افزایش اعتراض‌ها به مدیریت دولت خودخوانده بولیوی در دوران کرونا

تهران-ایرنا-  شهروندان چند شهر بولیوی علیه دولت موقت خودخوانده و مدیریت بحران وضعیت سلامت و بهداشت در این کشور دست به اعتراض زدند.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، شهروندان شهرهای ال آلتو، کوچابمبا، لاپاز و چند شهر دیگر در خیابان‌ها حاضر شده و خواستار کناره‌گیری "جنینه آنیس" رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور شدند.

این معترضان همچنین خواستار پایان فعالیت دولت موقت خودخوانده بولیوی و برگزاری انتخابات عمومی شدند.

شهروندان معترض در شهرهای بولیوی همچنین نسبت به مدیریت وضعیت شهرها به دنبال شیوع کرونا اعتراض کردند. معترضان به رغم اعمال محدودیت‌های اجتماعی در خیابان‌ها حاضر شدند. معترضان می‌گویند، دولت موقت بولیوی نتوانسته به وعده‌هایش در تامین مواد غذایی و کمک‌های اقتصادی به شهروند در وضعیت اضطراری به دنبال شیوع کرونا عمل کند.

رسانه‌ها و منابع محلی در بولیوی اعلام کردند که نیروهای نظامی برای متفرق کردن این اعتراض‌ها در خیابانها حاضر و صدها نفر توسط نیروهای امنیتی به صورت خشونت‌آمیز سرکوب شدند.

تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نیروهای پلیس به شدت به معترضان حمله می‌کنند.

برخی از معترضان نیز فریاد می زدند: ما گرسنه هستیم. "

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹میلادی(۲۸ مهرماه گذشته) که در دور نخست مورالس پیروز شد، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در بولیوی آغاز شد. سناتور جنینه آنیِس پس از کناره‌گیری مورالس از ریاست جمهوری در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۹ آبان ۹۸) و پناهنده شدنش به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. مورالس چندی بعد از مکزیک به آرژانتین رفت.  

اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان چندین میلیارد دلاری رو به رو شده به گونه‌ای که طبق اعلام اتاق صنایع ملی بولیوی، بخش صنایع و تجارت متحمل دست‌کم ۱.۱ میلیارد دلار زیان شد.  

مورالس در حالی ابتدا به مکزیک رفت و پناهنده شد و سپس به آرژانتین رفت که اعلام کرده از خارج از کشور هدایت حامیانش را برعهده خواهد گرفت و تلاش می‌کند به بولیوی بازگردد. دولت موقت بولیوی در حالی حکم دستگیری مورالس را صادر کرده که احتمال بازگشت او به بولیوی در سال ۲۰۲۰ وجود دارد اما با اتفاق‌هایی که بولیوی در سال ۲۰۱۹ تجربه کرد می‌توان انتظار تحولات بیشتری را در سال آتی میلادی از این کشور داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =