سد چلوگهره ظرفیت گردشگری وجشنواره های آبی را دارد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سد چلوگهره در فین به دلیل دارا بودن منظره‌های زیبا و کم بودن فاصله تا بندرعباس می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان معرفی شود.

هوشنگ ملایی روز دوشنبه در بازدید از سد خاکی چلوگهره افزود: همچنین این سد ظرفیت آن را دارد که در فصل های مختلف سال میزبان جشنواره‌های آبی مختلف باشد که تحقق آن نیازمند سرمایه‌گذاری صحیح در این حوزه است.
وی بیان داشت: سد خاکی چلوگهره که روی رودخانه گهره قرار دارد، وظیفه ذخیره آب‌های سطحی منطقه به منظور توسعه و تامین آب زمین‌های کشاورزی را بر عهده دارد که به تبع آن باعث ایجاد اشتغال در منطقه شده است.
سد چلوگهره در روستای چلو از توابع شهر فین و در میان بندرعباس و حاجی آباد واقع شده است و این سد در اسفند سال ۸۶ با سفر رییس‌جمهوری و اعضای هیات دولت به هرمزگان، با حضور وزیر جهاد کشاورزی  به بهره‌برداری رسید. 
طبق اطلاعات منتشره سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، سد خاکی چلو گهره با هزینه ۷۰میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر رییس‌جمهوری ساخته شده است. 
میزان ذخیره سازی این سد ۱۳میلیون مترمکعب است و با ساخت آن، آب مورد نیاز برای آبیاری یک‌هزار هکتار از اراضی پایین دست آن تامین شد.
 بدنه اصلی این سد از هسته رسی و خاکی و سرریز آن بتنی است، ارتفاع آن را ۲۵متر و طول تاج آن  ۴۹۰متر با عرض هفت متر است.
روستای چَلو در دهستان گهره از توابع بخش فین شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان در جنوب ایران است. 
چَلو در گویش محلی ساکنان اطراف بندرعباس به محلی اطلاق می‌شود که مالامال و لبریز از آب باشد و مناطقی که آب فراوانی دارند به این نام خوانده می‌شوند. 
ارتفاع این روستا از سطح دریا ۶۱۰ متر است. روستای چَلو در دو کیلومتری غرب روستای گهره واقع شده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =