رسیدگی به اسناد مالی ترامپ در جلسه دیوان عالی آمریکا

تهران–ایرنا– دیوان عالی آمریکا روز سه‌شنبه به مساله ارائه اظهارنامه مالیاتی و سوابق مالی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور به کنگره و دادستان‌های نیویورک، رسیدگی می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، دیوان عالی آمریکا همچنین از این فرصت برای تعریف بهتر محدودیت های مربوط به مصونیت رئیس جمهوری بهره می گیرد.

۹ قاضی دیوان عالی که به دلیل شیوع کووید–۱۹ در خانه قرنطینه هستند، در جلسه ای که قرار است از تلویزیون پخش شود، وکلای هر دو طرف را از طریق تلفن مورد پرسش و پاسخ قرار می دهند.

این جلسه که برای اواخر ماه مارس (فروردین ماه) درنظر گرفته شده بود، اکنون برگزار می شود تا قضات دادگاه زمان کافی برای تصمیم گیری درمورد این مساله قبل از انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه آمریکا داشته باشند.

ترامپ اولین رئیس جمهوری پس از ریچارد نیکسون رئیس جمهوری سال های ۱۹۷۰میلادی آمریکاست که از انتشار اظهارنامه های مالیاتی اش خودداری کرده است. این مساله، گمانه زنی هایی در مورد ارزش واقعی دارائی های وی را رقم زده است.

نمایندگان دموکرات از زمان دراختیار گرفتن کنترل مجلس نمایندگان آمریکا مشتاق بوده اند از اسناد مالی ترامپ سردرآورند.

چند کمیته کنگره با انتشار احضاریه هایی برای شرکت حسابدار ترامپ موسوم به «مازار» و دویچه بانک و بانک آمریکایی «کپیتال وان»، خواستار دسترسی به سوابق مالی رئیس جمهوری از سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ شده اند.

‌دادگاهی در آمریکا چندی پیش از دویچه بانک خواست اسناد مالی ترامپ را ارائه دهد، اما اجرای این حکم به بعد موکول شد. براساس حکم دادگاه، قرار بود این بانک آلمانی اسناد مالی ترامپ را تحویل دهد، اما وکلای او برای سومین بار موفق شدند با مراجعه به دیوان عالی آمریکا، ‌اجرای آن را متوقف کنند.

قضات دیوان عالی آمریکا ساعت نخست جلسه روز سه شنبه را به مساله احضاریه های کنگره می پردازند. در مرحله بعد، قضات دادگاه مسئولیت رسیدگی به مصونیت رئیس جمهوری را برعهده می گیرند.

وکلای مدافع ترامپ اینگونه استدلال می کنند که رئیس جمهوری آمریکا تا زمان حضور در کاخ سفید از مصونیت کامل برخوردار است.

یکی از وکلای ترامپ حتی در یک جلسه دادگاه فرجام گفت که ترامپ می تواند فردی را در خیابان پنجم نیویورک به ضرب گلوله به قتل رساند و تا زمانی که در راس قدرت است، با مجازات حقوقی روبه رو نشود.

نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا به طور معمول اظهارنامه مالیاتی خود را در طول مبارزات انتخاباتی منتشر می‌کنند اما ترامپ از دوران کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶میلادی به بهانه‌های مختلف، از انتشار این اسناد خودداری کرده است. او همچنین پس از حضور در کاخ سفید، برای انتشار و ارائه این اسناد و دیگر مدارک مالی خود به مجلس نمایندگان مانع‌تراشی کرده است.

منتقدان ترامپ بر این باورند که او چیزی برای پنهان کردن دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =