وضعیت سفید در برخی شهرهای ایلام به معنای پایان کرونا نیست

ایلام - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص باورهای غلطی که در ارتباط با جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بین مردم وجود دارد، گفت: وقتی آمار جایی را صفر و سفید اعلام می کنیم مردم از پیشگیری ها و رعایت فاصله اجتماعی پرهیز کرده و این به معنای پایان کرونا نیست.

دکتر جمیل صادقی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان افزایش نمونه گیری ها و رصد های مراکز درمانی است و حتی از افرادی که با فرد کرونایی ارتباط داشته اند نیز تست گرفته می شود که پیش تر فقط از افرادی که طبق نظر پزشک یا مراکز مشکوک تشخیص داده می شد.

وی افزود: تعداد ۳۰ مورد بستری و ۴۹۳ مورد بهبود یافته وجود دارد که بیشترین آمار مربوط به ایلام و ایوان هستند و تنها شهرستانی که تاکنون فوتی نداشته شهرستان هلیلان است.

صادقی فر با بیان اینکه میانگین بیماری از هر ۱۰ هزار نفر در استان ۱۰.۸ درصد است، گفت: دلیل اختلاف آمار افزایش میزان بیمار یابی، برداشته شدن بخشی از محدودیت ها و حضور اصناف است که نباید بیماری برای مردم عادی شود و این موضوع زنگ خطری برای آینده است.

آمار مبتلایان به کرونا بدون کم و کاست اعلام می شود

دکتر صادقی فر افزود: آزمایشگاه های سرپایی در استان وجود دارد به عنوان مثال شب گذشته ۱۵۸ مورد آزمایش مورد بررسی قرار گرفت و باید گفت هر استانی متولی آمار خودش است و می توان با اطمینان گفت که آمار استان بدون کم و کاستی اعلام می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: بیش از ۷۵ درصد فوتی ها با سن بالا و دارای بیماری زمینه ای بوده اند، حتی فوتی هایی که پس از فوت تست کرونا آنها مثبت بوده در آمار روزانه لحاظ شده است.

وی یادآور شد: ۵۲ درصد مبتلایان استان را آقایان و ۴۸ درصد را خانم ها تشکیل می دهند، همچنین ۶۳ درصد فوتی ها نیز آقایان و ۳۷ درصد خانم ها بوده  است که ۳۱ درصد از کل مبتلایان دارای بیماری زمینه ای هستند.

صادقی فر اضافه کرد: بیشترین آمار ابتلا در استان مربوط به گروه سنی ۴۰ تا ۴۹ سال بوده و گروه سنی۳۰ تا ۳۹ سال نیز در اولویت دوم قرار دارد که بیشترین آمار را در بر می گیرند اما با این حال روند فوتی به نسبت ابتلا در استان و روزهای اول کمتر شده و بیشترین موارد بیماران سرپایی هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه بیماری بین افراد منتشرشده و هر فرد می تواند یک ناقل بیماری باشد، افزود: اعضای ستاد کرونا در استان کاملا در راستای اهداف همکاری می کنند و مردم نیز باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از تردد های غیرضروری خودداری کنند.

وی هدف اصلی ستاد مبارزه با کرونا را نمونه گیری، آزمایشات و پیشگیری های بهداشتی اعلام کرد و گفت: بسیاری از افراد با ابتلای ضعیف تشخیص داده شده و با تاکید کارشناسان به صورت سرپایی در خانه قرنطینه شده و نیازی به بستری ندارند.

صادقی فر تصریح کرد: برای جلوگیری از انتشار بیشتر، باید ضدعفونی در سطح فردی را کماکان ادامه دهیم، دفن فوتی های ناشی از کرونایی با رعایت کامل صورت می گیرد و سلامت خانواده های متوفیان نیز بررسی می شوند.

وی تاکید کرد: هر تصمیمی با توجه به ستاد کشوری و استانی مبارزه با کرونا اتخاذ می شود و هر حوزه و سازمانی باید محدوده های مرتبط با خود را ضدعفونی و کنترل نماید و ما نیز در صورت درخواست با آنها همکاری لازم را خواهیم کرد.

مدارس فاقد اینترنت بصورت محدود بازگشایی می شوند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در حوزه ابتدایی هنگام بازگشایی مدارس، آن دسته از روستاها و اماکنی که به اینترنت دسترسی ندارند با توجه به محدودیت تعداد و حضور با فاصله مد نظر است که آموزش و پرورش شرایط خاص و لازم را به مدارس اطلاع رسانی کرده است.

دکتر صادقی فر در خصوص برگزاری مراسم شب های قدر نیز گفت: اقدامات نماینده ولی فقیه در استان بسیار چشمگیر و قابل تقدیر است و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید کارشناسان امر نظر دهند و با توجه به کسب و کارها، زندگی روزمره و اقتصاد مردم با رعایت پروتکل ها برخی اصناف به ترتیب بازگشایی شدند.

وی با بیان اینکه مراسم لیالی قدر در فضای باز برگزار می شود، افزود: مقرر شده است تا قبل و بعد از برگزاری مراسم گندزدایی صورت گیرد و از مردم خواسته شده وسایل شخصی از جمله زیرانداز، مهر و سجاده شخصی به همراه داشته باشند و رعایت فاصله و زمان محدود برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha