شرکت‌های کرمانی علاقمند به تامین مالی از طریق بورس آموزش می‌بینند

کرمان - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: شرکت‌ها و مجموعه‌های اقتصادی استان در صورت داشتن استانداردهای لازم، علاقمندی خود برای تامین مالی از طریق بازار سرمایه (بورس) را اعلام کنند تا زمینه ارائه آموزش و مشاوره برای آنها فراهم شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سیدمهدی طبیب زاده در نشست بررسی روش های تامین مالی واحدهای اقتصادی استان از طریق بازار سرمایه با حضور جمعی از مدیران و اساتید دانشگاه، افزود: شفاف بودن فعالیت ها لازمه حضور شرکت ها در بورس است وشرکت ها از این طریق می توانند بخشی از نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی به فعالیت چند شرکت بزرگ کرمان در بازار سرمایه اشاره و عنوان کرد: مجموعه شرکت نیلی صنعت جنوب توانست با عرضه سهام خود در بورس، بخشی از نیاز نقدی خود را تامین کند که فاز نخست این مجموعه راه‌اندازی شد.

رییس اتاق کرمان به نقل از مدیر بورس منطقه‌ای کرمان تصریح کرد: در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از بازار سرمایه توسط شرکت‌های استان وجود ندارد و بهتر است شرکت ها از این ظرفیت استفاده کنند.

استفاده نکردن از بستر بورس به زیان شرکت های کرمانی است

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه بورس به شدت منابع مالی را به سوی خود هدایت می‌کند، گفت: بورس در حال حاضر رقیب جدی برای سیستم بانکی محسوب می شود و اگر از این بستر استفاده نکنیم متضرر خواهیم شد.

جعفر رودری بیان داشت: امکان تامین مالی پروژه‌ها از طریق بودجه دولت، بانک‌ها، بازار سرمایه، تسهیلات صندوق توسعه ملی، شرکت ها و نهادهای غیردولتی و سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد اما در شرایط فعلی شاید بانک ها و بازار سرمایه بتوانند در تامین نقدینگی مورد نیاز بهتر عمل کنند.

بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی در کرمان پرداخت شد

همچنین دبیر شورای هماهنگی بانک های استان کرمان، در این نشست گفت: سیستم بانکی وظایف مشخصی دارد و در سال های گذشته نیز در ارائه تسهیلات وظایف خود را انجام داده و امسال نیز می توان در استان به طور متوسط بین ۴۰ تا ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات دهیم.

الله‌داد محمدی مفرد، خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ به واحدهای تولیدی با ارزش بیشتر از ۵۰ میلیارد ریال، در مجموع ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد نقدینگی کشور در تهران است، گفت: با استقبال مردم از بازار سرمایه و فعالیت کارگزاری و حساب های آنها در بانک ها، حجم نقدینگی مرکز می تواند تا ۸۵ درصد افزایش یابد.

محمدی مفرد، بیان داشت: شرکت های بزرگ استان بیشتر حساب های خود را به کرمان منتقل کرده‌اند که کل این منابع ۳۴ هزار میلیارد ریال است.

دانش ارائه مشاوره برای تامین مالی پروژه‌ها از طریق بورس در کرمان وجود دارد

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان هم در این نشست با اشاره به اینکه بورس و بانک رقیب یکدیگر نیستند و نباید این اندیشه ترویج شود، اظهار کرد: ورود مردم به بورس به سود سیستم بانکی است زیرا شرکت ها نقدینگی خود را به عنوان حساب جاری وارد بانک ها می کنند.

علیرضا شکیبایی، افزود: شرکت ها در صورتی که تمایل به عرضه سهام خود در بورس نداشتند می توانند پروژه‌ای را در بورس عرضه و برای هر فعالیت خود از مشاور و متخصص استفاده کنند.

وی ادامه داد: باید از شرکت هایی که قصد ورود به بورس را دارند حمایت مالی و معنوی و مشاوره‌ای صورت گیرد و از سوی دیگر دانش لازم برای ارائه مشاوره در زمینه تامین مالی پروژه‌ها از طریق بورس در استان وجود دارد.

همچنین در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص تامین مالی از طریق بازار سرمایه مطرح کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha