۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۴
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83784968
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کویت از کاهش بیشتر تولید نفت حمایت کرد

تهران -ایرنا- خالد الفاصل وزیر نفت کویت از کاهش تولید ۸۰ هزار بشکه ای در روز به عنوان کاهش تولید داوطلبانه و بیشتر از میزان توافق شده با اوپک پلاس و حمایت از کاهش اضافی تولید نفت توسط ریاض خبر داد.

به نوشته روز سه شنبه روزنامه کویتی الرأی، وزیر نفت کویت افزود که این کشور به میزان ۸۰ هزار بشکه در روز به طور داوطلبانه و بیشتر از توافق آن با اوپک پلاس که ۶۴۰ هزار بشکه در روز است، تولید خود را کاهش می دهد.

در همین حال وزارت انرژی عربستان سعودی به شرکت ملی نفت  (آرامکو) دستور داد تا در ماه ژوئن تولید نفت را به میزان یک میلیون بشکه بیشتر کاهش دهد.

امارات نیز به میزان یکصد هزار بشکه بیشتر از توافق خود تولید خود را کاهش خواهد داد.

 وزارت انرژی عربستان اعلام کرد که هدف از این تصمیم، حمایت از ثبات بازار جهانی نفت و تشویق کشورهای امضا کننده توافق اوپک ‌پلاس و دیگر تولیدکنندگان نفت بر پایبندی به کاهش تولید نفت است.

همزمان با شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای جهانی برای نفت، قیمت جهانی نفت با سقوط بی‌سابقه‌ای در سال ۲۰۲۰ مواجه شد، سرانجام در آخرین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تصمیم گرفته شد تا این کشورها برای مقابله با کاهش بی‌سابقه قیمت جهانی نفت و بهبود اوضاع اقتصادی به میزان ۱۰ میلیون بشکه معادل ۲۳ درصد از تولیدات خود را کاهش دهند.

از سوی دیگر عربستان سعودی  روز دوشنبه در پی انتشار ویروس کرونا و تاثیرات آن بر اقتصاد و همچنین کاهش قیمت جهانی نفت و افت شدید درآمدهای ارزی ناشی از آن اعلام کرد که مالیات بر ارزش افزوده را تا ۱۵ درصد افزایش و پرداخت هزینه معیشتی را متوقف خواهد کرد.

«محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان در همین حال اعلام کرد که این تصمیم در راستای اجرای اقدامات مهم ریاضت اقتصادی برای مقابله با بحران اقتصادی اتخاذ شده است.  

وی اظهار داشت که بر این اساس از اول  ژوئیه (۱۲ خرداد) مالیات بر ارزش افزوده از ۵ تا ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت و از اول جولای (۱۱ تیر) پرداخت هزینه معیشتی متوقف خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =