نیروی انتظامی پردیس به دنبال شایعه سازان است

تهران- ایرنا- فرماندار پردیس اعلام کرد: افرادی که عصر دیروز با بلندگوی یک خودرو به دروغ خبر از زلزله قریب الوقوع 7 ریشتری در پردیس داده اند و با این اقدام تعداد زیادی از شهروندان را نگران کردند تحت تعقیب پلیس هستند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا این خودرو در نقاط مختلف شهرهای پردیس و بومهن با فریاد زدن در بلندگو اعلام کرده که امشب زلزله هفت ریشتری مهیبی خواهد آمد و خانواده های زیادی با ترس از وقوع زلزله شدید ، شب را در چادر، خودرو و یا پیاده رو گذراندند.

فرماندار شهرستان پردیس از آماده باش نیروهای امدادی اورژانس، آتش نشانی و هلال احمر خبر داد و اظهار داشت: از زمان وقوع زلزله نیروهای امدادی اورژانس و آتش نشانی در آماده باش کامل هستند و تا عادی شدن شرایط این وضعیت ادامه دارد.

عبدالعظیم رضایی گفت: از ابتدای وقوع زلزله تاکنون هیچ گزارشی از خسارت دیدگی منازل نداشتیم و از شهروندان درخواست و انتظار داریم ضمن حفظ آرامش و خونسردی در شرایط بحران آمادگی داشته باشند.

بر اساس نظر کارشناسان و متخصصین پیش بینی زلزله به هیچ عنوان پیش بینی نیست اما در شرایط فعلی که با هر پس لرزه دماوند شهرهای پردیس و بومهن هم می لرزند، قانع کردن شهروندان برای بی توجهی به شایعاتی از این دست بسیارمشکل است 

شب گذشته بوستان‌های امام رضا (ع)، ولایت در پردیس بوستان باغ چنار بومهن، پیاده روها، اطراف میادین اصلی شهر میزبان تعداد زیادی از شهروندان بودند که شایعه زلزله ۷ ریشتری آنها را از منزل خارج کرده بود.

انتشار این خبر کذب و نادرست که مصداق عینی تشویش اذهان عمومی است از سوی هیچ یک از منابع رسمی شهرستان تایید نشد و پلیس به دنبال شناسایی شایعه پراکنان است.

خبر موثق نبود و برخلاف شب‌های گذشته که پس لرزه ها در شهرهای پردیس و بومهن محسوس بودند، تا صبح امروز هیچ پس لرزه ای  در موسسه ژئو فیزیک تهران ثبت نشد.

روابط عمومی فرمانداری شهر پردیس با انتشار اعلامیه‌ای در فضای مجازی، شایعه زلزله را تکذیب کرد و ضمن دعوت از شهروندان به هوشیاری و رعایت نکات ایمنی ازشهروندان خواست تا اخبار را فقط از منابع رسمی و منابع معتبر دریافت کنند.

پس لرزه های دماوند شهرهای بومهن و پردیس را بی نصیب نگذاشته و با هر پس لرزه دماوند هول و هراس زلزله به دل شهروندان افتاده از منازل خود بیرون می روند تا از صدمه احتمالی زلزله در امان باشند.

بیش از ۸۰ پس لرزه بعد از زلزله هولناک پنج ریشتری ساعت یک بامداد جمعه ثبت شده است و شهروندان بومهن و پردیس  تک تک آنها را با ترس حس کردند.

ترس از فعال شدن آتشفشان دماوند، ترس از فعالیت بیش از پیش گسل مشا، ترس از ویران شدن منازل و مدفون شدن زیر خروارها آوار آپارتمانی و ده‌ها ترس و دلهره دیگر که با تایید و تکذیب اخبار توسط کارشناسان از بین نرفته و همچنان نگران پس لرزه های بعدی هستند.

هیچ یک از پس لرزه های ثبت شده  به ۵ ریشتر نرسیدند اما نگرانی و ترس از وقوع  زلزله ۶و یا ۷ ریشتری در دل مردم ریشه دوانده و تا وقتی که گهواره زمین به آرامش قبل برنگردد، همچنان دلواپس و نگران هستند.

برخی ازساکنان آپارتمان‌های سربه فلک کشیده پردیس به ضد زلزله بودن واحدهای خود اطمینان ندارند و روزها در منزل نمی‌مانند ، مریم خانم  در محوطه روبروی مجتمع  زیراندازی پهن کرده و می‌گوید : از زمان وقوع زلزله و پس لرزه ها، جرات تنها ماندن در منزل را ندارم و تا زمانی که همسرم از سر کار برگردد، بیرون می‌مانم و هر روز به دلیل بی خوابی و ترس از زلزله  سردرد دارم.

 برخی از شهروندان به دلیل ترس از زلزله مصدوم شدند، خانم جوادی با سرو و رویی کبود و متورم به خبرنگار ایرنا می گوید: در زمان وقوع زلزله ۵ ریشتری به دلیل هول و هراس بیش از حد با صورت به زمین خوردم و طی چند روز گذشته با صورتی متورم و دردناک از ترس پس لرزه‌ها بیشتر وقتم را در محوطه مجتمع سپری می کنم و امیدوارم  پس لرزه ها تمام بشوند و مانند روزهای قبل  بدون ترس و واهمه از زلزله درمنزل خود بمانم.

آقای شهربندی که در پیاده رو پتویی پهن کرده ضمن گلایه از کمبود امکانات برای ساماندهی شهروندان در زمان بحران می گوید: به دلیل  ترس از زلزله با خانواده خود شب را بیرون از منزل می‌گذرانم در شهرهای بومهن و پردیس مساجد و حسینیه های زیادی مجهزبه سیستم گرمایی داریم که تمامی آنها مفروش هستند، خانواده‎های زیادی در این شب های سرد بیرون از منزل هستند و درب مساجد و حسینیه ها در این شرایط اضطراری و نیاز شهروندان به مکانی امن و گرم بسته است.

وی به خبرنگار ایرنا می‌گوید: اطلاع رسانی در مورد مراکز امن مناسب نیست و در هیچ یک از میادین شهر بنر راهنما برای مراجعه به مراکز اسکان در زمان بحران نصب نشده و سرگردانی شهروندان در زمان بحران آزار دهنده است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس با تاکید بر آماده باش نیروهای امدادی این جمعیت اظهار داشت: از ابتدای وقوع زلزله ۵ ریشتری در آمادگی کامل هستیم و تیم ارزیاب ما به طور مستمردر حال بررسی وضعیت شهرهای بومهن، پردیس و بخش جاجرود تا زمان عادی شدن شرایط است.

محمد رضا قادی گفت: برای اعضای داوطلب جمعیت فراخوان همکاری دادیم، خودروهای امدادی برای عملیات تجهیز شدند و تیم واکنش سریع استان در پایگاه پردیس مستقر هستند.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =