۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۵
کد خبرنگار: 1383
کد خبر: 83782985
۰ نفر

برچسب‌ها

سد طالقان سرریز شد

تهران- ایرنا- مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: امروز (۲۱اردیبهشت) حجم سد طالقان به واسطه ذخیره برفی مناسب زمستانی و بارش‌های بهاری به حد نرمال ۴۲۰ میلیون متر مکعب رسید و سرریز شد.

محمد شهریاری عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به شروع سرریز سد و میزان آب ورودی به مخزن، پیش بینی می‌شود در روزهای آتی دبی خروجی سرریز به حدود ۳۰ متر مکعب بر ثانیه برسد.
وی با یادآوری نقش سد طالقان در تامین آب شرب شهرهای تهران، کرج و هشتگرد و تامین کشاورزی و تغذیه مصنوعی دشت قزوین افزود: روند ورودی آب به مخزن سد تداوم سرریز سد تا یک ماه احتمالا به طول می انجامد.
مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه روند سرریز سدهای پنجگانه تهران متفاوت و بر اساس رسیدن به حجم نرمال است گفت: با مدیریت منابع آب مخازن سدهای تحت پوشش سعی می کنیم با تخلیه و رهاسازی های بهنگام و کنترل شده، کمترین سریز را از سدها داشته باشیم.
وی تاکید کرد: ذخیره سازی در مخازن سدها باید به نحوی باشد که با آبگیری مناسب ظرفیت خالی جهت کنترل و ذخیره سازی سیلاب های احتمالی ناشی از بارشهای بهاری را داشته باشیم.
شهریاری خاطر نشان کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده سد امیر کبیر در انتهای خردادماه به حجم حداکثری و آستانه سرریز خواهد رسید و در خصوص مدیریت مخازن سدهای لتیان و ماملو هم آبگیری تا حجم حداکثری در دستور کار امور بهره برداری و نگهداری سدهای مذکور است.
وی با بیان اینکه اکنون یک میلیارد متر مکعب حجم ذخیره آب در سدهای پنجگانه تهران است، گفت: سد امیر کبیر ۱۶۹ میلیون مترمکعب، لتیان ۶۰ میلیون متر مکعب، لار ۱۲۷ میلیون متر مکعب، ماملو ۲۲۷ میلیون مترمکعب و طالقان ۴۲۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب دارند.
مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران  افزود: در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته شاهد کاهش ۱۱ درصدی ورودی آب به سدهای پنجگانه تهران هستیم.
وی از مردم درخواست کرد: با توجه به سرریز آب از سد طالقان از اتراق و توقف در حاشیه رودخانه طالقان خودداری کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =