یک مقام افغان:رسانه‌ها از پیشداوری درباره حادثه مرزی خودداری کنند

کابل - ایرنا - سخنگوی وزارت مهاجران افغانستان اعلام کرد که موضوع حادثه مرزی در رابطه با مهاجران غرق شده در رودخانه هریررود، از طریق هیأت‌های کابل و تهران بررسی می‌شود و رسانه‌ها تا روشن شدن حقایق از پیشداوری خودداری کنند.

«سیدعبدالباسط انصاری» مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین افغانستان روز دوشنبه در مصاحبه با ایرنا گفت: حادثه ۱۱ اردیبهشت ماه از طریق مراجع غیر رسمی منتشر شده بود و اکنون دولت برای پیگیری و حل آن تلاش می‌کند.

وی افزود: براساس گزارش منابع غیر رسمی، شماری از هموطنان ما که برای کار از طریق مرز مشترک در «دهانه ذوالفقار» وارد خاک ایران شده بودند، در ظاهر توسط مرزبانان ایرانی بازداشت و مجبور به انداختن خود به رودخانه شده‌اند که در این رویداد تعدادی از آن‌ها جان باخته‌اند.

به گفته وی تلاش بیشتری صورت خواهد گرفت که این معضل از مسیر دیپلماتیک پیگیری و حل شود تا رابطه ایران و افغانستان خدشه دار نشود.

انصاری تصریح کرد که دولت افغانستان در این راستا مسوولیت خود را درک می‌کند و ایران هم وعده همکاری داده است که انشاالله این معضل بزودی روشن و حل خواهد شد.

وی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از ۲.۵ میلیون مهاجر که در حال حاضر در آن کشور از همه مزایای زندگی برخوردار هستند، قدردانی کرد.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان گفت: دولت هیأتی را برای بررسی این حادثه به هرات فرستاده و آن‌ها کار خود را آغاز کرده‌اند.

به گفته وی، دولت ایران با وجود اینکه در روزهای نخست، وقوع این رویداد در خاک خود را رد می‌کرد اما اکنون اعلام آمادگی کرده است که این حادثه را پیگیری کند.

وی تأکید کرد که رسانه‌ها و مردم باید از هرگونه پیشداوری خودداری کنند و هیأت‌های با صلاحیت دو کشور، قضیه را بررسی و روشن خواهند کرد.

انصاری گفت که ما در انتظار نتیجه تحقیق و گزارش هیأت هستیم و پیش از آن هرگونه قضاوت نادرست خواهد بود.

وی اضافه کرد که ایران و افغانستان در طول تاریخ رابطه دوستانه‌ای داشته‌اند و ما در حال حاضر نیز مهاجران زیادی در ایران داریم و خواهان رابطه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دیپلماتیک خوب و حسنه با ایران هستیم.

این مقام افغان اظهار داشت که هر اقدام ما در راستای بهبود وضعیت مهاجران افغان در ایران خواهد بود و نمی‌خواهیم که این رویداد بر روابط دو کشور تأثیر منفی بگذارد و هر مشکل موجود باید از راه گفت‌وگو حل و فصل شود.

وی از مقامات ایران نیز خواست که به چالش‌ها و مشکلات مهاجران افغان رسیدگی کنند و شکایت‌های آن‌ها را بشنوند.

انصاری گفت: افغانستان تلاش می‌کند که تسهیلات بیشتری برای تردد مهاجران از طریق قانونی فراهم شود تا در آینده جلو مهاجرت‌های غیر قانونی گرفته شود و از فاجعه مشابه جلوگیری گردد.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان از مداوای رایگان بیماران کرونایی در بیمارستان‌های ایران نیز قدردانی و سپاسگزاری کرد و ابراز امیدواری کرد که چنین همکاری‌هایی با مهاجرین ادامه یابد.

رسانه‌های افغانستان در ۱۲ اردیبهشت ماه به نقل از افرادی که در ظاهر بطور غیر قانونی از استان هرات افغانستان وارد خاک ایران شده و در رودخانه هریررود غرق شده بودند، اعلام کردند که این افراد توسط مرزبانان ایرانی مجبور به انداختن خود به رودخانه شده‌اند.

تاکنون اصل قضیه روشن نیست اما دولت های ایران و افغانستان هیأت مشترکی را برای بررسی این رویداد انتخاب کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =