تامین آب شرب پایدار شهر کرمانشاه تا افق ۱۴۱۵ پیش‌بینی شده است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه گفت: منبع پایدار آب شرب شهر کرمانشاه از محل سد گاوشان تا افق ۱۴۱۵ پیش بینی شده است.

«بهرام درویشی» روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه جمعیت کرمانشاه تا افق ۱۴۱۵، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است، افزود: از سد گاوشان یک سامانه به طول ۷۴ کیلومتر آب به ورودی شهر کرمانشاه انتقال یافته است.

به گفته او، اکنون در ورودی شهر کرمانشاه تصفیه خانه‌ای در حال ساخت است که در مرحله سازه ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: از محل سد گاوشان ۶۰ میلیون متر مکعب آب شرب مورد نیاز شهر کرمانشاه تامین می‌شود.

به گفته او، ۸۱ هزار مترمکعب مخزن نیز در این تصفیه خانه پیش بینی شده و آب شرب مورد نیاز شهر کرمانشاه را به طور کامل پوشش می‌دهد و دیگر شاهد افت فشار آب در این کلانشهر نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴۳ هزار مترمکعب مخزن آب در این تصفیه خانه احداث شده است، گفت: تصفیه خانه از نظر تاسیسات و تجهیزات پیشرفته و بسیاری از قطعات آن خارجی است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه در ادامه به پیشنهاد بودجه ۲۲۰ میلیارد تومانی این شرکت در لایحه بودجه سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: اگر این میزان بودجه به شرکت آب منطقه‌ای استان اختصاص دهند امسال می توانیم پروژه آب شهر کرمانشاه را به اتمام برسانیم.

درویشی اضافه کرد: اکنون شرکت آب منطقه ای کرمانشاه حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب را از چشمه طاق بستان و سراب قنبر و چند چاه و چشمه اطراف شهر تامین می‌کند.

در استان کرمانشاه ۱۲ سد در دست بهره‌برداری با ذخیره آبی ۱.۳ میلیارد متر مکعب وجود دارد.

سد گاوشان که دهه ۸۰ به بهره‌برداری رسید به صورت مشترک توسط استان های کردستان و کرمانشاه بهره برداری می‌شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا ۳۷۰ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد ۲۲۰ هزار مشترک مربوط به شهر کرمانشاه است.