۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۶
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83784034
۰ نفر

برچسب‌ها

تشدید اختلافات در خاندان الحریری؛ ۲ برادر مقابل هم

تهران-ایرنا--اختلاف بین «سعد الحریری» رهبر جریان المستقبل لبنان و برادرش «بهاء» طی روزهای اخیر بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است و برخی از نقش آفرینی عوامل خارجی در تشدید این اختلافات در برهه کنونی لبنان سخن می گویند.

به گزارش ایرنا، اختلافات و کشمکش‌های علنی اخیر بین سعد الحریری نخست‌وزیر پیشین لبنان و بهاءالدین برادر بزرگترش توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. به طوری که این کشمکش‌ها و درگیری‌ها میان دو برادر به هواداران آنها در خیابان‌ها نیز کشیده شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که لبنان به لحاظ اقتصادی و سیاسی در وضعیت متشنجی به سر می‌برد.

روزنامه لبنانی البناء در شماره امروز(دوشنبه) خود نوشت: اختلافات خانوادگی در خاندان الحریری بین سعد الحریری و بهاء‌الدین که تاجر است و  واین روزها تحت عنوان مبارزه با فساد و مقابله با کوتاهی برادرش در برابر سلاح مقاومت بار دیگر به عرصه سیاست ورود کرده است، علنی شده است.

بر اساس این گزارش، بهاءالدین چندی پیش در بیانیه‌ای علیه برادرش خود را یکی از رهبران انقلاب ۱۷ اکتبر لبنان (اعتراض های ماه ها اخیر به فساد و ناکارامدی) معرفی کرد. 

اختلافات میان دو برادر به میان هواداران آنها نیز در طرابلس کشیده شده است و هر یک بیانیه‌های پر از اتهام و تهدید را علیه یکدیگر صادر کردند.

این در حالی است که لبنانی‌ها در بیروت در حال متحد شدن برای حمایت از سعد الحریری و محکوم کردن برادرش هستند.

 به نوشته این روزنامه، این اختلافات در حال در حالی روی می‌دهد که نهادهای سنی لبنان از جمله دارالفتوا و یا سیاستمدارانی چون «اشرف ریفی» وزیر مستعفی دادگستری لبنان و یا همپیمانان سعدالحریری چون «ولید جنبلاط» نماینده سابق و «سمیر جعجع» رئیس حزب «نیروهای لبنانی» در این باره سکوت اختیار کرده اند.

این در حالی است که جبهه مخالفان جریان المستقبل به ریاست سعد الحریری توجهی به این اختلافات در خاندان حریری ندارند اگرچه در برابر بیانیه بهاءالدین که خواستار خلع سلاح مقاومت و مقابله با آن به عنوان طرح سیاسی‌اش شده است، ایستادند.

 البناء نوشت، سوالی که مطرح می‌شود این است که بهاءالدین مورد حمایت کدام طرف خارجی قرار دارد، آیا عربستان یا امارات یا ترکیه از آن حمایت می کنند؟

در همین راستا «ولید البخاری» سفیر عربستان در لبنان با سعد الحریری دیدار کرد که این اقدام به مثابه اعلام برائت عربستان از بهاءالدین است اما امارات و ترکیه هنوز واکنشی به این موضوع نشان ندادند.

 روزنامه «رای الیوم» نیز روز گذشته در مطلبی نوشت بهاءالدین پس از ترور پدرش رفیق حریری در سال ۲۰۰۵  با دخالت صریح عربستان از قدرت کنار رفت. در آن زمان، عربستان ترجیح داد رهبری گروه اهل سنت لبنان بر عهده سعد حریری، برادر کوچکتر باشد.

اکنون باید دید که پس از ورود بهاءالدین به صحنه سیاسی لبنان که به خاطر مسایل اقتصادی و اجتماعی متشنج است و شهروندان این کشور خواستار مبارزه با فساد و بهبود وضعیت معیشتی خود هستند، این کشور شاهد نزاع دیگری خواهد بود یا نه.

لبنان این روزها و طی ماه‌های گذشته بدترین بحران مالی و اقتصادی خود را تجربه کرده است .

کاهش بی سابقه ارزش پول ملی به یک سوم آن ، بیکاری ، ضعف در خدمات رسانی در بخش های برق و دفع زباله ، گرانی‌های افسار گسیخته ، کمبود شدید دلار و بالا رفتن قیمت آن و کاهش میزان اعتبار بین المللی مالی لبنان باعث شده تا بخش هایی از مردم این کشور پس از چند ماه بار دیگر در خیابان ها تظاهرات کرده و علیه گرانی و فساد اقتصادی و دولتی اعتراض کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =