۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۳
کد خبرنگار: 2215
کد خبر: 83784531
۰ نفر

برچسب‌ها

کوچ بهاره عشایر استان‌تهران آغاز شد

تهران- ایرنا- مدیر امور عشایر استان تهران اعلام کرد که کوچ بهاره عشایر از مناطق گرمسیر (قشلاقی) به مناطق سردسیر (ییلاقی) این استان شروع شد.

«هاتف ممیزی» روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: یک هزار و ۸۰۰ خانوار عشایر استان  از مناطق قشلاقی (گرمسیر) به سمت مناطق ییلاقی شهرستان های فیروزکوه، دماوند و شمیرانات کوچ خود را  آغاز کردند.

وی افزود: کوچ بهاره عشایر استان تهران مسال به دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت فاصله گذاری اجتماعی آغاز شده است.

ممیزی ادامه داد: عشایر استان تهران هم اکنون در مسیرهای میانبند (بین ییلاق و قشلاق) مستقر هستند و از اواخر خردادماه در مناطق ییلاقی استان مستقر خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچگونه گزارشی مبنی بر اینکه فردی از عشایر استان تهران به ویروس کرونا مبتلا شوند به دست نیامده اما با همکاری استانداری، فرمانداری ها و شبکه های بهداشتی بر سلامت جامعه عشایری نظارت خواهند داشت.

مدیر امور عشایر استان تهران خاطرنشان کرد: تامین امنیت در مسیر کوچ، تسهیل و هماهنگی لازم برای تردد عشایر و دام از معابر و جاده های برون شهری، ارایه خدمات بهداشتی به عشایر، واکسیناسیون و سایر خدمات دامپزشکی، آبرسانی، مرمت و بازگشایی مسیرهای عشایری از خدمات مهم دستگاههای مربوطه به عشایر است.

به گفته وی، توزیع سیلندر گاز، استفاده از انرژی های سازگار با محیط زیست و همچنین سامانه های مختلفی از جمله فانوس، حمام خورشیدی و روشنایی معابر در استقرارگاه های عشایری در نظر گرفته شده و مسیرهای کوچ عشایر نیز مرمت و بازگشایی می شود.

ممیزی با بیان اینکه عشایر استان تهران با ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولیدکنندگان عمده گوشت قرمز استان تهران هستند، افزود: این جامعه تولید کننده در سال گذشته بیش از ۶۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی، لبنی و پروتئینی تولید کردند.

استان تهران دارای ۳ هزار خانوار عشایری است.

جامعه عشایری استان تهران تلفیقی از عشایر سایر استانهای کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در قالب ۴ ایل و ۲۷ طایفه به مناطق عشایری استان تهران سکونت پیدا کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =