ابتکار پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در تشکیل شبکه جهانی انتقال فناوری

تبریز - ایرنا - رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با اشاره به ارایه ایده تشکیل «شبکه جهانی انتقال فناوری» از سوی این پارک در سطح بین المللی، گفت: با پیوستن به این شبکه می‌توانیم تحریم‌ها را بشکنیم.

عبدالرضا واعظی روز سه شنبه با حضور در خبرگزاری ایرنا مرکز تبریز، شبکه سازی و ارتباط با تمام بازیگران علم و صنعت را جزو برنامه های سال جاری برشمرد و افزود: سال گذشته در اتحادیه پارک های بین المللی، پیشنهاد شبکه جهانی شرکت های دانش بنیان را مطرح کردیم که با استقبال اعضا مواجه شد و بر این اساس با همکاری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، پارک علم و فناوری آفریقای جنوبی، نانت فرانسه و تکنو پارک استانبول این ایده را اجرایی می کنیم.

وی با اشاره به دستاوردهای نظام در حوزه پارک های فناوری اظهار کرد: ارزش سرمایه گذاری های نظام در روزهای کرونایی نمود یافت و شرکت ها در کمترین زمان با محصولات شان خود را نشان دادند.

وی با بیان اینکه پارک های علم و فناوری بعد از ۲۰ سال هم اکنون ثمر می دهند، افزود: چون رهبر معظم انقلاب پشتیبان پارک علم و فناوری است، بنابراین با تغییر دولت ها پارک ها دستخوش تغییر نمی شوند.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با بیان اینکه پارک ها به رغم نوپا بودن، پویا هستند، خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان در هر حوزه ای می‌توانند باری از دوش مردم بردارند.

واعظی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سال گذشته، گفت: شناساندن پارک و ارایه ظرفیت های آن به صنایع و مسوولان، افزایش بودجه پارک از ۴.۵ میلیارد تومان به ۱۴ میلیارد تومان و ارتقا به رتبه هشت از رتبه ۲۵ از جمله عملکردهای پارک استان است.

وی با بیان اینکه اکنون به هیچ شرکتی بدهکار نیستیم و فاز به فاز اعتبار شرکت ها را پرداخت کرده ایم، افزود: با شناساندن پارک به صنایع، درهای پارک به روی عموم باز شد و هم اکنون پارک ها قوت قلب صنایع و پژوهشگران بخش خصوصی هستند .

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، افتتاح دپارتمان «تجاری سازی و بازاریابی» را از جمله تحولات روبه رشد در حوزه علم و صنعت نام برد و گفت: سود شرکت های دانش بنیان ما از صنایع چشمگیر است به طوری که در سال گذشته رقم قراردادهای شرکت های مستقر در پارک حدود ۴ میلیارد تومان بود.

واعظی با اشاره به عضویت پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سامانه ستاد ایران (مناقصه) اظهار کرد: با عضویت در این ستاد، بازارهایمان از سطح محلی به ملی ارتقا یافت و می توانیم در مناقصات شرکت کنیم.

وی از صدور ضمانت نامه های بانکی و پشتیبان اجرا توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۰ ضمانت نامه صادر کردیم و براساس قانون برای نهادهای دولتی ضمانت نامه با امضای رییس پارک صادر می کنیم.

واعظی با بیان اینکه با راه اندازی سامانه ثبت ایده تمام مراحل یک ایده از طریق پیامک به اطلاع صاحب فکر رسیده می شود، گفت: با راه اندازی این سامانه هیچ نگرانی بابت نگرانی دزدی مالکیت فکری وجود ندارد و در این راستا در سال ۱۳۹۷، ۱۲۰ ایده و سال گذشته ۶۹۱ ایده در پارک استان ثبت شده است.

واعظی با بیان اینکه به دنبال عضویت واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و صنایع در پارک علم و فناوری هستیم، گفت: با عضویت واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ استان ضمن اینکه از محصولات دانش بنیان حمایت می کنیم، آنها می توانند از آخرین یافته های شرکت های دانش بنیان در جهت ارتقا کیفی و کمی تولیدات شان نیز بهره ببرند.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، پیگیری ایجاد پارک علم و فناوری ویژه کودکان و نوجوانان در تبریز را از جمله برنامه های در دست اقدام برای سال جاری نام برد و گفت: با ایجاد این پارک دروس علوم دانش آموزان در مرکز خلاقیت و شکوفایی شبیه سازی می شود، همچنین در این پارک کافه نوآوری، کافه کتاب و رصدخانه ویژه نوجوانان و جوانان ایجاد می شود.

واعظی از راه اندازی چهار مرکز رشد در آذربایجان شرقی نیز خبر داد و گفت: هم اکنون هشت مرکز رشد و سه مرکز نوآوری در استان وجود دارد و در کنار این ها مراکز رشد تخصصی را نیز در تبریز راه اندازی می کنیم.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی از راه اندازی کارخانه نوآوری در تبریز برای اولین بار در کشور خبر داد و افزود: این محل با هزینه بخش خصوصی اداره می شود و محل تجمع شتاب دهنده ها و بستری برای شد صنعت و اقتصاد است.

واعظی همچنین از تاسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری در استان با همکاری منطقه آزاد ارس در سال گذشته خبر داد و گفت: این صندوق تا یک میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان کمک کرد.

وی با بیان اینکه اولین خط اعتباری با اعتبار ۹ میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان استان در سال گذشته پرداخت شد، خاطرنشان کرد: در جریان سفر رییس دفتر رییس جمهوری به تبریز، ۲۷ میلیارد تومان اعتبار به صندوق اختصاص یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =