هشدار دولت افغانستان به طالبان پیرامون توقف آزادی زندانیان

کابل - ایرنا - دولت افغانستان اعلام کرد نظر به اینکه طالبان به توافق صورت گرفته برای رهایی زندانیان نیروهای دولتی در برابر زندانیان طالبان عمل نکرده است، اگر این تخطی ادامه یابد دولت نیز روند آزادی زندانیان طالبان را متوقف خواهد کرد.

«جاوید فیصل» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه طی نشست خبری در کابل گفت که دولت افغانستان یکهزار زندانی طالبان را آزاد کرده‌اند اما آن‌ها تنها ۱۷۱ زندانی دولتی را در برابر زندانیان خود آزاد کرده‌اند.

وی افزود: از میان ۱۷۱ زندانی دولتی تنها ۱۰۵ نفر از آن‌ها نظامی هستند. از بین ۱۰۵ تن نیز ۴۹ نفر آن‌ها از لیستی است که دولت به طالبان سپرده بودند.

فیصل می گوید که براساس توافق دو طرف، طالبان تاکنون باید ۲۰۰ تن از نیروهای دولتی را رها می‌کردند که نام آن‌ها به طالبان اعلام شده بود.

وی افزود: در صورتی که روند رهایی زندانیان از سوی طالبان در چارچوب نسبت پنج در برابر یک پیش نرود، دولت نیز هیچ وظیفه‌ای برای ادامه‌ روند آزادی زندانیان طالبان ندارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت: دولت تاکنون یک‌هزار زندانی گروه طالبان را براساس فهرستی که از طرف هیأت فنی این گروه اعلام شده ‌بود، آزاد کرده ‌است. اما طالبان مدعی شده‌اند که تاکنون ۲۲۵ زندانی دولتی را در استان‌های قندهار، لغمان، قندوز، هرات و بادغیس آزاد کرده‌اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان همچنان مدعی شد که گروه طالبان تاکنون هم با گروه‌های تروریستی خارجی در داخل و خارج از این کشور رابطه‌ فعال دارند.

وی از طالبان خواست که براساس توافق نامه صلح که با آمریکا امضا کرده است، رابطه خود را با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش قطع کنند تا دولت افغانستان مطمئن شود که این گروه در آینده به گروه‌های تروریستی دیگر کمک نمی‌کند و افغانستان نیز به پناهگاه این گروه‌ها تبدیل نمی‌شود.

روند رهایی زندانیان دو طرف تنها به‌عنوان دریچه‌ای امید برای آغاز مذاکرات بین افغانستانی بین طالبان و دولت دیده می‌شد که اگر آن‌هم متوقف شود، این دریچه‌ کوچک هم مسدود خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =