جرم لسانی و نشر اکاذیب در یزد حرف اول را می‌زند

یزد- ایرنا- رییس کل دادگستری یزد گفت: جرم لسانی و توهین، افترا و نشر اکاذیب توسط برخی افراد نسبت به سایر جرایم در این استان حرف اول را می‌زند که به هیچ وجه برای دارالعباده پذیرفته نیست.

غلامعلی دهشیری یکشنبه شب در سلسه نشست‌های رمضانیه در جمع روحانیان در حوزه علمیه مدینة العلم کاظمیه افزود: برای پیشگیری  از بروز آسیب‌های  فرهنگی و اجتماعی به خصوص جرایم لسانی باید تلاش‌های فرهنگی افزایش یابد.

وی ادامه داد: برای کاهش ناهنجاری‌ها در جامعه باید روحانیون به خاطر نوع ارتباطی که با آحاد مردم دارند بیش از گذشته ار فرصت منابر و راهنمایی و اشاد برای پیشگیری و ارتقای فرهنگی جامعه بکوشند.

این مسوول اظهار کرد: حضور فعال روحانیان در جامعه و داشتن منابر هدفمند بر اساس شرایط و آگاهی به نیازها و مطالبات در کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه بسیار موثر و تعیین کننده است.

دهشیری به اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی به عنوان یک ضرورت اشاره کرد و یادآور شد: اگر واجب الهی در جامعه محقق شود از بسیاری ناهنجاری‌ها جلوگیری می‌کند.

وی گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه یک فرد یا دستگاه خاص نیست و همه افراد باید برای تحقق آن در جامعه به وظایف دینی و انسانی خود عمل کنند که نتایج خوبی برای جامعه و مردم به همراه دارد.

رییس کل دادگستری یزد به اجرای طرح هر مسجد یک قاضی اشاره کرد که در سال‌های گذشته با استقبال مردم مواجه شده و در سال‌جاری پیگیری می‌شود بر پاسخگویی دقیق به سوالات مردم به عنوان راهکار مهم پیشگیری از آسیب ها برشمرد .

دهشیری همچنین از روحانیون خواست در کنار دادگستری برای تحقق اهداف و برنامه‌ها نسبت به ارائه دیدگاه و پیشنهادات اقدام کنند که مورد بهره‌برداری برای حل مسائل و خدمت به مردم استفاده می شود.

تشکیل ۴۰ پرونده روزه خواری در یزد  

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد گفت:  از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون ۴۰ پرونده روزه‌خواری تشکیل شده و توسط پلیس ۷۰ مورد تذکر صادر و طبق مقررات وظایف توسط دستگاه‌ها پیگیری می‌شود.

محمدرضا حدادزاده افزود: روزه‌خواری در برخی مناطق به خصوص ییلاقات بعضا گزارش شده که در مرکز استان و شهرستان‌ها طبق مقررات توسط دادستان‌ها موضوع پیگیری و اقدام  مناسب و به موقع صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در استان گسترده نیست اظهار کرد: برای پیشگیری از روزه‌خواری باید کار فرهنگی و امر به معروف و نهی از منکر انجام داد چون برخورد قضایی جواب نمی‌دهد هرچند وظایف قانونی پیگیری می‌شود.

این مسوول تصریح کرد: دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند در امور  مختلف فرهنگی موفق باشد و قطعا باید همه نهاهای فرهنگی و تبلیغی در کنار مجموعه قضایی وارد عرصه کار و فعالیت شوند که نتیجه مثبت به همراه دارد.

حدادزاده در خصوص دوچرخه‌سواری  بانوان گفت: تاکنون  توسط پلس ۱۵۰ تذکر به متخلفان ارائه شده و همچنین بر اساس مقررات نسبت به توقیف ۸ دستگاه وسیله نقلیه اقدام لازم انجام شد .

وی به نقش منابر و روحانیون در پیشگیری از آسیب‌های فرهنگی و ناهنجاری‌ها در جامعه و بین جوانان اشاره کرد و تلاش بیشتر در سایه امر به معروف و نهی از منکر را مورد تاکید قرار دارد .

پیشگیری، هدف حوزه قضایی 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد گفت:  پیشگیری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی جزو سیاست‌ها و برنامه‌های محوری قوه قضائیه است و برای تحقق آن به همکاری روحانیان دلسوز نیاز مبرم است .

محمد حسین رحیمی‌زاده افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی برای اقشار مختلف مردم توسط این معاونت سالانه با حضور اساتید مجرب حوزه و دانشگاه با همکاری افراد و خانواده ها برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: برای پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها باید هر امری که صورت می‌گیرد دارای پیوست فرهنگ باشد که اکر چنین شد شاهد جامعه‌ای سالم و عاری از گونه مشکل فرهنگی خواهیم  داشت.

اجرای طرح امام محله 

مدیرکل تبلیغات اسلامی یزد گفت: طرح امام محله از سال گذشته به منظور  استفاده هرچه بهتر از ائمه جماعات در استان شروع شده که امسال نیز با همکاری نهادهای فرهنگی و آمورشی ماموریت‌های خود را انجام می‌دهند.

حجت‌الاسلام علیرضا نجیمی افزود:روحانیون در هرمحله بخاطر ارتباطی که با مردم و جوانان دارند مسائل و مشکلات را بررسی و سپس برای حل آنها با همکاری سایر بخش‌ها نسبت به پیگیری و اقدام لازم را انجام می‌دهند.

وی به اهمیت مشارکت فعال روحانیون در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و رسیدگی به مسائل اشاره کرد و گفت: روحانیون باید مشکلات فرهنگی هر محله را برای بررسی و حل به مسوولان منعکس کنند.

این مسوول اظهار کرد: اگر معضلات فرهنگی هر منطقه دقیق رصد، پایش و سپس به اطلاع مسوولان برسد نقش مهمی در حل بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی دارد که دامنگیر جامعه می‌شود.

نجیمی گفت: فرهنگ دارالعباده باید همواره مصون بماند و برای حفظ آن همه افراد و دلسوزان جامعه باید به وظایف شرعی و انقلابی خود عمل کنند که رسالتی مهم است و کوتاهی از آن به هیچ وجه پذیرفته نیست.

استان یزد یک هزار و ۵۰۰ روحانی و ۲ هزار مسجد دارد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =