استاندار: کردستان نیازمند تربیت نیروی کار حرفەای است

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان بر ضرورت تربیت نیروی کار ماهر و حرفه‌ای برای رفع و پوشش برخی نیازمندی‌های این استان در حوزه تولید و اشتغال تاکید کرد.

بهمن مرادنیا روز سه‌شنبه در سی و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه برای برخی مشاغل نیروی کار ماهر نداریم، اظهار داشت: استان نیازمند نیروهای ماهر در همه بخش هاست اما متاسفانه برای آن مشاغل نیروی ماهر وجود ندارد.

وی افزود: بخشی از بیکاری استان بواسطه وجود مشاغل کاذب نظیر دستفروشی بوجود آمده در حالیکه برای شغل‌های که هست متقاضی کارآزموده و ماهر بسیار اندک است و باید سازمان فنی حرفه‌ای در راستای افزایش مهارت آموزی‌ها جدی تر وارد عرصه شود.

مرادنیا در ادامه رفع بیکاری و افزایش اشتغال را دغدغە و اولویت اساسی همە مدیران کشور و استان برشمرد و اضافه کرد: اعتقاد دارم باید از همە ظرفیت‌ها و تسهیلات بانکی در راستای تحقق این مهم استفادە کنیم.

استاندار کردستان با بیان اینکە بیماری کرونا در کشور و استان بر روی تولید و اشتغال تاثیر منفی گذاشت و باید با برنامە ریزی این تاثیرات را بە حداقل ممکن رساند، گفت: بخش خصوصی می‌تواند چند پیشنهاد مشخص در خصوص کسب و کارها ارائه کند تا مانیز آن را به دولت ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص اقتصادی استان دستورات ویژه و متفاوت با دیگر استان‌ها را باید از دولت اخذ کنیم، یادآور شد: امیدواریم با مهار کرونا و مدیریت صحیح آن بتدریج کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی بازگشایی شود و اوضاع به شرایط عادی بر گردد.رشد بنگاه‌های اقتصادی درعصر کرونا با نگاه تبدیل تهدید به فرصت 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج هم در این جلسه به مسائل و مشکلات بخش‌های اقتصادی متاثر از کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: می‌طلبد با هوشیاری و انطباق پذیری جهاد گرانه و استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای عبور از این بحران برنامه‌ریزی کنیم.

سید کمال حسینی اضافه کرد: قرنطینه، ماندن اجباری در خانه و فاصله گذاری اجتماعی انجام کسب و کارها را با دشواری مواجه ساخته و بسیاری از واحدهای تولیدی را متضرر کرده است.

وی با اشاره به اینکه کسب و کارهای کوچک SME ها ستون فقرات اقتصاد استان کردستان را تشکیل داده‌اند، گفت: زمان آن رسیده شعار در خانه می‌مانیم  به شعار در سنگر اقتصاد می‌مانیم تغییر کند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به اینکه باید سرمایه های سازمانی باور کنند ۹ تا ۱۵ ماه در دوران کرونا خواهیم ماند، یادآور شد: باید در کنار یکدیگر و با رعایت پروتکل‌های مربوطه چرخ‌های اقتصادی کشور و استان را بچرخانیم.

حسینی تاکید کرد: با نگاه تبدیل تهدید به فرصت و در صورت مدیریت صحیح، عصر کرونا بزرگترین فرصت رشد سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد و در صورت سوء مدیریت تهدید بزرگی برای بنگاه‌ها فراهم می‌شود.

براساس اعلام رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا ظهر دوشنبه ۲۲ اردیبهشت در مجموع ۱۰۹ هزار و ۲۸۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۶۸۵ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =