تداوم پس لرزه‌ها، نشانه عدم وقوع زلزله بزرگتر است

تهران- ایرنا- رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وقوع ۱۸ پس‌لرزه با بزگی ۲.۵ تا ۳.۹ ریشتر در سه روز اخیر خبر داد و گفت: پس‌لرزه‌ها تا دو ماه ادامه دارد و نشانه‌ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است.

«علی بیت اللهی» درباره پس لرزه‌های زلزله ۵.۱ تهران که شب گذشته شدت بیشتری داشت به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: رخداد پس لرزه‌ها نگران کننده نیست، بلکه به ما ثابت می‌کند که زلزله ۵.۱ ریشتری جمعه شب دماوند زلزله اصلی بوده است و پس لرزه های بعد از آن باعث کاهش مخاطرات زلزله است.

وی با بیان اینکه آخرین زلزله روی گسل مشا مربوط به ۱۹۰ سال پیش است و دهه‌های طولانی است که گسل مشا به عنوان یکی از لرزه خیزترین گسل‌های تهران باعث به وجود آمدن زمین لرزه‌ای نشده است، گفت: پس لرزه‌ها روی این گسل جای نگرانی ندارد اتفاقا باید زمانی نگران شد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ رخ دهد و بعد از آن پس لرزه‌ای نداشته باشیم در این صورت باید منتظر رخداد بزرگتری برای آزاد شدن انرژی نهفته در لایه‌های شکسته باشیم.

بیت اللهی گفت: به نظر می‌رسد طول شکستگی گسل مشا حدود ۱۰ کلیومتر است و پس لرزه‌های روی آن روند طبیعی آزاد شدن انرژی نهفته در زمین است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد: بعد از زلزله ۵.۱ ریشتری استان تهران تا این ساعت ۱۸ پس لرزه بین ۲.۵ تا  ۳.۹ ریشتر ثبت شده است و پس لرزه‌های کوچکتر که تنها دستگاه‌های شتاب نگار آن را ثبت می کند و مردم احساس نمی‌کنند به حدود ۱۰۰ پس لرزه می رسد.

وی گفت: بر اساس مدل‌های رایج اگر یک زلزله ۵.۱ ریشتری را زلزله اصلی حساب کنیم تا دو ماه باید منتظر پس لرزه باشیم و بعد از آن، هم از تعداد و هم از بزرگی زمین لرزه ها کاسته می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha