۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۰
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83785579
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد آغاز شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: مرمت ۲ کنگره قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد که در زلزله ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری تخریب شده بود، آغاز شد.

سید امین قاسمی روز سه شنبه به رسانه ها با بیان اینکه برای مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک ۳۵۰ میلیون تومان اختصاص یافته است، افزود: در این مرمت اضطراری ضمن مرمت کنگره‌های این بنای ارزشمند، بندکشی ترک‌های آن نیز انجام خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان کرد: طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک خرم آباد نیز با مشورت اداره کل امور پایگاه‌های میراث ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به چند تن از اساتید برجسته سازه‌ای کشور واگذار شده و هم اکنون مشاور در حال انجام مطالعات و آزمایشات آن است.

قاسمی، یادآور شد: سقف و دیواره سالن ضلع شرقی خانه تاریخی «آخوند ابو» خرم آباد و همچنین چند خانه تاریخی شهر بروجرد نیز بر اثر زمین لرزه ۱۷ اردیبهشت آسیب دیده است.

فَلَک‌الافلاک یا دژِ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است.

فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده بُرجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است.

تاریخ ساخت این قلعه به دورهٔ ساسانیان بازمی‌گردد، این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha