وزیر علوم: آموزش مجازی؛ سرمایه آموزش عالی است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امید داریم آموزش‌های مجازی همچنان به عنوان یک سرمایه در فضای آموزش عالی کشور به کار گرفته شود.

به گزارش روز سه شنبه وزارت علوم، منصور غلامی برای مراسم گرامیداشت روز استاد در دانشگاه علامه طباطبایی پیامی مجازی منتشر کرد.

وی در این پیام تصویری، اظهار داشت: هر ساله از استادان پیشکسوت، اعضای هیأت علمی نمونه و شایسته که با فرآیند خاصی از طریق دانشگاه ها و در نهایت در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب می شوند قدردانی و تقدیر به عمل می آوریم. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، در شرایط متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته روز معلم را جشن می گیریم و نمی توانیم همانند سال‌های گذشته در مراسم حضوری در خدمت استادان و فرهیختگان حوزه آموزش عالی باشیم.

وزیر علوم تاکید کرد: در شرایط سخت، کارایی و اثربخشی مجموعه‌های مختلف از جمله مجموعه علمی و آموزشی کشور را می توانیم به محک بگذاریم. بحران پیش آمده نشان داد آموزش عالی کشور به یک بلوغ و توانمندی ویژه‌ای دست یافته است که در شرایط سخت به راحتی با گذر از بحران های کوچک و بزرگ به وظایف و ماموریت‌های خود به خوبی عمل می کند.

غلامی ادامه داد: عبور و گذر از شرایط عادی آموزشی در دانشگاه های کشور به ارائه آموزش به صورت مطالب و متون در فضای مجازی، یکی از اتفاقات بسیار خوبی بود که در حوزه آموزش عالی کشور رخ داد. اتفاقی که برای آن برنامه‌ریزی کافی و مدونی صورت نگرفته بود و توانمندی‌ها و چابکی اعضای هیأت علمی و دانش و مهارت دانشجویان این فرصت را ایجاد کرد که با حداقل کاهش در وظایف آموزشی بتوانیم به آموزش دانشجویان خود ادامه دهیم.

ویر علوم اظهار داشت: بدیهی است مقایسه آنچه که در کشور ما اتفاق افتاد با کشورهای جهان که به طور سراسری دچار بحران ناشی از این بیماری شده بودند، حاکی از آن است که ظرفیت ها به خوبی و بیش از انتظاری که می رفت به فعلیت رسیده است و امید است آموزش های مجازی همچنان به عنوان یک سرمایه در فضای آموزش عالی کشور به کار گرفته شود.

غلامی گفت: دانشگاه ها و عرصه علم و فناوری ما در سال آموزشی جاری و از ابتدای ورود با مشکلات ناشی از تحریم ها، مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعه در اثر شیوع این بیماری اخیر نشان دادند توانمندی های بسیار بالا و ظرفیت های علمی و فناوری کافی در اختیار دارند تا بنا به ضرورت و بر حسب نیاز آن را در اختیار جامعه و مردم قرار دهند. موفقیت هایی که در تامین و تهیه مواد و تجهیزات مبتنی بر فناوری های جدید در دانشگاه ها و مراکز علمی صورت گرفته است نمونه و بخشی از این ظرفیت هاست.

وی ابراز امیدواری کرد که مدیران، اعضای هیأت علمی و دانشجویان با فکر، اندیشه، نوآوری و خلاقیت خود بتوانند در سال جاری که سال جهش تولید است به این مطلب خاص نیز نگاه ویژه داشته باشند و تغییر رویکردها از یک دانشگاه آموزش محور، به سمت یک دانشگاه مهارت آموز، کارآفرین و مجموعه علمی فن‌آور و مبتنی بر نیازهای جامعه و دانشگاه جامعه محور، حرکت کند. این حرکت در زمینه های مختلف شروع شده و استمرار در این مسیر جزء وظایف دانشگاه ها و انتظاری است که جامعه از مراکز علم و فناوری خود دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =