق شده است.

حسین کلانتری امروز در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا نیز هشدار داد که در برخی مناطق استان از جمله شهرهای گرمسیری احساس خطر می کنیم و چنانچه روند این گونه باشد و سیر صعودی مبتلایان ادامه یابد بدون شک مجبور به اعمال محدودیت های قبل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: این احتمال وجود دارد استان کهگیلویه وبویراحمد که تاکنون درطرح های مقابله ای و پیشگیرانه موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی برای مدیریت و مبارزه با این بیماری داشته با برخی سهل انگاری ها و عادی انگاری از سوی برخی مردم و صنوف مجدد شاهد موج جدید شیوع آن در این استان باشیم.

تفرجگاه ها همچنان تعطیل

استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین به برخی گزارش های رسیده مبنی بر هجوم عده ای از مردم و مسافران از استان های مختلف به پارک ها، تفرجگاه ها و مناطق گرشگری استان اشاره کرد و گفت: تمامی پارک ها و جاذبه های تفریحی و گرشگری و پارک ها همچنان تا اطلاع بعدی در جای جای استان تعطیل هستند.

وی فعالیت مجدد این پارک ها و مناطق تفرجگاهی را منوط به اجازه و دستور مکتوب ستاد مدیریت کرونا در استان دانست.

کلانتری همچنین معاونت عمرانی و سیاسی و امنیتی و همچنین فرمانداران و شهرداران در همه شهرهای استان را موظف کرد در این راستا و با نظارت دقیق این موضوع را بررسی و گزارش روزانه آن را به ستاد مدیریت کرونا در استان ارایه دهند.

کلانتری گفت: تعطیلی این تفرجگاه ها، پارک ها و مناطق گردشگری علاوه بر جلوگیری از گسترش شیوع بیماری کرونا بخاطر حفظ حرمت ماه رمضان و احترام به مومنان روزه دار در استان خواهد بود.

 استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین با اشاره به هشدار برخی فرمانداران و شهرداران و عوامل انتظامی مبنی بر حضور و افزایش مسافران از استان های مختلف بویژه مناطق جنوبی از جمله خوزستان به مناطق تفریحی و تفرجگاهی استان نیز گفت: موضوع محدودیت های ترافیکی در مبادی ووردی برخی از شهرها را به ستاد ملی اعلام خواهیم کرد.

 وی گفت: در صورت تایید و هماهنگی ستاد ملی کرونا نیز تصمیم ها و تمهیدات لازم در این زمینه با قوت اجرا خواهد شد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: مردم این استان همواره به مهمان نوازی ، صمیمت و ارتباطات عاطفی شهرت دارند ولی به دلیل شیوع و موج جدید این بیماری نیز از هم وطنان درخواست می کنیم تا اطلاع بعدی و رفع خطر بیماری به این استان سفر نکنند.

ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در آیین های عبادی

استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین با قرائت و اعلام برخی از بندها و مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص بازگشایی مساجد و برگزاری آیین های عبادی و معنوی در ماه رمضان و لیالی قدر نیز گفت: فعالیت مساجد مشروط به اجرای این مصوبات و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی خواهد بود.

 وی برگزاری آیین های عبادی و برنامه های شب های قدر در مساجد را ظرف کمتر از دو ساعات، حضور نیافتن سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری زمینه ای و الزام همه شرکت کنندگان به استفاده از ماسک و دستکش ، همراه داشتن وسایل شخصی از جمله مهر، تسبیح، سجاده و همچنین برگزاری آیین های عبادی در مکان های روباز بویژه در مناطق گرمسیری را از جمله مصوبات و الزام ها در برگزاری این آیین ها ذکر کرد.

بیمار بدحال کرونایی نداریم

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: از زمان شیوع بیماری کرونا در استان تاکنون ۲۴ هزار و ۳۳۳ نفر به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کرده اند که یک هزار و ۴۱۳ نفر از آنها بستری شدند.

دکتر پرویز یزدان پناه تصریح کرد: همچنین تاکنون یک هزار و ۳۵۷ نفر از این تعداد از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

همچنین بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مجموع افراد بستری موجود در سطح بیمارستان های استان ۵۶ نفر هستند که تعداد بیماران کرونایی بستری نیز ۱۶ نفرند.

وی یادآور شد: از مجموع هفت هزار و ۵۷۳ تست انجام شده کرونا در استان تاکنون پاسخ یک هزار و ۵۲۶ مورد آن دریافت شده است.

وی ادامه داد: هم اینک نیز هیچ بیمار کرونایی بدحال در سطح بیمارستان های استان وجود ندارد.

یزدان پناه همچنین نگرانی اصلی و احساس خطر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و کادر بهداشت و درمان این استان را مبنی بر شدت یافتن تجمعات بدون رعایت مسایل بهداشتی و افزایش مراودات و ارتباطات عاطفی بویژه در شهرها و مناطق گرمسیری استان ذکر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =