۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۹
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83785191
۰ نفر

برچسب‌ها

نقشه‌برداری آثار تاریخی بندر سیراف بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عملیات نقشه‌برداری و صدور سند برای آثار تاریخی بندر سیراف در جنوب این استان آغاز شد.

نصرالله ابراهیمی روز سه‌شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: با توجه به اینکه هیچکدام از آثار تاریخی این بندر از سند رسمی به نام میراث فرهنگی برخوردار نیست به منظور جلوگیری از تعدی و تفریط، تجاوز به عرصه و اعیان و حریم آثار تاریخی این اثر ملی در زمان حاضر در مرحله نقشه‌برداری از مختصات آنها هستیم.

وی بیان کرد: به غیر از خانه “وایت هوس محقق انگلیسی” که پایگاه میراث فرهنگی در آن قرار دارد، محوطه‌های تاریخی از جمله مسجد جامع، خانه‌های اعیانی، کوره سفال پزی، گمرک، حمام و قلعه نصوری هم برای تهیه و ثبت سند رسمی نقشه‌برداری می‌شود که اقدام‌های اولیه انجام شده‌است.

ابراهیمی گفت: در کنار این کار پاکسازی محوطه‌ها و ابنیه‌های تاریخی هم در دستور کار قرار دارد که عملیات پاک‌سازی مسجد جامع شروع شده و بقیه آثار هم پاکسازی و ساماندهی می‌شود.

سیراف بندری که بخاطر قدمت آن به گنجینه خلیج فارس و به دلیل همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب در ادوار مختلف تاریخی در آن،به شهر آزادی دینی مشهور است.

بندر باستانی سیراف از دیرباز تاکنون یکی از نقاط بسیار مهم و استراتژیک در سواحل شمالی خلیج فارس بوده و اگرچه پایه‌ریزی آن در دوره ساسانی بوده اما با ورود اسلام به ایران و مستقر شدن مسلمانان رونق بیشتری می‌گیرد، از اوایل دوران اسلامی تا قرن پنجم هجری که اوج شکوفایی بندرسیراف است، بیشترین حجم مبادلات تجاری و بازرگانی ایران از این بندر صورت می‌گرفته است.

 سیراف امروز به عنوان قطب گردشگری جنوب استان بوشهر است و به‌عنوان یکی از گزینه‌های ثبت در فهرست آثار جهانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =