۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۳
کد خبرنگار: 2147
کد خبر: 83783734
۰ نفر

برچسب‌ها

غذاهای محلی رمضان در سفره رنگین کرمانشاهیان

کرمانشاه- ایرنا- سفره‌های رمضان با به نمایش گذاشتن غذاها و آش‌های محلی رنگارنگ که به عطر مست‌کننده روغن اعلای کرمانشاهی آمیخته شده، آوازه‌ای ملی دارد، غذاهای لذیذی که در بالابردن سیستم ایمنی بدن در روزهای کرونایی موثر است و به کیفیت روزه‌داری کمک می‌کند.

تغذیه سالم همواره در مقابله با بیماری ها، نقش محوری برعهده داشته و دارد و این روزهای رمضان که ویروسی همچون کرونا جان افراد را تهدید می کند، غذاهای محلی و سنتی کرمانشاه می تواند انتخابی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن باشد.

سفره رمضان در خانه هرخانواده خوش ذوق کرمانشاهی با پخت غذاها و حلیم های بومی به گونه ای متفاوت پهن می شود، از حلیم کرمانشاهی و آش عباسعلی گرفته تا آش ترخینه، کله گنجشکی، خورشت خلال، خوراک چنگال، شیر برنج و ...

کرمانشاه دارای غذاهای بومی و متعددی است که قدمت برخی از آنها به دوران زندیه می‌رسد.

آش واسلی یا همان عباسعلی با قدمت ۲۰۰ ساله و عطر و طعم دلپذیری که دارد یک غذای بومی و مختص به کرمانشاه است، این آش که با گوشت دنده گوسفندی، برنج، عدس، نخود و سایر حبوبات و سبزی های معطر پخت می شود و در آخر با نعنا و پیازداغ و روغن حیوانی تزیین می شود طرفداران بسیاری دارد و آنقدر محبوبیت دارد که علاوه بر کدبانوهای هنرمند کرمانشاهی، برخی از آشپزهای قدیمی شهر نیز به پخت و فروش آن اقدام می کنند.

جذابیت آش عباسعلی به اندازه ای است که بارها شاهد انتظار و صف های طولانی خرید آن در خیابان های شهر می شویم، ایده پخت این آَش به آشپزی متدین به نام عباسعلی می رسد که نذر می‌کند برای روزه داران آش مخصوص و ویژه بپزد تا با آن روزه خود را باز کنند.

آش ترخینه، نیز که زینت بخش سفره افطار کرمانشاهیان است با تکه های خشک ترخینه که از دوغ یا شیر تخمیر شده به دست می‌آید به همراه نخود، لوبیا، عدس، پیاز و در آخر کشک و نعنای خشک پخت می شود که برای این خوراک خوشمزه نیز شعرهای محلی بسیار سروده شده است.

این سوپ ها و آَش های محلی به دلیل داشتن خاصیت پروبیوتیکی و حبوبات و سبزیجات تقویت کننده هستند.

به خوراک چنگال که برسیم به انتخاب یک غذای مقوی برای این روزهای طولانی رمضان رسیده ایم که با مخلوط نان و روغن کرمانشاهی به دست می آید.

برای پخت این خوراک نان ساجی که یک نان محلی روستایی است پیشنهاد می شود، تکه های این نان در روغن حیوانی به همراه شکر و زعفران دم کرده تفت داده می شود و از آن به عنوان یک وعده غذایی مقوی یاد می شود.

خورش خلال کرمانشاهی که معرف همگان است از مجلسی ترین خورش های شهر کرمانشاه محسوب می شود که در آیین ها و ایام خاص به ویژه در ماه مبارک رمضان تهیه می شود.

 این خورشت که با زرشک، دارچین، لیمو عمانی و گلاب به همراه گوشت گوسفندی یا گوساله و خلال بادام پخت می شود طعم فوق العاده ای دارد.

در بیشتر این غذاهای لذیذ کرمانشاهی ردپای روغن حیوانی دیده می شود که از این روغن زرد به عنوان یکی از بهترین روغن ها برای بدن یاد می شود، این روغن کلسترول بد را کاهش می دهد و باعث افزایش کلسترول خوب می شود.

در گذشته های نه چندان دور کرمانشاه نیز در برخی مناطق و روستاهای بزرگ غذاهای مخصوصی پخت می شد که معمولا دربرگیرده حبوبات و گوشت بوده است و اهالی منطقه تا صبح بر سر این دیگ ها می ایستادند و آن را به هم می زدند و به هنگام صبح اهالی محل را اطعام می دادند.

در کنار سفره های رنگین و محلی کرمانشاهیان که موجب صمیمیت بیشتر اعضای خانواده می شود توجه و دادرسی از نیازمندان نیز در مرکز توجه قرار دارد به گونه ای که  مساجد عمادالدوله، حاج شهبازخان، مسجد معتمد و برخی تکایا از رایج ترین مراکز برای پذیرش نذور در ماه مبارک رمضان محسوب می شد، شناسایی افراد بی بضاعت به عنوان یکی دیگر از روسم کرمانشاهیان در این ماه بود که با عنوان کاسه جشن انجام می شد و بسته های غذایی به صورت ناشناس در درب خانه های فرد مستحق قرار می گرفت و امروز این رسم خداپسندانه شکل دیگری به خود گرفته است.