نماینده سازمان ملل از تدابیر ترکمنستان برای مصون ماندن از کرونا می‌گوید

تهران – ایرنا – هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان گفت که تا کنون هیچ مورد گزارش شده‌ای از کرونا در این کشور وجود ندارد و تاکید کرد که مصون ماندن این کشور از کرونا به علت تدابیر به موقع دولت عشق‌آباد برای کسب آمادگی و جلوگیری از شیوع این ویروس بوده است.

به گزارش خبرگزاری اوآنا ، "النا پانووا" به خبرگزاری آناتولی گفت که مقامات بهداشتی ترکمنستان تا کنون هیچ موردی از کرونا را به سازمان جهانی بهداشت اطلاع نداده‌اند. وی افزود: ترکمنستان هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر "تدابیری جدی" برای آمادگی و نیز جلوگیری از شیوع کرونا اتخاذ کرده است. دولت ترکمنستان صفر مورد (ابتلا به کرونا) را گزارش کرده که این فرصتی برای این کشور برای ادامه آماده‌سازی‌ها و تقویت نظام درمانی برای مقابله با شیوع احتمالی کرونا ایجاد می‌کند.

ترکمنستان برای محافظت از مردم دربرابر کرونا یک رشته تدابیر شامل محدودیت مسافرتی ، مراقبت و نظارت در مبادی ورودی کشور ، آزمایش کرونا ، ردگیری و قرنطینه کردن موارد مشکوک را اتخاذ کرده است.

پانووا خاطرنشان کرد که دولت ترکمنستان با حمایت سازمان ملل "طرح آمادگی و پاسخ" را تهیه کرده که به عنوان ابزاری برای ارزیابی نیازها و جلب حمایت‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین یک کارگروه مشترک بین دولت ترکمنستان و سازمان ملل برای بررسی و کاهش تاثیرات اجتماعی – اقتصادی شیوع کرونا در ترکمنستان با حمایتهای نهادهای سازمان ملل تشکیل شده است.

این مقام سازمان ملل گفت که به عقیده او ترکمنستان به علت برخی عوامل و اقدامات از جمله "تدابیر محدودکننده به‌موقع" اعمال شده از سوی دولت ، انتقال پروازهای بین‌المللی به فرودگاه بین‌المللی شهر ترکمن‌آباد دومین شهر بزرگ این کشور جایی که منطقه قرنطینه ایجاد شده است ، و همچنین معرفی یک پروتکل بسیار شدید در مبادی ورودی از جمله قرنطینه دو هفته‌ای برای افرادی که وارد کشور می‌شوند ، تحت تاثیر شیوع کرونا قرار نگرفته است.

وی تاکید کرد: اطمینان داریم که پس از پایان شیوع جهانی کرونا ، ترکمنستان مانند دیگر کشورها تجربیات و درس‌های خود در فرایند آماده‌سازی برای جلوگیری و مقابله با کرونا را در اختیار دیگر کشورها قرار خواهد داد.

پانووا با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت انجام حداکثر ممکن آزمایش کرونا از افراد مشکوک را توصیه می‌کند ، در عین حال خاطرنشان کرد که هیچ نسخه مشابهی برای همه کشورها در زمینه تست کرونا وجود ندارد. وی در خصوص راهبرد ترکمنستان در خصوص تست کرونا گفت که راهبردهای مختلفی در مراحل مختلف شیوع مناسب است و تعداد مطلوب تست‌ نیز به مرور زمان فرق می‌کند.

در همین حال رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان روز جمعه در یک جلسه آنلاین بین‌المللی درباره شیوع کرونا با شرکت مقامات ارشد دولتی و نمایندگان دیپلماتیک خارجی گفت که ترکمنستان با سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل در تماس نزدیک برای هماهنگی درارتباط با شیوع کرونا است. وی تاکید کرد که نظام درمانی کشورش به‌سرعت برای مقابله برای ظهور احتمالی ویروس کرونا بسیج شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha