معاون قوه قضاییه :‌مبارزه بافساد نیازمند سازماندهی است

تهران - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: مبارزه با فساد نیازمند سازماندهی و سازمان یافتگی است.

به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، محمدباقر الفت روز سه شنبه در دیدار با دبیرقرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار کرد: در مبارزه با فساد ابزار را نمی شناسیم و وقتی وارد عرصه مبارزه می شویم کار تیمی نمی توانیم انجام دهیم و یا نقش آفرینی ضعیفی داریم. وی افزود: مبارزه با فساد نیازمند سازماندهی و سازمان یافتگی است.

الفت با اشاره به اینکه برای توانمند شدن در مبارزه با فساد باید از دانش بهره مند شویم؛ بیان کرد: علاوه بر این باید از تجربیات موفق جهانی نیز استفاده کنیم.

وی گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه های فنی مانند امیرکبیر و صنعتی شریف از جمله دانشگاه هایی هستند که در مقوله فساد پژوهش های کاربردی انجام داده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: اگر می خواهیم فساد را ریشه کن کنیم باید مساله را شناسایی کنیم و علل شکل گیری آن را بدانیم.

الفت با بیان اینکه ضمانت اجرایی مقابله با فساد، جامعه مدنی است گفت: جامعه مدنی و ابزارهای آن از جمله موضوعاتی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت. به تازگی رییس محترم قوه قضاییه دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه را در۵ فصل و ۵۴ ماده تصویب و ابلاغ کرده است که این توجه نشان از اهمیت جامعه مدنی و نهادهای مردمی دارد.

دبیرستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه بیان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم می تواند درباره اصول پیشگیری و شفافیت، پاسخگویی، مدیریت مطلوب امور عمومی، قانون محوری، انسجام و یکپارچگی با قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی همکاری مشترک داشته باشد.

الفت در پایان این دیدار با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیرانه در مقابله وکنترل فساد گفت : می توانیم با انعقاد تفاهم نامه دوجانبه در انجام اقدامات پیشگیرانه در این حوزه همکاری سازنده ای داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =