تشکیل پرونده مددکاری اجتماعی الکترونیکی برای مستمری بگیران بهزیستی

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بهزیستی کشور با تشریح خدمات بهزیستی موسوم به «مثبت زندگی» گفت: محور فعالیت این مراکز، خانواده‌ها هستند و پرونده‌های مددکاری اجتماعی خانوار به صورت الکترونیکی برای تمام مددجویان مستمری بگیر سازمان بهزیستی در این مراکز شکل خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وحید قبادی دانا روز سه شنبه افزود: در مرحله نخست، دو هزار و ۳۰۰ مرکز خدمات بهزیستی مثبت زندگی در دو هزار و ۳۰۰ محله در سطح کشور شکل می‌گیرد که این امر باعث خواهد شد که مددجویان دسترسی سهل تر و سریع ترین به خدمات داشته باشند و دیگر نیاز نباشد که برای دریافت خدمات به ادارات بهزیستی شهرستان مراجعه می‌کنند.

به  گفته وی، مددجویان می‌توانند خدمات اولیه مانند تشکیل پرونده و همچنین درخواست های خود را  از طریق این مراکز پیگیری کنند چرا که این مراکز در راستای  خدمات ادارات بهزیستی شهرستان قرار دارند یعنی به صورت الکترونیکی درخواست ها به ادارات بهزیستی شهرستان ارجاع و اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

قبادی دانا خاطرنشان کرد:‌ برای تاسیس مراکز ذیل ماده ۲۶ که مراکز همکار سازمان بهزیستی هستند هم امکاناتی فراهم شده که بتوانند در قالب سامانه های الکترونیکی این درخواست را انجام بدهند.

تلاش برای آغاز به فعالیت دو هزار و ۳۰۰ مرکز خدمات بهزیستی از تیر ماه امسال

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: درخواست تاسیس مرکز خدمات بهزیستی به صورت غیر حضوری صورت خواهد گرفت و بر اساس حضور افراد در سامانه الکترونیکی تعبیه شده خواهد بود.

قبادی افزود: اشخاص حقیقی یعنی کسانی که تحصیلکرده در رشته های مددکاری اجتماعی و رشته‌های مرتبط هستند طبق دستورالعمل اعلام شده اگر حائز شرایط باشند می‌توانند درخواست خود را ارائه دهند. هر فرد پنج نقطه را به عنوان نقطه مطلوب خود برای احداث مرکز مثبت زندگی ومرکز خدمات بهزیستی پیشنهاد می دهد و بر اساس اولویت‌های در نظر گرفته شده آن مرکز در این محله به عنوان مرکز خدمات بهزیستی تاسیس خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از ثبت در خواست کنندگان در مهلت ۱۵ روزه مراحل مختلف اداری  و بررسی صلاحیت اشخاص توسط مراجع ذی صلاح انجام خواهد شد و چنانچه مطابق قانون  شرایط لازم برای افراد احراز شود سایر مراحل اداری صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار امیدواری کرد: طی دو ماه آینده سایر مراحل کاری صورت بگیرد تا در اواخر تیر ماه سالجاری شاهد شروع به کار فعالیت‌های دو هزار و ۳۰۰ مرکز خدمات بهزیستی تحت عنوان مراکز مثبتی زندگی در سطح کشور باشیم.

قبادی دانا یادآور شد: این مراکز در راستای اجرای بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین بند ۴ ماده ۵۷ قانون احکام دائمی درخصوص تشکیل مراکز خدمات بهزیستی در سازمان بهزیستی محقق خواهد شد.

وی یادآور شد: از حدود ۱۰ ماه پیش برنامه ریزی های لازم برای تشکیل این مراکز در سازمان بهزیستی با استفاده از نظرات کارشناسی کارشناسان ستادی و استانی و همچنین تجربیات گذشته در تشکیل مجتمع های خدمات بهزیستی و نظرات شرکای اجتماعی سازمان بهزیستی برای تهیه دستورالعمل های این مراکز انجام شده است.

قبادی دانا با بیان اینکه  در حال حاضر ۶ دستورالعمل مکتوب در ماه‌های گذشته تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود : در این دستورالعمل ها نحوه تشکیل این مراکزو نحوه آموزش پرسنل همچنین شرایط لازم برای پرسنل و مسئولین مراکز تبیین شده‌است. همچنین شرایط و ویژگی های ساختمانی لازم و دستورالعمل های مناسب سازی مراکز خدمات بهزیستی برای حضور افراد دارای معلولیت در آنها و شرایط و ضوابط اداری بر مبنای اسناد بالادستی تهیه و ابلاغ شده است.

پرداخت یارانه مراکز براساس خدمات ارائه شده 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از روز گذشته دوشنبه فراخوان برای ثبت درخواست افراد برای تاسیس این مراکز اعلام شده است، افزود: قرار است این  مراکز توسط موسسات غیر دولتی و افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی و خیریه ها تشکیل شود و براساس آن سازمان بهزیستی ۲۲خدمت را در سطح اولیه خدمات در حیطه اجتماعی توانبخشی و پیشگیری بر عهده این مراکز قراردهد البته بابت هر نوع فعالیت و خدمتی که انجام می شود یارانه لازم را برای آن خدمات به مراکز پرداخت خواهد شد.

قبادی دانا درباره نحوه تاسیس این  مراکز گفت: نحوه تاسیس این مراکز بر اساس توزیع جغرافیایی جمعیتی مددجوبان مستمری بگیرسازمان بهزیستی شکل می گیرد. به این صورت که بر حسب محل سکونت مددجویان درنقشه جغرافیایی هر۴۵۰ خانواری که تحت پوشش سازمان هست برای آنها یک مرکز شکل میگیرد.

وی اضافه کرد: مراکز بر محور مددکاران اجتماعی همچنین بر پایه IT ودولت الکترونیک شکل می گیرد و فعالیت ها و خدمات مراکز خدمات بهزیستی که به عنوان مثبت زندگی شکل گرفته در حیطه  چهارچوب های فعالیت‌های سازمان بهزیستی در سطح یک خدمات سازمان خواهد بود.

قبادی دانا تصریح کرد : با توجه به اینکه طبق  برنامه ششم توسعه متولی سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است بنابراین در چارچوب انجام وظایف در سطح یک ارائه خدمات در این وظایف هم  این مراکز فعال و انجام وظیفه خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار جامعه