واریز ۲۳۰ میلیارد ریال سهم‌الشرکه به حساب فرهنگیان بازنشسته بهمن و اسفند ۹۸

تهران- ایرنا- صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد، بیش از ۲۳۰ میلیارد ریال سهم‌الشرکه در دو مرحله به حساب معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان که از دوم دی تا اول اسفند ۱۳۹۸ به افتخار بازنشستگی نائل آمدند، واریز شد.

به گزارش روز سه شنبه صندوق ذخیره فرهنگیان، در بهمن پارسال ۲۱۵۶ و در اسفند نیز ۱۵۷۱ نفر از اعضای موسسه بازنشسته شدند و سهم‌الشرکه خود شامل سهم عضو، سهم دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی را دریافت کردند. سهم‌الشرکه اعضای انصرافی، بازخرید و از کار افتاده نیز به حساب آنها واریز و در خصوص اعضای متوفی نیز طبق قانون عمل شده است.

برای بازنشستگان بهمن ماه ۱۳۰ میلیارد ریال و برای بازنشستگان اسفند ۱۳۹۸ نیز بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال به حساب‌های این افراد نزد بانک ملی ایران واریز شده است.

 این اعضا همچنین مطالبات سهم دولت تا پایان سال ۱۳۹۰ را دریافت کرده‌اند و در صورت احیای سهم دولت برای سال‌های برنامه پنجم و سهم دولت در برنامه ششم توسعه، مبالغ مذکور به حساب آنان واریز خواهد شد.

این رقم تمام دریافتی فرهنگیان بازنشسته مذکور نیست؛ زیرا سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ۱۳۹۸ نیز پس از تقسیم سود در بین اعضا، به حساب فرهنگیان بازنشسته مذکور واریز و به حساب فرهنگیان عضو نیز منظور می‌شود. بنابراین تاکید می‌شود فرهنگیان بازنشسته، حساب بانکی مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان را برای واریز سود و مطالبات سهم دولت در مراحل بعد فعال نگه دارند.

نحوه برخورداری معلمان عضو از سهم دولت تا سقف پنج درصد و بهره‌مندی بازنشستگان از سودآوری‌های آینده

پس از تصویب سهم دولت در برنامه ششم توسعه (ماده ٨٥) و ایجاد زیرساخت‌های لازم در راستای بهره‌مندی اعضای موسسه از سهم کامل دولت، برای نخســتین بار امکان بهره‌مندی از این سهم تا ســقف پنج درصد فراهم شده ‌است. فرهنگیان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. لازم به ذکر است تاکنون بیش از ۳۲۰ هزار نفر از فرهنگیان نسبت به افزایش سهم عضو تا سقف ۵ درصد اقدام کرده‌اند و این روند با شتاب بیشتری ادامه دارد.

در همین حال اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان پس از بازنشستگی، می‌توانند به عضویت خود در موسسه ادامه داده و از سودآوری ناشی از سرمایه‌گذاری‌های کلان، به ویژه در حوزه پتروشیمی بهره‌مند شوند. با توجه به مالکیت صندوق ذخیره فرهنگیان در سه پتروشیمی فعال کشور و همچنین بهره‌برداری از چهار پتروشیمی دیگر تا سال ۱۴۰۲ هر سال هزار میلیارد تومان به سودآوری موسسه اضافه می‌شود. بنابراین فرهنگیان بازنشسته با استمرار عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان، علاوه بر بهره‌مندی از سودهای سرشار اقتصادی در حوزه پتروشیمی، از سودآوری سایر شرکت‌های موسسه نیز برخودار شده و میزان دریافتی آنها در سال‌های آتی به چندین برابر خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha